JÕULUD EESTI KÜLAS

 • Tavapilet 8 €

  Sooduspilet 6 €

  Perepilet 16 €

   

19. ja 20. detsembril 2020 

Kl 11–16  

NB! Jalga kummikud või muud ilmastikukindlad jalanõud!

Jõulud on helge ja rahulik aeg, mida veedetakse kõige kallimate seas. Kallid on lähedased, aga kallis vara on ka tervis. Selleks, et hea tervis säiliks, kutsub Eesti Vabaõhumuuseum tänavu traditsioonilise jõuluküla asemel jalutama värskes õhus muuseumi talvistel külateedel. Jõulumeeleolu tekitavad pühadeks ehitud talud, mille akendest saab sisse piiluda justkui päkapikk.  

 

Muuseumisse on oodatud nii suured kui väikesed. Uudista vana aja jõululauda, vala sepikojas õnnesoeta toredaid laadakaupu, tee kuuse all pilti, naudi väntoreli muusikat või sõida hoopis karusselliga! 

 

1. Sassi-Jaani talu 

Sassi-Jaani rehealuses viib ajarännak video teel eelnevate aegade jõuludesse. Filmiarhiivi klippidest näeb, millised olid jõulukombed 20. sajandil. 

 

2. Kolu kõrts 

Kolu kõrts pakub maitsvaid jõuluroogasid, mida saab nautida nii kõrtsis sees kui kõrtsi ees õues. 

Kõrtsi ümbruses käib lõbus melu: kõlavad jõululaulud, mängib väntorel! Laadal kaubeldakse hea ja paremaga, mida jõuab veel enne pühi kingikotti poetada.  

Kuuse juures ootab jõuluvana kõiki häid lapsi kl 13–15. Kirjuta oma jõulusoovid üles ja riputa kuuse külge! Osavnäpud on oodatud kuuse juurde jõulukaunistusi meisterdama. 

 

Kõrtsi juures  

Laupäev, 19. detsember   

Kl 15 EKA kammerkoor  

  

3. Nätsi tuulik 

Mis hõiked ja kilked need mere poolt kostavad? Tuuliku juures keerleb retrokarussell Päikeseratas, mis ootab sõitjaid olenemata east ja suurusest. Võta kaasa sularaha: sõidu saab soetada 4 € eest. 

 

4. Pulga talu rehemaja 

Pulga talus on tuba jõuluootuses kaunilt ehitud: laes tillerdavad kroonid ja õledki on tuppa toodud. Laud on külluslikult kaetud – piilu uksest sisse, kui kaunis kõik välja näeb! 

Rehemaja ees mängitakse vana aja jõulumänge.  

  

5. Pulga talu sepikoda ja saun 

Sepal on uue aasta eel käed tööd täis, kogu külarahvas tahab teada, mida järgnev aasta toob. Sepikojas saab õnne valada. 

Sepikoja kõrval on küdemas ka saun. Enne kirikusse sõitmist tuli end saunas puhtaks pesta ja nuhelda. Jõulusaun annab tervist, lõbusa tuju kogu pühadeks ja hea naiseõnne. 

 

Sutlepa kabel 

Kabel on pühadeks ehitud ning sellest õhkub jõuluhõngu. Vaikses ja rahulikus kabelis saab võtta hetkeks aja maha ning endasse vaadata. 

Sutlepa kabeli õpetaja Toomas Paul on meile kirjutanud väikese jõulumõtiskluse. Loe seda siit. 

 

6. Lau pood 

Saada pühadesoovid teele! Lau poes on avatud postkontor, saab osta nii postkaarte, maiuseid kui muud tarvilist ja põnevat, mida perele ja sõpradele kinkida. Poemamslid oskavad soovitada parimat kraami. 

Aknast näeb poepere elutuba, mis on jõuluõhtuks valmis seatud.  

 

Hobusõit 

Aisakell lööb tilla-talla... Hüppa vankrisse (või kui ilm lubab, siis saani) ja tee hobusega muuseumis üks ring! Pileteid saab osta kutsarilt.  

 

7.-8. Setu talus ja Peipsivene majas tähistatakse küll jõule - Talsipühad ja talvised svjatkad - vana kalendri järgi 6. ja 7. jaanuaril, kuid nende uksed on avatud sellest hoolimata. Astu sisse ja uuri välja, millega tegelevad setud ja peipsivenelased, kui eestlased tähistavad jõulupühi. 

Setu talus on perenaisel käsil leivategu ning kogu tuba on täis magusat leivalõhna.  

Peipsivene majas kuivatatakse paastu ajal õunu. 

 

Korraldaja jätab endale õiguse teha ürituse kavas muudatusi. 

 

 

 

  Toetajad:    

 

**********

 

NB! 

Üritusele ei ole lubatud külastajad, kes on viimase 14 päeva jooksul haigestunud COVID-19-sse või olnud kontaktis kinnitatud COVID-19 haigestunuga või kellel on respiratoorse nakkushaiguse sümptomid (näiteks palavik, kuiv köha, hingamisraskused). Hoiame ennast ja teisi! Korraldajal on õigus respiratoorse nakkushaiguse sümptomitega inimesi üritusele mitte lubada.   

  

Pöörame hoolega tähelepanu muuseumikülastajate turvalisusele: 

 • Puhastame erilise tähelepanuga ühiskasutatavaid pindu nagu ukselingid, kassa, toolid-lauad, kiiged, avalikud tualettruumid. 

 • Kõikidel meie külalistel on võimalik pesta käsi ja kasutada desinfitseerimisvahendeid.

Külastajatel palume: 

 • Kanda siseruumides maski. 

 • Hoida 2+2 vahemaad. 

 • Laadida alla HOIA äpp. 

 • Haigena või ennast kehvasti tundes jääda koju.