EESTI LEIVA PÄEV JA SÜGISLAAT

  • Tavapilet 9 €
    Sooduspilet 5 €
    Perepilet 18 €

18. september 2016, kell 10-16

Avatud suur sügislaat piki peateed kuni Nätsi tuulikuni! Traditsiooniline leivalaat Nätsi tuuliku ümber.

 

Sutlepa kabel

11.30 Leiva õnnistamine. Teenib õpetaja Toomas Paul. Laulab Eesti Rahvusraamatukogu naiskoor. 

 

Sassi-Jaani talu

Maheõu. Taaskord tervitavad eestimaised mahetootjaid külastajaid rikkaliku valiku hea ja paremaga. Avatud on mahetoidulaat, kell 12.00-13.00 toimub publiku lemmikmahetoote valimine.

Sassi-Jaani aida mademel saavad suured ja väikesed proovida, kui raske või kerge on käsikiviga jahu jahvatada.

 

Kolu kõrts

Kolu kõrtsi ees esineb pasunakoor „Õnn tuli Õuele“. Kõik on oodatud jalga keerutama!

Kell 13.30 kuni 14.30 toimub parima laadaleiva valimine.

Kell 15.00 Auhinnatseremoonia: „Parim mahetoode 2016“ ja „Parim mahetootja 2016“, publiku lemmikmahetoote ning sügislaada parima laadaleiva väljakuulutamine

 

Köstriaseme talu

Köstriaseme talu rehealuses on pererahval käed-jalad tööd täis, et rehepeksuga ühele poole saada. Töömurdjad nõuavad ka hüva rooga, mille valmimise eest hoolitseb suveköögis askeldav perenaine.

 

Pulga talu

Eestlase talu südameks on suur reheahi, mille süli on kive täis ja mille soojakssaamine võtab üksjagu aega. Ku ta aga köetud on, annab ta sooja pikka aega. Kütame reheahju ja uurime, mis tarbeks soojal ajal ahju kütta tuleb.

Suveköögis tutvustab perenaine vanu ja nüüdseks ununenud talurahva toite.

 

Härjapea talu

Leivaküpsetamine on perenaise tähtsaim ülesanne, milleks on vaja võtta tublisti aega. Tainas pannakse päev varem hapnema, teda soojendatakse kasuka all ja hoitakse tuuletõmbuse eest nagu väikest last. Ahjust võetud leiba võib lõigata alles järgmisel päeval, värsket pehmet leiba on kombeks murda!

Perenaised küpsetavad leiba ja pakuvad seda maitsmiseks värske kohapeal valminud võiga.

 

Kutsari õu

Mine õige potilaadale! Oma loomingut on tulnud tutvustama ja müüma Eesti parimad potimeistrid! Kell 11.00-15.30 näeb igal pooltunnil, kuidas meistrite käe all valmivad kedral erinevad savinõud.

 

Lau külapood

Rattaga poodi leiva järele! Nostalgilist rattasõitu külapoodi piima ja leiva järele meenutavad külapoe ette pargitud vanad jalgrattad Orest Kormašovi kogust. Külapood kutsub uudistama ja kaupa tegema kõiki suuri ja väikesi, olgu tulija rattaga või ilma! 

 

Kuie koolimaja

Toidumängud

Nii nagu inimlapsed, tahavad ka nukud aeg-ajalt lauda istuda ja hea-paremaga maiustada. Nukuserviisid on justnagu päris, ainult hästi väikesed! Kuie koolmeistri elutoas saab imetleda nukuserviise Eesti Vabaõhumuuseumi ja Tallinna Linnamuuseumi kogudest.

Teadusteater „Toidumängud“ küsib, kas köögis saab teha teaduspõhiseid katseid? Uurime üheskoos, mida huvitavat ja põnevat saab teha köögis leiduvate asjadega. Kuie koolimaja klassitoas kell 13.00 ja 14.00.

Õues saavad kõik suured ja väiksed katsetada kartulitrüki imelist ja lihtsat kunsti!

 

Nätsi tuuliku juures

Nätsi pukktuulik avab üheks päevaks oma uksed ning soovijad saavad teada, miks tuulikul oli vaja purjesid ja mis asi on emapuu!

Päästeamet tutvustab päästetehnikat ning räägib tuleohutusest.

  • Leivapäeva lahtised meistrivõistlused sulase leivakoti kaalumises!

Septembri lõpul on mihklipäev, mil tähistati suviste põllutööde lõppu ning sulased said kätte oma suvise töö palga. Igaüks saab järgi katsetada, kui palju ta suvel tööd on teinud ja palju tema leivakott sel sügisel väärt on! Parimatele auhinnad Veski Matilt!

 

Sepa talu

Väikeses Sepa talus tutvustame Võru kandi toiduretsepte.

 

Peipsivene talu

Peispivene talus tutvustatakse peipsivene vanausuliste köögitavasid ja küpsetatakse traditsioonilist peenleiba.

 

Setu talu

Setu köögitraditsioone on mõjutanud nii kalarikas Peipsi järv, piiri lähedus kui õigeusule omased paastuajad. Nii leiab setu toiduvalikust kala- ja seenetoite, pirukaid ja pliine. Perenaised tutvustavad ja valmistavad setu toite.

 

 

Toetajad ja koostööpartnerid

Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus, A le Coq, Tallinna Linnamuuseum, Energia Avastuskeskus, Päästeamet

 

 

 

 

 

KUIDAS MEIENI JÕUDA?

Tasuta bussid: Muuseumisse toovad tasuta bussid Viru hotelli eest kell 10.00, 11.00, 12.00 ja 13.00. Tagasisõit muuseumist linna suunas kell 12.30, 13.30, 14.30,15.30. Tagasiteel nõudepeatus Kristiine keskuse juures.

Autoga: tasuta parkimine nii muuseumi peavärava parklas kui ka tagumises parklas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas).

Ühistransport: muuseumi väravasse toovad bussid nr 21 ja 21B. Muuseumist kesklinna suunas viivad bussid nr 41 ja 41b. Bussid nr 22, 42 ja 43: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.

City Tour: sinise liini bussid peatuvad muuseumi peavärava ees. Sõiduajad: www.citytour.ee.