EESTI LEIVA PÄEV ja SÜGISLAAT

12. september 2021, kell 10-16

"Leiba ja piima!"

Leivakõrvasena on meie toidulaual tähtsal kohal alati olnud ka piim. Kui rõõska piima joodi veel 150 aastat tagasi harva, siis hapupiim oli talurahva kevadsuvise toidusedeli lahutamatuks osaks.

Tänavune Eesti leiva päev keskendubki leiva kõrval piimale ja piimatoitudele. Kuidas saab piimast või, jogurt, juust, jäätis? Kuidas töötab koorelahutaja ja võikirn? Mida kõike veel piimast teha saab?

Loomulikult leiab aset ka traditsiooniline leivalaat, parima koduleiva valimine ja leiva õnnistamine. Nagu ikka, saab näha, kuidas toimub rehepeks, kuid mitte ainult käsitsi, vaid ka rehepeksumasinaga, mis on kohale toodud Heino Prosti Põllutöömasinate muuseumist. Tutvuda saab viljakoristuseks kasutatavate põllutööriistadega, panna end proovile viljade, vanaaegsete mõõduriistade ja mõõtühikute tundmises ning valmistada korstnapühkijatega õnnenööpe. Tegevust jätkub nii väikestele kui suurtele!

 

Tule kindlasti, Eesti Vabaõhumuuseum ootab Sind!

 

NB! Üritusel osalemiseks tuleb esitada kehtiv vaktsineerimis-, haiguse läbipõdemise või negatiivse testi tõend. Tõendita üritusele ei lubata! Kell 8-16 pakub vabaõhumuuseumi linnapoolses parklas kiirtestimise ja vaktsineerimise võimalust Qvalitas Arstikeskuse personal. Kiirtesti hind on 13€. Vaata lisaks siit.

 

Sutlepa kabel

11.30 Leiva õnnistamine. Teenib õpetaja Toomas Paul. 

 

Kolu kõrts

Kõrtsi ees keerutab tantsu rahvatantsuansambel Soveldaja. Samuti saab siin hääletada parima laadaleiva poolt.

Kl 11 rahvatantsuansambel Soveldaja

Kl 12–14.30 Tule ja vali parim laadaleib!

Kl 13 rahvatantsuansambel Soveldaja

Kl 15 Parima laadaleiva väljakuulutamine

 

Peatee ääres – sügislaat

Mööda peateed kulgeb käsitöö- ja toidulaat.

Sassi-Jaani talu ees on end ritta seadnud piima- ja leivatootjad.

 

Programm taludes 11-16:00

 

Sassi-Jaani talu – piimapakid ja piimapukimaailm

Piimapüttidest kilepakkideni – Piimandusmuuseum tutvustab, millesse on piimatooteid aegade jooksul pakendatud. Samuti saab igaüks ise oma piimapakki kujundada ja kokku voltida.

Rehetuppa astudes on võimalik vaadata Sirje Pärismaa 2018. aasta filmi „Piimapukimaailm“. Aidamademel saab igaüks kätt proovida, kuidas jahvatada käsikivil jahu, nagu tegid seda meie esiemad juba aastasadu tagasi.

 

Köstriaseme talu – rehepeks

Pererahval on käsil raskemaid sügistöid – rehepeks. Vartade või kootidega peksti reht möödunud sajandi alguseni, kui võeti kasutusele rehepeksumasinad. Pekstud vilja puhastati tuule abil.

 

Pulga talu – nukuteater ja lastemängud

Rehemaja ees mängitakse vana aja lastemänge.

Kell 12 ja kell 14 lõbustab pere nooremaid nukuteatrietendus „Lopi ja Lapi“. Pärast etendust on võimalik nukumeistri Are Uderi ja tema nukkudega lähemalt tutvuda!

 

Pulga talu saun – sügisene suurpesu

Kaks korda aastas, sügisel ja kevadel, võeti ette suurpesu. Tüdruk peseb pesu ning saunik kütab sauna, et pärast pikka tööpäeva saaks ihuliikmed soojaks ja keha puhtaks.

 

Härjapea talu – põllumajandusnäitus, või- ja leivategu

Kohalik põllumajandusselts korraldab Härjapea talus põllumajandusnäitust. Kogu Mäetaguse rahvas on kohale toonud oma masinad ja tööriistad. Teiste hulgas on tallu saabunud uhke rehepeksumasin, mille põrin kostub üle kogu küla!

Perenaine küpsetab õega ehtsat põrandaleiba ning peretütred valmistavad võid.

 

Nätsi tuulik – õnnenööbid ja teatevõistlus

Tuuliku ette on end sisse seadnud Eesti Pagarite Selts ja Eesti Korstnapühkijate Ühing, kelle juures saab valmistada õnnetoovaid nööpe ning end proovile panna pagarite ja korstnapühkijate teatevõistlustel.  

 

Lau pood

Poelett, riiulid ja sein on täis kaupa, millest igaühel rõõmu. Kellel on tarvis saagi või soola, kes vajab uut linikut või soovib midagi magusat põske pista, küsigu poemamslilt – ta aitab lahkelt.

