Digijaanipäev “Koos kodus”

1.-23. juuni 2020

Tähista jaane pere keskel!

Tänapäeval populaarseks saanud suurte meelelahutuslike jaanitulede kõrval peeti paar sajandit tagasi ka perejaanitulesid, millel oli maagiline tähendus. Jaanitule äärde toodi kariloomad ja ohverdati rammusast jaanipiimast valmistatud toite, et kari hästi edeneks. Pere keskel peeti jaane ka siis, kui suurele tulele oli liiga kauge maa minna. Praegu, kui suuri kogunemisi ei soosita, on parim aeg vaadata juurte poole ning taaselustada esivanemate kombed.

Ka Eesti Vabaõhumuuseum tähistab jaanipäeva suure rahvapeo asemel sel aastal teisiti. 

Kogu juunikuu vältel leiab Eesti Vabaõhumuuseumi sotsiaalmeediast palju põnevat jaaniaja kohta. Nobenäpud saavad õppida pärga punuma, meistrimehed lõket tegema ja lustihuvilised jaanimänge mängima. Teadmishimuliste rõõmuks postitame ka infokillukesi jaanikommete kohta ning kokkajad saavad õpetuse järgi järele proovida sõirategu. Lisaks muud huvitavat, tasub vaid muuseumi kodulehel ja sotsiaalmeedial silm peal hoida!

23. juuni õhtul kell 19-24 pakume aga Postimehe vahendusel jaaniõhtu otseülekande programmi, mis aitab toreda kaaslasena läbi õhtu kulgeda. Vaata postimees.ee/digijaanid

Kuula vorsti grillimise kõrvale muinasjuttu, helista muuseumisse tee leidnud ennustajale või õpi ära lihtne rahvatants! Perekeskset jaaniõhtut saab pidada koduaias lõkke või grilli ümber, aga ka oma majas või korteris, kel pole võimalust loodusesse minna. Tähistame koos kodus, ühendugem digitaalselt suureks pereks!

 

Jälgi vabaõhumuuseumi sotsiaalmeediat #digijaanid

 

 

Leigarid näitavad, kuidas tantsida Aleksandra valssi ja kaht versiooni kaerajaanist. Proovi üht või mõlemat tantsu ise järele, filmi end tantsimas ja saada meile 18. juuniks video. Lae video üles Youtube’i või muule platvormile ning saada video link meiliaadressile merike.puura@evm.ee märgusõnadega “jaanitants, kaerajaan/Aleksandra valss”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaaniõhtu ülekandepartner: 

Jaaniõhtu programmi toetavad:

 

    

 

Aitäh meie koostööpartnerile: