JAANIPÄEV

  • Tavapilet 14€

    Sooduspilet 7€

    Perepilet 28€

23. juuni 2016, kell 19:00-24:00

Aasta lühimal ööl süttivad lõkked kaunites paikades ja kumavad üle maa. Jaanitule äärde ei või keegi jätta tulemata, muidu kummitab laiskus ja unisus terve aasta; need, kes jaanipäeval kiigele ei tule, jäävad koju kolletama ja aia äärde hallitama. Tuleme kokku ja tähistame põhjamaa suve ilusaimat aega suure peo, muusika, tantsu, laulu ja mängudega!

Sel aastal toimub rahvusvaheline pärimuspidu Baltica jaaniajal üle terve Eestimaa. Eesti Vabaõhumuuseumi jaaniõhtu on üks paljudest pärimuslikest pidudest selle aasta jaanipäeval!

 

19.00 Jaanitulede süütamise rongkäik algab peaväravast. Jaanituled süttivad Nätsi tuuliku lava juures, kiigeplatsil ja külaväljakul. Kõik on oodatud!

 

Nätsi tuuliku lava

19.10 Jaanitule süütamine

19.20 Traditsioonilise meestelaulu ansambel Lüü-Türr

20.30 Pärimuspidu Baltica 2016 esitleb: Ukraina traditsioonilise laulu ansambel Rozhanytsia

21.30 ja 22.30 POSÕ

 

Kiigeplatsi lava

19.15 Jaanitule süütamine

19.40 Lõõtsavägilased

21.00, 22.00 ja 23.00 Untsakad

23.45 Koidu ja Hämariku kohtumine

 

Külaväljak
Kell 19.45-23.00

Kirevalt keerlevad naiste triibuseelikud ja valendavad meeste sukad lõbusas tantsu- ja mängumöllus. Rahvakunstiansambel Leigarid kutsuvad osa saama külapeost. Mängude, tantsude ja kiikumise rütmis möödub õhtu nagu jaanipeod 19. sajandi lõpul!

 

Roosta talu
Kell 19.00-23.00

Roosta talus toimub jaanipäeva kui aasta ühe suurima püha tähistamine vanade tavade järgi. Jaanipäeval käidi sugulastel külas, valmistati rammusaid piduroogasid kohupiimast ja võist, tapeti lammas, pruuliti pühadeõlut. Enne tule äärde minekut oli tavaks end saunas puhtaks küürida. Pererahvas kogunes jaanitule äärde sööma, tantsima ja mängima, sinna võeti loomadki kaasa. Pere noored läksid tavaliselt hiljem ka külajaanitulele teiste noortega kiikuma ja lõbutsema. Jaaniöö oli ka soodne aeg ennustamiseks ning põllunõiduseks.

 

Jüri-Jaagu talu
Kell 19.00-23.00

Kiikumine on eestlastele väga omane ning just jaanipäev on see aeg, mil noored kiigel kohtusid. Poisid püstitasid kiige lagedale ja avarale platsile, kiigele tulnud tüdrukud tõid kiigeseppadele tänutäheks omapunutud paelu, võid ja mune. Kõik kiikujad on teretulnud Jüri-Jaagu tallu paela punuma, et oleks mida kiigele tänuks viia!

Enne suuri pidustusi on eestlastel olnud tavaks end põhjalikult puhtaks küürida. Pererahvas kütab sauna ning valmistab kasevihtasid, mis jaanipäeva aegu saavad eriti head. Kel mahti, saab end proovile panna osavus- ja jõukatsumistega!

Kell 20.00 ja 21.00 - Retked metsa alla, et koguda jaaniaja lilli ja punuda pärgasid. Kogunemine Jüri-Jaagu talu sauna juures. Jüri-Jaagu talu rehemajas on avatud vanu pulmakombeid tutvustav väljapanek, kalaaidas saab näha samal teemal filmi.