 

Kuie kool – mõõtühikud ja viljad

Vanasti ei mõõdetud pikkusi, raskusi ja mahtusid mitte meile tuttavate meetrite ja grammidega, vaid hoopis süldade, naelade ja toopidega. Mis on setvert ja kui palju rukist selle eest saab? Kuidas töötab margapuu? Tule tee laadal kauplemiseks endale mõõtühikud ja mõõteriistad selgeks!

Kas oskad vahet teha rukkil, kaeral ja nisul? Koolimajas saab end ka viljade tundmises proovile panna.

 

Kolhoosi korterelamu – jäätis

Jäätis on maitsvamaid piimast tehtud maiuseid, mis meeldib nii suurtele kui väikestele. Kolhoosi korterelamu 1978. aasta korteris küpsetab perenaine vahvleid ja valmistab jäätisemasinaga jäätist.

 

Sepa talu meisterdamine

Taluõuel meisterdatakse soolataignast kujukesi. Vooli endale lehm või lammas, ader või äke – lase kujutlusvõimel lennata!

 

Setu talu - koorelahutamine

Setu talu seenisesse astudes näed, milline riistapuu on koorelahutaja ja kuidas see töötab.

 

Peipsivene maja – rjaženka ja keedusuhkur

Perenaisel haub ahjus ja podiseb pliidil piim, et valmistada rjaženkat ja keedusuhkrut. Kui ilusti küsid, antakse viimast maitstagi!

 

Lisainfo ja registreerimine laadakaupmeestele SIIN

 

PARIMA LAADALEIVA KONKURSS

Eesti leiva päeva puhul on sel päeval mitu aastat korraldatud parima laadaleiva konkurssi, nii ka tänavu. Sel aastal on konkursist osa võtma oodatud kõik, ka kodus küpsetajad ja kaugemates Eestimaa nurkades tegutsejad. Kui ise kohale ei jõua, saada oma leib konkursile! Auhinnad on välja pannud Eesti Vabaõhumuuseum, Veski Mati ja Farmi.

 

Osavõtureeglid:

  • 12. septembril 2021 kl 10–11.30 tuleb leivad toimetada Kolu kõrtsi juurde:
    • ühest sordist leibasid peaks olema vähemalt 3 tk,
    • leiva juures peab olema küpsetaja info (nimi, kontaktandmed) ja leiva nimi,
    • kes kohapeal oma tooteid ei müü, peaks leiva juurde lisama visiitkaardid vm kontaktinfo jagamiseks.
  • Hääletada saab muuseumis kohapeal kl 12–14.30.
  • Parima laadaleiva väljakuulutamine toimub kl 15.00 kõrtsi juures.
 
 

KIIRTESTIMISE JA VAKTSINEERIMISE VÕIMALUS

12. septembril kell 8-16 pakub Qvalitas Arstikeskuse personal vabaõhumuuseumi linnapoolses parklas Eesti leiva päeva ja sügislaada osalejatele ning teenusepakkujatele kiirtestimise võimalust. Testi hind on 13 €. 

Samuti pakub Qvalitas vaktsineerimise võimalust. 

Qvalitase vaktsineerimisbussis saab vaktsineerida elavas järjekorras, s.t eelneva registreerimiseta ning kasutusel on Pfizer-BioNTechi koroonavaktsiin Comirnaty. 

Comirnaty on mRna vaktsiin, mis on mõeldud koroonaviiruse põhjustatud haiguse (COVID-19) vältimiseks 12-aastastel ja vanematel inimestel. Vaktsineerimisbussis on võimalik manustada nii esimesi kui teisi Pfizer-BioNTech Comirnaty doose. 

Esimese doosi saajatele määratakse teise doosi toimumise aeg Qvalitase vaktsineerimisbussis kohapeal. Koroonaviiruse haiguse läbipõdemise järgselt manustatakse vaid üks doos vaktsiini ning teise doosi aega ei määrata. Vaktsineerima tulles palume varuda piisavalt aega. Soovitame riietuda ilmastikule vastavalt ja ühtlasi selliselt, et õlavarre paljastamine süstimiseks oleks mugav.  Saabudes tuleb vaktsineeritaval täita kontrollküsimustik ning tutvuda saab vaktsiini infolehega. Peale süsti suunatakse patsient 15 minutiks jälgimisalasse. 

Vaktsiinialast lisainfot leiab eelnevalt ka Ravimiameti veebilehelt: Covid-19 vaktsiinid ja teised ravimid | Ravimiamet ning keskkonnast www.vaktsineeri.ee 

 

 

KUIDAS VABAÕHUMUUSEUMISSE JÕUDA?

Autoga: tasuta parkimine nii muuseumi peavärava parklas kui ka tagumises parklas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas).

Ühistransport: muuseumi väravasse toovad bussid nr 21 ja 21B. Muuseumist kesklinna suunas viivad bussid nr 41 ja 41b. Bussid nr 22, 42 ja 43: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.

Kergliiklus: Bolti tõukeratta saab jätta muuseumi parklasse, jalgrattaga võib ringi sõita ka muuseumi territooriumil. 

 

 

KOOSTÖÖPARTNERID JA TOETAJAD

  

Eesti Korstnapühkijate Koda, Heino Prosti põllutöömasinate muuseum, Sirje Pärismaa, rehepeksuks kasutatav rukis on pärit Rebasmäe talu põldudelt Raplamaalt.