EV100 JAANIPÄEV "Ärkamisajast ärkamisajani"

  • Tavapilet 14 €

    Sooduspilet 7 €

    Perepilet 28 €

23. juuni 2018

kell 19.00-00.00

 

Meie esivanemad pidasid jaanilaupäeva salapäraseks ja koguni maagiliseks ajaks, mil paisatakse segi maises maailmas valitsevad reeglid. Paljud usuvad, et see peab paika ka tänapäeval. Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul avaneb erakordne võimalus sellel imede ööl ajas rännata. Ajahüppeid saab teha olulistesse murdepunktidesse meie rahvuse ja riigi kujunemisel. Nii võite sattuda rahvusliku ärkamise aega, Eesti saatuse kujunemise ajajärku ning 1988. aasta keerukate sündmuste keskele.

 

Õhtu algab kell 19.00 jaanitulede süütamise rongkäiguga. Kogunemine toimub muuseumi peaväravas. Tuled süttivad Nätsi tuuliku juures, kiigeplatsil, külaväljakul ja Kerase platsil. Kõikjal saab osa muusikast, tantsust, heast toidust ja joogist! Esinevad: Ultima Thule, Seitsmes Meel, Jäääär, Kukerpillid, Suprjadki, Leigarid ja Pritsu Brass. Ootab õhtu täis elamusi! Kel veab, leiab metsast sõnajalaõiegi!

 

 

Rahvuslik ärkamine

19. sajandi teine pool

19. sajandi teisel poolel on puhumas uued tuuled. Hoogu võtab erinevate rahvuslike seltside loomine, asutatakse trükiväljaandeid ja kultuurikantse. Estonia laulu- ja mängu selts, ajaleht Postimees ning teater Vanemuine on neist vaid üksikud näited. Rahvuslik ärkamisaeg oli esimeseks sammuks iseseisva Eesti poole.

 

Külaväljak

Kohalik rahvas ja kaugemalt tulnud külalised on kogunenud külaväljakule jaanilaupäeva tähistama. Laulu- ja mänguselts Leigarid hoiab elus vanu kombeid, tantsides ümber jaanilõkke ning korraldades lõbusaid ühismänge. Rahva seas on kosta suminat: peole on saabunud Aleksandrikooli komitee, kes kogub annetusi esimese eestikeelse kooli avamiseks. Üldiseks jututeemaks on ka raudtee jõudmine Tartuni ning seal äsja toimunud teine üldlaulupidu. Kuid mida kõik need suured muutused talurahva jaoks tähendavad?

19.45 - 23.00 Leigarid

 

Roosta talu

Aasta lühima ööga on seotud palju iidseid uskumusi ja kombeid. Roosta rehemajas ootavad küla posijad julgeid, et neile tulevast käekäiku ennustada.

 

Jüri-Jaagu talu

Jüri-Jaagu talu rehemajas on avatud näitus „Naisevõtt pole nalja tegu!“ Selleks, et valgeimal suveööl pruudivääriline välja näha, õpetavad tüdrukud kireva paela punumist.

 

Kolga talu

Lasteõuelt leiab mänge ja muud põnevat, mis teeb rõõmu nii väikestele kui suurtele.

 

 

Unistus Eesti riigist

1918. aasta suvi

1918. aasta juunis on Eesti okupeeritud. Vaid mõned kuud tagasi, 24. veebruaril, oli välja kuulutatud iseseisvus. Kuid juba päev hiljem marssisid Tallinnasse Saksa väed ning valitsemine läks Saksa sõjaväevõimude kätte. Nende sündmuste taustal jätkub Euroopa rinnetel ikka veel Esimene maailmasõda.

 

Nätsi tuuliku plats

Hoolimata Saksa okupatsioonist on üldine õhkkond Eestimaal 1918. aasta juunis suhteliselt rahulik. Õnneks pole Eesti territooriumil sõjategevust ning kõik ootavad pingsalt, mida tulevik toob. Vaatamata ebaselgele ajale on rahvas jaanilaupäeva õhtul kokku tulnud, kõlab Pritsu Brassi puhkpillimuusika ning üles astuvad kohalikud seltsitegelased, on mänge ja tantsu.

 

 

Teine ärkamisaeg

1988, laulev revolutsioon

Gorbatšovi ajal muutus elu Nõukogude Liidus vabamaks – lõppes karm stagnatsiooniperiood ning algas perestroika. Eesti NSV seisis muudatuste tulipunktis. 1988. aastal jätkus fosforiidisõda ning toimusid suured rahvuslikud massiüritused ühislaulmisega. Sini-must-valgete lippude lehvides oli taaskord kätte jõudnud eestlaste aeg ning unistus iseseisvusest tärkas taas.

 

Kerase plats (Kalma tuuliku juures)

Laulva revolutsiooni laval taaselustavad mälestusi 1980. aastate vabadusihast ansamblid Seitsmes Meel ja Ulthima Thule.