 

Härjapea talu
Kell 19.00-23.00

Noore Eesti Vabariigiga käis kaasas ka soov teada ja tunda oma esivanemate pärandust. Suured rahvaluule ja vanavara kogumisaktsioonid olid toimunud tsaariajal, kuid kogutud materjali raamatusse panek ja rahvale tutvustamine sai hoo sisse alles 1920ndatel aastatel, mil ilmusid nt Anna Raudkatsi rahvatantsude- ja mängude raamatud, Ilmari Mannise rahvariiete ajalugu ja avati Eesti Rahva Muuseumi esimene püsinäitus. Populaarsed olid ka kohalike külamuusikute ringreisid, kelle esinemisi võttis publik vastu väga suurte kiiduavaldustega.

Aasta 1924. Härjapea tallu on saabunud Eesti Vabaõhumuuseumi Ühingu aktiiv, kes otsib ümbruskonnast inimesi, kes tunnevad veel vanapäraseid laule-tantse ning mänge-nalju ning teeksid kaasa ühingu suurel ringreisil mööda Eestimaad.

 

Kuie koolimaja
Kuie koolimajas jätkub peamurdmist ka suvevaheajaks: kui hästi tunned esivanemate jaaniaja uskumusi ja kombeid? Pane end proovile ristsõna lahendamises! Koolimaja köögis valmistab perenaine pühadetoitu.

Kell 21.15 ja 22.00 rahvalike laulude ühislaulmised Kuie koolimaja õuel.

 

Setu talu
Pärimuspidu Baltica 2016 esitleb: kell 21.45 traditsioonilise ukraina laulu ja tantsu õpituba koos ansambel Rozhanytsia’ga.

 

Saarte võrgukuurid
19.00-00.00

Saarte võrgukuuride juurest avaneb hunnitu vaade Kopli lahele, mida kutsume kõiki kunstisõpru ka paberile jäädvustama! Molbert, paber ja pliiatsid meie poolt, loovus sinu poolt!

 

Köstriaseme talu
Enne jaanipäeva niidetud heina kohta arvas vanarahvas, et see oli eriti rammus. Kel heinategu veel ees seisis, kõlistas sel päeval kindlasti vikatit. Köstriaseme perenaine pajatab käsitsi heina tegemisest.

 

Kolu kõrts
Kolu kõrts tervitab kõiki pidulisi ja ootab jalga puhkama ning keha kinnitama maitsvate piduroogadega!

 

Muuseumi talud
Muuseumi talud on avatud külastuseks kuni kell 22.30.


Jaanituled süttivad Nätsi tuuliku juures, külaväljakul ja kiigeplatsil.

 

Maitsva jaanipäeva pidusöögi eest hoolitsevad Kolu kõrts, Nätsi tuuliku lava juures Food-attack, külaväljakul Roosa Pipar ning kiigeplatsil Amps. Avatud ka Mamm&Frukt veiniala saarte võrgukuuride juures!
 

Toetavad: Eesti Folkloorinõukogu, Eesti Kultuurkapital, Haabersti LOV, A le Coq

 

****

KUIDAS MEIENI JÕUDA?

* Tasuta bussid: tasuta bussid Viru hotelli eest väljuvad kell 18.00, 19.00, 20.00 ja 21.00. Tagasi muuseumist linna poole väljuvad bussid kell 22.30, 23.30 ja 00.30. Nõudepeatus Kristiine Keskuse juures. Tasuta bussid Väike-Õismäelt toovad muuseumisse kell 18.00 ja 19.00. Tagasi muuseumist Väike-Õismäele saab kell 23.15 ja 00.15.

* Autoga: tasuta parkimine muuseumi peavärava parklas ja tagumises parklas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas).

* Ühistransport: bussid nr 21 ja 21B väljuvad Balti jaamast ja kesklinnast (nt Vabaduse väljakult) ning peatuvad muuseumi peavärava ees; buss nr 22, 42 või 43 kesklinnast: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Tagasi linna viivad bussid nr 41 ja 41B muuseumi peavärava vastast. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.

* City Tour: sinise liini bussid peatuvad muuseumi peavärava ees. Sõiduajad: www.citytour.ee.
 

Avatud on nii muuseumi peakassa kui tagumine värav. Samuti on mõlemas väravas avatud parklad.