Talvehooaeg

  • Tavapilet 6€

    Sooduspilet 4€

    Perepilet 12€

29. september 2016 - 22. aprill 2017

Talvine vabaõhumuuseum ei maga talveund. Ta tegutseb küll veidi rahulikumas rütmis, aga pole sugugi igavlev. Siin on hea olla, kui soovid viibida värskes õhus keset ajaloolist küla või istuda mõnes talus korraks maha ja rääkida perenaisega sellest, kuidas vanasti elati. Talvehooajal on avatud muuseumi park, Härjapea, Sepa ja setu talud, peipsivene maja, Kolu kõrts, Kuie kool, Lau külapood ja käsitööpood.

 

Härjapea talus võetakse kord kuus ette leivaküpsetamine. Reede pärastlõunal kell 15.00 paneme käärima juuretise. Seame taigna eelkergituseks valmis. Kolu kõrtsist saab kaasa osta juuretise, millega igaüks perenaise näpunäidete abil oma taigna võib valmis seada. Laupäeva hommik – sõtkume tainast – see on suurt vaeva ja aega nõudev töö. Kergitame veel tainast ahju taga, valmistame ette ahju ja paneme leiva küpsema. Et leib maitsev saaks, paneme ta kasuka alla pehmenema. Pühapäev – maitsta saab pehmet rukkileiba! Härjapea talu perenaised küpsetavad oma leiva Veski-Mati jahust!

Härjapea talu perenaised pühendavad käsitöölaupäevadel sügistalvised kuud kirjatud kudumitele! Vanematel aegadel usuti, et tähenduslike mustritega kaunistatud esemed kaitsevad halbade vaimude eest. Kõik aga teavad, et kirjatud kampsunid, sallid, mütsid ja kindad kaitsevad ka kõige paremini talviste pakaste eest. Härjapeal uuritakse 1920.-30. aastate kudumeid ja õpetatakse, kuidas mustreid luua.

Härjapea talu perenaine ei saa pühapäevalgi käsi rüppe lasta. Toidupühapäevadel valmivad külaliste silme all uued põnevad või vanad head hoidised, praed, küpsetised ja magusroad. Nagu eestiaegsetele perenaistele kombeks, valmistame roogasid hooajal kättesaadavast toidukraamist.

Kuie kooli kirjatehnika päevadel näitab perenaine näitab, kuidas sule ja tindiga ilusat kirja teha. Ühtlasi saab soetada vanaaegse postkaardi ning kallile inimesele hea soovi teele saata!

Osaleda saab Sepa talupere talvistes tegemistesSepal oli sel aastal mõisas palju tööd ja nii jäid talvised küttepuud saagimata ning lõhkumata. Kel tahtmist kahemehesaega saagimises kätt proovida või veidi puid lõhkuda, sellele antakse töö hea meelega kätte. Sepa naine õpetab, kuidas talulaps käepärastest materjalidest toredaid mänguasju meisterdas. 

Lau poemamsli nädalalõpu raadiotunnid ja käsitöökursusRaadio oli 1930. aastatel luksusese, mida vaid jõukam rahvas endale lubada sai. Kes selle koju soetada oli jõudnud, tahtis oma rõõmu jagada ja ikka kutsuti külarahvast uut raadiot kaema ning saateid kuulama. Nii ka Lau poemamsel, kes heal meelel külalisi poodi ootab, et koos teistega oma vastsest raadioaparaadist moodsat muusikat või päevakajalisi sündmusi kuulata. Kel uudised kuulatud, saab kaasa osta klaaskommi ja šokolaadi, niiti-nõela ja pluusikangast, tasse ja seepe ning muud vajalikku kraami.

Õmblejanna toas õpetab käsitöömeister Taimi Puus hardangeri, põimpilu ja rišeljöö tehnikaid.

Setu talu toimetused. Setu tares köevad suured setu ahjud ja leso peal saab krõbeda külmagagi kondid soojaks. Laupäeviti ja pühapäeviti on tuba lõhnu täis - valmistatakse ju suures ahjus ja pliidil põnevaid setu roogasid. 

Laudas on avatud Pavel Varunini tööde – vene luboki stiilis piltide – näitus.

Peipsivene maja askeldused. Peipsivenelaste argipäevas oli kesksel kohal samovar. Selles tee valmistamine ja joomine oli omaette rituaal, milleks võeti aega ja mida nauditi. Peipsivene majas saab nädalavahetuseti õppida teejoomist vanausuliste kombe kohaselt. Perenaine annab näpunäiteid, kuidas valmistada suussulavat keedusukkerit. Lapsed saavad proovida vanausuliste öö- ja kaltsutittede valmistamist. Laudas mökitavad kaks kitsepreilit, filmiruumis saab kaeda Jaanus Plaadi näitust “Vene vanausulised Eestis”.

 

Talvehooaja üritused

2. oktoober   Piiriveere sibula ja kala päev
29. oktoober   Moldova-Rumeenia kultuuripäev
6. november   Mardipäev
13. november   Ukraina kultuuripäev
20. november   Valmistume kadripäevaks
4. detsember   Armeenia kultuuripäev
17.-18. detsember   Jõuluküla
26. detsember - 12. jaanuar   Pühadetoimetused taludes
7. jaanuar   Talsipühad ja talvised svjatkad
29. jaanuar   Küünlapäev
24. veebruar   Eesti Vabariigi sünnipäev
25. veebruar   Maaslenitsa
26. veebruar   Vastlapäev ja maaslenitsa peredele
27. veebruar   Vastlapäeva eelõhtu
28. veebruar   Vastlapäeva piduõhtu
5., 12. ja 19. märts   Laste pühapäevad
25. märts   Paastumaarjapäev
26. märts   Nukumaja - iga lapse unistus
16. aprill    Lihavõtted

 

 

Eesti Vabaõhumuuseumisse tulles pane selga-jalga ilmale vastav ja looduses liikumiseks sobilik riietus!

 

Talvehooajal on muuseum avatud iga päev (v.a 24., 25. ja 31. detsember)

Talud*, Kuie kool ja Lau külapood   kell 10-17
Kolu kõrts   kell 11-18, esmaspäeviti kell 11-16
Käsitööpood ja muuseumipark   kell 10-18

 

* Talvehooajal on avatud Sepa, Härjapea ja setu talud ning peipsivene maja. 

 

Piletid on saadaval nii muuseumi kassas kui ka SilverTicket'is.