JAANIPÄEV

  • Tavapilet 15 €

    Sooduspilet 8 €

    Perepilet 30 €

23. juuni 2019

Kell 19-24

Uued algused“

 

Jaanipäev on läbi aegade olnud eestlaste jaoks üks tähtsamaid ning rõõmsamaid pühi. See on aeg, mil loodus on väge täis ning kogu maal süüdatakse tuhanded lõkked suve alguse tähistamiseks ja hea õnne tagamiseks. Jaanitulesid on Eesti külades läidetud olenemata ilmast või riigikorrast, nii headel kui keerulisematel aegadel.

2019. aastal teeme Eesti Vabaõhumuuseumi Jaanipäeval ajahüppe kolme murrangulisesse ning uut algust kuulutavasse aastasse. Nii saab osa 1869. a külapeost, kus valla meeskoor valmistub sõitma Tartusse I üldlaulupeole, 1919. aasta heategevuslikust jaanikust, mis on korraldatud Vabadussõjas vigastatud sõjameeste toetuseks, ning 1995. aasta suve alguse peost, kus lääne eeskujul on kõik müügiks!

Esinevad Untsakad, The Tuberkuloited, Nancy, Lüü-Türr, Pritsu Brass ja Leigarid!

 

Vaata siit piletiinfo, toitlustuse, parkimise ja vabaõhumuuseumisse jõudmise kohta.

 

1) Peavärav

19.00 algab peaväravast jaanitulede süütamise rongkäik. Lõkked süttivad kiigeplatsil, külaväljakul ning Kerase platsil.

 

Kiigeplats – tantsulava

2) Jaaniõhtu lahutamatuks osaks on läbi aegade olnud laul ja tants, nali ja naer. Kiigeplatsil saab sarmikate Untsakate ning mehiste Lüü-Türri meeste eestvedamisel sellest kõigest osa. Kes tantsust väsinud, võib nautida ilusat vaadet merele ning ennast lõkke paistel soojendada.

 

19.45 Lüü-Türr

21.00, 22.00, 23.00 Untsakad

23.45 Koidu ja Hämariku kohtumine

 

Härjapea taluõu - 1919. aasta heategevuslik jaaniõhtu Vabadussõjas võidelnud sõjameeste toetuseks

19.30-23.00

3) Parasjagu on käimas Vabadussõja otsustavad lahingud Lätis. Uudised levivad kiiresti – Eesti väed on saavutanud Võnnu all märkimisväärse võidu! Lootus vabadusele on suur. Paraku pole võit tulnud kaotusteta... Eesti Vigastatud Sõjameeste Ühingu ja Mäetaguse valla Tuletõrje Seltsi eestvedamisel on korraldatud heategevusõhtu, kus näitemängu, etteastete, jõukatsumiste ning puhkpilliorkestri Pritsu Brass muusika saatel kogutakse annetusi vigastatud või hukkunud võitlejate toetuseks.

 

Külaväljak – 1869. aasta külapidu I üldlaulupeoliste teelesaatmiseks

19.45-23.00

4) Mereääre valla rahvas on kokku kogunenud, et saata oma väike tubli meeskoor pidulikult Tartu poole teele. Tulemas on esimene suur laulupidu, mis on pühendatud Liivimaa pärisorjusest vabastamise 50. juubelile. Külarahva elevus on suur. Naised kaunistavad vankrit, mehed harjutavad veel laulupeolaule ning kutsuvad teisigi kaasa laulma. Kohalik laulu- ja mänguselts laseb lahti pillilood ning tantsib uuemaid ning vanemaid tantse, et laulupeo eelõhtu teeleasujatele meeldejäävaks muuta.

Külapidu toimub koostöös rahvakunstiselts Leigarite ning ansambel Lüü-Türriga.

 

Kerase plats (Kalma tuuliku juures) - 1995. aasta jaanipidu

19.45-23.00

5) Eesti iseseisvus on taastatud ja kõige raskemad üleminekuaastad üle elatud. Lääne kaup ja popkultuur on koju kätte tulnud. Esimesed ööklubid, kontserttuurid, uued maitsed, läänelik mood ja kiired autod ajavad inimestel pead sassi. Nagu seeni pärast vihma tekib uusi diskotähti ja seltskonnastaare.

Kerase 1995. aasta jaanipeol esinevad värsked tulijad: Nancy ja The Tuberkuloited. Ägedad õhtujuhid korraldavad vallatuid mänge. Välja selgitatakse tugevaim turvamees ning seksikaim sekretär. Toredat tegevust jätkub ka lastele!  

 

20.00 Nancy

21.30 ja 22.30 The Tuberkuloited

 

 

Tegevused taludes

19.00-22.30

 

6) Köstriaseme talu

Jaanipäevaks kõrgeks kasvab rohi... Köstriaseme talu perenaine näitab, kuidas heina niita ning õpetab vikatit luiskama.

 

7) Härjapea talu

Köögist tuleb mõnusat magusat lõhna! Mis seal teoksil on?

Jaanipäeva puhul on perenaisel käsil traditsiooniliste kohupiimakorpide küpsetamine.

 

8) Härjapea talu saun

Saunaskäimine on põline jaanipäevaaegne komme. Enda veeretamine kastemärjas rohus kindlustas hea tervise terveks aastaks. Härjapea talu õuel kütavad peretütred suitsusauna ja teevad kasevihtu. Just jaanipäeval tehtud saunavihad on kõige tervistavamad!