20.00 Seitsmes Meel

21.30 Ultima Thule

 

Eesti Vabariigi sünnipäeva tähistamine

Kiigeplats

Tänasel päeval peame olema tänulikud, et saame suuremat muret tundmata jaaniõhtut nautida. Seda on igati sobiv tähistada iginoorte Kukerpillidega, kes tantsitavad rahvast südaööni, mängides lugusid 100 aasta tagustest aegadest tänapäevani. Samuti lõbustavad rahvast kaugelt Võrumaalt tulnud rahvatantsijate segarühmad Tsuua Sulatsõ ja Osula.

19.45 Rahvatantsu segarühm Tsuua Sulatsõ ja Osula segarühm.

21.00, 22.00, 23.00 Kukerpillid

23.45 Koidu ja Hämariku kohtumine

 

Saarte võrgukuurid

Kuigi kaasajal on võimalik teha meelepärasest vaatest foto vaid sekundiga, ei suuda me tihti hetke ilu enam tabada. Saarte võrgukuuride juures saab vaadata merele, maitsta veini ning lasta oma loovusel lennata – imekauni silmapilgu võib siin kinni püüda hoopis joonistades. Inspiratsiooni selleks annab ansambel Jäääär.

20.15, 21.15, 22.15 Jäääär

 

Setu ja peipsivene külavainu

Õigeusklikud setud, Peipsi järve äärsed vanausulised ja paljud teised Eestis elavad rahvad tähistavad aasta valgeimat ööd vana kalendri järgi 6. juulil. Ivan Kupala ja jaanipäeva kombestikku tutvustab ansambel Suprjadki.

20.00 – 22.00 Suprjadki

 

Kolu kõrts

Kolu kõrtsis saab jalga puhata ja head eesti toitu mekkida.

 

Sassi-Jaani õu

Sassi-Jaani õuele on Norramaalt tulnud Ullevål Skoles Musikkorps. Ullevål orkester on tuntud üle Norra, olles isegi kutsutud esinema Norra kuningapaari 80. juubeli pidustustele. Tähistades oma 90. juubelit on võimas orkester tulnud Eestimaale, et siin ka meiemaalastele ilusat muusikat mängida.

20.00 Ulleval orkester

 

Pulga talu

Eestlastel ei möödu ükski jaanilaupäev saunata! Pulga saunaahi juba köeb ja sulane valmistab kasevihtasid.

 

Talud ja ülejäänud majapidamised

Lau poes, Kuie koolis ning Sepa, Härjapea ja Köstriaseme taludes tervitavad külastajaid perenaised, kes tutvustavad jaanipäevaga seotud kombestikku ja traditsioone.

 

PS! Talud, Kuie kool ning Lau pood on avatud kell 19.00-23.00.

 

NB! 23. juunil alates kella 16-st muuseumisse sissepääs jaaniõhtu piletiga. 

 

MAITSVAT KÕHUTÄIT PAKUVAD:

Nätsi tuuliku platsil - Õllenaut;

Kiigeplatsil – Pingviini Jäätis, Richie’s Gourmet Hot Dogs, Street Pizza, Õllenaut, Nanopruul;

Võrgukuuride juures – Mamm & Frukt;

Kerase platsil - Pingviini Jäätis, Amps Catering, Õllenaut, Nanopruul, Grete Suhkruvatt, Kaneel, Tapas Burger;

Kolu Kõrts.

 

Kuidas meieni jõuda?

 

* Tasuta bussid Viru hotelli eest väljuvad kell 18.00, 19.00, 20.00 ja 21.00. Tagasi linna poole väljuvad muuseumist bussid kell 22.30, 23.30 ja 00.30. Nõudepeatus Kristiine Keskuse juures. Vabaõhumuuseumis teevad bussid kaks peatust: 1) peaväravas (Rocca al Mare) 2) tagumises väravas (Õismäe raba). Tagasi linna poole väljudes alustavad bussid tagumisest (Õismäe raba) peatusest. 

* Tasuta bussid Väike-Õismäelt toovad muuseumisse kell 18.00 ja 19.00. Tagasi Väike-Õismäele saab muuseumist kell 23.15 ja 00.15. Marsruut: Väike-Õismäe - Kullerkupu- Nurmenuku- Karikakra - Sinilille - Meelespea - Rukkilille - Mõisa - Rocca al Mare Kool - Rocca al Mare. Tagasiteel samad peatused vastupidises järjekorras.

* Autoga tulles tasuta parkimine muuseumi peavärava parklas ja tagumises parklas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas). NB! Parkimine ka Terase Spordikeskuse parklas (Rannamõisa tee ja Lõuka tänava ristis).

* Ühistransport: bussid nr 21 ja 21B väljuvad Balti jaamast ja kesklinnast (nt Vabaduse väljakult) ning peatuvad muuseumi peavärava ees; bussid nr 22, 42 või 43 kesklinnast: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Tagasi linna viivad bussid nr 41 ja 41B muuseumi peavärava vastast. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.

* City Tour: sinise liini bussid peatuvad muuseumi peavärava ees. Sõiduajad: www.citytour.ee.

* Väsinud pidulisi viib koju ka Bongo takso

 

 

Jaanipäeva toetab: