Talvehooaeg

  • Tavapilet 8 

    Sooduspilet 6 €

    Perepilet 16 €

29. september 2019 - 22. aprill 2020

Talvine vabaõhumuuseum ei maga talveund. Ta tegutseb küll veidi rahulikumas rütmis, aga pole sugugi igavlev. Siin on hea olla, kui soovid viibida värskes õhus keset ajaloolist küla või istuda mõnes talus korraks maha ja rääkida perenaisega sellest, kuidas vanasti elati. Talvehooajal on avatud muuseumi park, Härjapea, Sepa ja setu talud, peipsivene maja, Kolu kõrts, Kuie kool, Lau külapood ja käsitööpood.

 

Leivategu Härjapea talus

Reede pärastlõunal kell 15.00 paneme käärima juuretise ja seame taigna eelkergituseks valmis. Kolu kõrtsist on võimalik juuretist ka kaasa osta.  Sellega saab igaüks perenaise näpunäidete abil oma taigna valmis seada.
Laupäeva hommikul sõtkume tainast – see on raske ja aeganõudev töö. Seejärel jätame taigna veel veidikeseks kerkima, valmistame ette ahju ja paneme leiva küpsema. Ahjust tulnud leivapätsid paneme kasuka alla pehmenema.

Pühapäeval saab maitsta pehmet maitsvat rukkileiba.

Härjapea talu perenaised küpsetavad oma leiva Veski-Mati jahust!

4.-6. oktoober

1.-3. november

6.-8. detsember

3.-5. jaanuar

7.-9. veebruar

6.-8. märts

3.-5. aprill

 

Härjapea talu käsitöölaupäevad

oktoobrist veebruarini

Laupäeviti koob Härjapea perenaine villaseid sokke, kindaid, mütse ja kampsuneid. Huvilistele jagatakse lõikeid ja mustreid ning õpetatakse vajalikke töövõtteid. Kes on hädas sokikanna kudumise või kindaaugu lappimisega, saab siit ikka head nõu.

 

Härjapea talu toidupühapäevad

oktoobrist veebruarini

Härjapea talu perenaine ei saa pühapäevalgi käsi rüppe lasta. Külastajate silme all valmivad uued põnevad toidud või vanad head hoidised, praed, küpsetised ja magusroad. Eestiaegsetele perenaistele kohaselt kasutatakse söögitegemisel hooajal kättesaadavat toidukraami.

 

Kuie kooli kirjatehnika päevad

Laupäeviti ja pühapäeviti oktoobrist veebruarini

Kuie kooli perenaine näitab, kuidas sule ja tindiga ilusat kirja teha. Ühtlasi saab soetada vanaaegse postkaardi ning kallile inimesele hea soovi teele saata.

 

Sepa talupere talvised tegemised

Laupäeviti ja pühapäeviti oktoobrist veebruarini

Sepal oli sel aastal mõisas palju tööd ja nii jäid talvised küttepuud saagimata ning lõhkumata. Kel on tahtmist kahemehesaega saagimises kätt proovida või veidi puid lõhkuda, sellele antakse töö hea meelega kätte.

Sepa naine näitab, kuidas talulapsed käepärastest materjalidest toredaid mänguasju meisterdasid. 

 

Lau poemamsli nädalalõpu raadiotunnid ja käsitöökursus

Raadio oli 1930. aastatel veel küllaltki haruldane asi, mida kohtas vaid jõukamates ja edumeelsemates peredes . Kes oli jõudnud selle endale soetada , tahtis oma rõõmu jagada. Nii kutsuti külast teisigi uut imeasja kaema ning saateid kuulama.

Ka Lau poemamsel ootab külalisi, et üheskoos vastsest raadioaparaadist moodsat muusikat või päevakajalisi sündmusi kuulata. Kel uudised kuulatud, saab poest kaasa osta klaaskommi ja šokolaadi, niite-nõelu ja pluusikangast, tasse ja seepe või muud vajalikku kraami.

Käsitöömeister Taimi Puusilt saab küsida nõu hardangertikandi, põimpilu ja rišeljöö tehnikate kohta. Õpitoad toimuvad kokkuleppel. Palume registreerida telefonil 53451660

 

Setu talu toimetused

Laupäeviti ja pühapäeviti

Setu tares on ahjud köetud ja leso peal istudes saab krõbeda külmaga kondid soojaks. Laupäeviti ja pühapäeviti on tuba häid lõhnu täis, sest  -  suures ahjus ja pliidil valmistatakse maitsvaid setu roogasid.

Laudas on alates 21. oktoobrist avatud Annika Haasi fotonäitus “Meie, mustlased”

 

Peipsivene maja askeldused

Laupäeviti ja pühapäeviti

Peipsivenelaste igapäevaelusoli kesksel kohal samovar. Sellega tee valmistamine ja teejoomine oli omaette rituaal, milleks võeti aega ja mida nauditi. Peipsivene majas saab nädalavahetustel õppida teejoomist vanausu kombe kohaselt. Perenaine annab näpunäiteid, kuidas valmistada suussulavat keedusuhkrut. Lapsed saavad proovida vanausulistele iseloomulike kaltsutittede valmistamist.

Laudas mökitavad kaks kitsepreilit ja krõbistavad heina kaks küülikut. Filmiruumis saab näha filmi Eestis elavatest vanausulistest.