 

9) Roosta talu rehemaja

Roosta perenaisele on külla tulnud õde, kellega pajatatakse erinevaid lugusid jaaniõhtu maagilistest tegelastest, ennustamisest ning nõidustest. Kas sina tead, kuidas oma tulevast ette ennustada?

 

10) Jüri-Jaagu taluõu

Suurel külakiigel kiikumine oli jaanipäeval noorema rahva armastatuim ajaviide. Kiigetegijaile viidi kingituseks võid, mune ja värvilisi paelu. Jüri-Jaagu perenaine räägib kiikumise tavadest ja õpetab lihtsama paela punumist.

 

11) Kolga talu – laste õu

Jaaniõhtul võivad ka lapsed varaste hommikutundideni üleval olla ning lustida. Kolga talu õuel mängitakse talulaste mänge ja toimub muudki põnevat pere väiksematele liikmetele.

 

12) Saarte võrgukuurid

Kaunis vaade Kopli lahele, hea vein ning pintsel ja lõuend - enam romantilisemaks minna ei saagi. Tule ja maali hurmav merevaade paberile ning meki kõrvale hõrku veini! 

 

13) Kahala vesiveski

Jaaniöö on täis salapära ning maagiat. Ringi liikub tegelasi, kellega muul ajal naljalt kokku ei puutu. Räägitakse, et ootamatult võib varandusegi otsa komistada. Kui hästi otsida, siis võib jaaniööl ka sõnajalaõie leida. Tule ja vaata, mida müstilist on teoksil vesiveski ümbruses!

 

14) Lau külapood

Külapood kutsub kõiki häid inimesi lahkelt sisse astuma ja uue kaubavalikuga tutvuma. Kel soovi, võib soetada midagi majapidamise jaoks tarvilikku või hoopis miskit maitsvat põskepistmiseks.

 

15) Kuie kool

Vanasti, kui polnud pastakaid ega tindipliiatseid, tuli koolis hakkama saada sulepea ja tindiga. Tule ja proovi, kui kaunis võinuks olla sinu käekiri tsaariajal sulega kirjutades!

 

16) Sepa talu

Jaaniõhtuks valmistati erinevaid piimatoite, sest mahlakat rohtu söövad lehmad andsid just jaaniajal kõige rammusamat piima. Sepa talu perenaine ongi parasjagu võiteoga ametis.

 

17) Setu talu

Setu talu laudas saab jalga puhata, lauamänge mängida, mõistatusi lahendada ning lõbusaid pildikesi värvida.

Setu külavain – Ulleval orkester kell 19.45.

 

18) Kolu kõrtsi ees 

Kell 20.00 Norra segakoor Fjellklang.

 

 

Toetajad ja koostööpartnerid:

 

                      

 

 

 

Maitsvat kõhutäit pakuvad:

KOLU KÕRTS, Kokteilipoisid, Taps Burger, Riiman Number One, Maru catering, Street food, Tanel Sepp, Lustimaa OÜ suhkruvatt, Amps, Kaks Kokapoissi, Kaneel, Õllenaut, Streetfood, Nanopruul, Kolk pruulikoda, OÜ Gastro G, Mamm & Frukt
 
 
 

Piletihinnad:

Piletihinnad: 15 EUR täispilet  / 8 EUR sooduspilet /30 EUR perepilet

Piletid on müügil kohapeal ja Piletilevis.

Piletimüügipunktid 23.06: kassad muuseumi peavärava juures; tagumine kassa (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas); 
 
Eeskassa (parklas ca 200 m enne peaväravaid Rocca al Mare kooli suunas). NB! Eeskassas 23.06 müüki ei toimu. 

NB! 23. juunil alates kella 16-st muuseumisse sissepääs jaaniõhtu piletiga!

 

Kuidas vabaõhumuuseumisse jõuda?

* Tasuta bussid Viru hotelli eest väljuvad kell 18.00, 19.00, 20.00 ja 21.00. Tagasi linna poole väljuvad muuseumist bussid kell 22.30, 23.30 ja 00.30. Nõudepeatus Kristiine Keskuse juures.

* Tasuta bussid Väike-Õismäelt toovad muuseumisse kell 18.00 ja 19.00. Tagasi Väike-Õismäele saab muuseumist kell 23.15 ja 00.15. Marsruut: Väike Õismäe-Kullerkupu-Nurmenuku-Karikakra-Sinilille-Meelespea-Rukkilille-Haabersti-Sõba-Tanuma-Rocca al Mare. Tagasiteel samad peatused vastupidises järjekorras.

* Autoga tulles tasuta parkimine muuseumi peavärava parklas, tagumises parklas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas) ja Terase spordiklubi parklas (Lõuka 6).

* Ühistransport: bussid nr 21 ja 21B väljuvad Balti jaamast ja kesklinnast (nt Vabaduse väljakult) ning peatuvad muuseumi peavärava ees; bussid nr 22, 42 või 43 kesklinnast: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Tagasi linna viivad bussid nr 41 ja 41B muuseumi peavärava vastast. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.

* City Tour: sinise liini bussid peatuvad muuseumi peavärava ees. Sõiduajad: www.citytour.ee.

* Bongo takso viib pärast jaanipidu koju. Autod ootavad muuseumi parklates.