Talvehooaeg

  • Tavapilet 8 

    Sooduspilet 6 €

    Perepilet 16 €

29. september 2020 - 22. aprill 2021

Vabaõhumuuseum ei maga talveund. Ta tegutseb küll veidi rahulikumas rütmis, aga pole sugugi igavlev. Siin on hea olla, kui soovid viibida koos perega värskes õhus keset ajaloolist küla või istuda mõnes talus korraks maha ja rääkida perenaisega sellest, kuidas vanasti elati.

Talvehooajal on vabaõhumuuseum avatud T-P kell 10-17. Avatud on muuseumi park, Härjapea, Sepa ja setu talud, Sassi-Jaani rehemaja, peipsivene maja, Kolu kõrts, Kuie kool, Lau külapood ja käsitööpood.

 

NB! Roheline värv näitab, mida teha taludes koos lastega.  

 

Härjapea talu kohvikultuur

Nädalavahetustel

Oakohvi ei joodud 1930. aastate talus sugugi igapäeselt. Kohv oli kallis ja kuulus pigem pidupäevade juurde.

Kuidas head kohvi saadi? Mis on brenner? Milline nägi välja taluperenaise kohvilaud?

Lapsed saavad proovida, kuidas töötab kohviveski. 

 

Kuie kooli kirjatehnika päevad

Nädalavahetustel

Kuie kooli perenaine räägib, kuidas vanasti lapsed koolis käisid ja näitab, kuidas sule ja tindiga ilusat kirja teha.

 

Sepa talupere talvised tööd

Nädalavahetustel

Talvisel ajal oli naiste üheks olulisemaks tööks ketramine. Perenaine tutvustab, milliseid töid tuleb teha, et lambavillast lõnga ja lõngast kampsuni saaks.

Õuel saab proovida kahemehesaega saagimist.

 

Lau poemamsli nädalalõpu raadiotunnid

Nädalavahetustel

Raadio oli 1930. aastatel luksusese, mida sai endale lubada vaid jõukam rahvas. Kes selle koju soetada oli jõudnud, tahtis oma rõõmu jagada ja kutsus külarahvastki uut raadiot kaema ning saateid kuulama.

Nii ka Lau poemamsel, kes heal meelel külalisi poodi ootab, et koos teistega oma vastsest raadioaparaadist moodsat muusikat või päevakajalisi sündmusi kuulata.

Kel uudised kuulatud, saab kaasa osta klaaskommi ja šokolaadi, niiti-nõela ja pluusikangast, tasse ja seepe ning muud vajalikku kraami.

 

Setu talu toimetused

Nädalavahetustel

Seto Vanatalo on nagu üks ehtne kindlus, kuhu pääsevad sisse ainult kutsutud külalised. Millistest osadest koosneb niisugune suur vene tüüpi kolmerealine talu? Miks on maja igast küljest piiratud? Mis on kõlgus ja seenine? Mis peitub seto naise riidekapis?

Õuel saavad lapsed proovida karkudel käimist, seenises looga alt pugemist.

 

Peipsivene maja askeldused

Nädalavahetustel

Peipsivenelaste argipäevas oli kesksel kohal samovar. Selles tee valmistamine ja joomine oli omaette rituaal, milleks võeti aega ja mida nauditi. Peipsivene majas tutvustatakse teejoomist vanausuliste kombe kohaselt.

Eestis elavate vanausuliste üheks oluliseks elatusallikaks on juba aastasadu olnud sibulakasvatus. Selle aedvilja kasvatamine nõuab palju tööd ja vaeva, kuna täiskasvanud sibula saamiseks kulub tervelt neli aastat. Mille poolest erineb peipsiveere sibul näiteks Poola või Hollandi samast köögiviljast saab teada peipsivene maja perenaiselt. Võimalik on ennast ka sibulatundmises proovile panna ja tunda erinevate sibulate hulgast ära just see vanausuliste poolt Eestisse toodud sordi esindaja.

Laudas mökitavad kaks kitsepreilit ja krõbistavad heinu kaks küülikut. Filmiruumis näidatakse filmi Eestis elavatest vanausulistest.

 

 

Hobused Amoros ja Elbrus viivad sõidule iga päev kl 10.30-16.00! Peatus Kolu kõrtsi vastas. Talvehooajal anna oma hobusõidu soovist teada juba kassas. 

Vabaõhumuuseumisse tulles riietu vastavalt ilmale. Pane selga vihma ja tuulekindlad riided ning jalanõud, millega kannatab mööda külavaheteid käia. 

 

 

KUIDAS MEIENI JÕUDA?

Autoga: tasuta parkimine muuseumi peavärava parklas. 

Ühistransport: muuseumi väravasse toovad bussid nr 21 ja 21B (lähim peatus Rocca al Mare). Muuseumist kesklinna suunas viivad bussid nr 41 ja 41b. Bussid nr 22, 42 ja 43: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.

 

 

Pöörame hoolega tähelepanu muuseumikülastajate turvalisusele:

  • Puhastame erilise tähelepanuga ühiskasutatavaid pindu nagu ukselingid, kassa, toolid-lauad, kiiged, avalikud tualettruumid.
  • Kõikidel meie külalistel on võimalik pesta käsi ja kasutada desinfitseerimisvahendeid.
 

Külastajatel soovitame:

  • Hoida soovituslikku 2+2 vahemaad.
  • Laadida alla HOIA äpp.
  • Haigena või ennast kehvasti tundes jääda koju.