Talvehooaeg

  • Tavapilet 8 

    Sooduspilet 6 €

    Perepilet 16 €

29. september 2018 - 22. aprill 2019

Talvine vabaõhumuuseum ei maga talveund. Ta tegutseb küll veidi rahulikumas rütmis, aga pole sugugi igavlev. Siin on hea olla, kui soovid viibida värskes õhus keset ajaloolist küla või istuda mõnes talus korraks maha ja rääkida perenaisega sellest, kuidas vanasti elati. Talvehooajal on avatud muuseumi park, Härjapea, Sepa ja setu talud, peipsivene maja, Kolu kõrts, Kuie kool, Lau külapood ja käsitööpood.

 

Kord kuus võetakse Härjapea talus ette leivategu. 

Reede pärastlõunal kell 15.00 paneme käärima juuretise. Seame taigna eelkergituseks valmis. Kolu kõrtsist saab juuretise kaasa osta, millega igaüks perenaise näpunäidete abil oma taigna võib valmis seada.

Laupäeva hommik – sõtkume tainast – see on suurt vaeva ja aega nõudev töö. Kergitame veel tainast ahju taga, valmistame ette ahju ja paneme leiva küpsema. Et leib maitsev saaks, paneme ta kasuka alla pehmenema. Pühapäev – maitsta saab pehmet rukkileiba! Härjapea talu perenaised küpsetavad oma leiva Veski-Mati jahust!

 

Härjapea talu käsitöölaupäevadel valmistub Härjapea perenaine suviseks laulupeoks. Rahvarõivaste juurde on ju vaja ka vööd, vöökotti ja -taskut, kuhu ninarätt või tengelpung panna. Huvilistele jagatakse lõikeid, head nõu ning õpetatakse vajalikke töövõtteid.

 

Härjapea talu perenaine ei saa pühapäevalgi käsi rüppe lasta. Külaliste silme all valmivad oktoobrist veebruarini toidupühapäevadel uued põnevad või vanad head hoidised, praed, küpsetised ja magusroad. Nagu eestiaegsetele perenaistele kombeks, valmistame roogasid hooajal kättesaadavast toidukraamist.

 

Kuie kooli kirjatehnika päevad 

Kuie kooli perenaine näitab laupäeviti ja pühapäeviti oktoobrist veebruarini, kuidas sule ja tindiga ilusat kirja teha. Ühtlasi saab soetada vanaaegse postkaardi ning kallile inimesele hea soovi teele saata!

 

Sepa talupere talvised tegemised laupäeviti ja pühapäeviti oktoobrist veebruarini. Sepal oli sel aastal mõisas palju tööd ja nii jäid talvised küttepuud saagimata ning lõhkumata. Kel tahtmist kahemehesaega saagimises kätt proovida või veidi puid lõhkuda, sellele antakse töö hea meelega kätte. Sepa naine õpetab, kuidas talulaps käepärastest materjalidest toredaid mänguasju meisterdas. 

 

Lau poemamsli nädalalõpu raadiotunnid ja käsitöökursus

Raadio oli 1930. aastatel luksusese, mida vaid jõukam rahvas endale lubada sai. Kes selle koju soetada oli jõudnud, tahtis oma rõõmu jagada ja ikka kutsuti külarahvast uut raadiot kaema ning saateid kuulama. Nii ka Lau poemamsel, kes heal meelel külalisi poodi ootab, et koos teistega oma vastsest raadioaparaadist moodsat muusikat või päevakajalisi sündmusi kuulata.

Kel uudised kuulatud, saab kaasa osta klaaskommi ja šokolaadi, niiti-nõela ja pluusikangast, tasse ja seepe ning muud vajalikku kraami.

Käsitöömeister Taimi Puusilt saab nõu küsida hardangeri, põimpilu ja rišeljöö tehnikate kohta. Õpitoad toimuvad kokkuleppel. Palume registreerida telefonil 53451660.

 

Setu talu tares köevad suured setu ahjud ja leso peal saab krõbeda külmagagi kondid soojaks. Laupäeviti ja pühapäeviti on tuba lõhnu täis - valmistatakse ju suures ahjus ja pliidil põnevaid setu roogasid.

Laudas on alates 20. oktoobrist avatud näitus “Kes me oleme? Portreelood Eesti inimestest”

 

Peipsivene maja askeldused

Peipsivenelaste argipäevas oli kesksel kohal samovar. Selles tee valmistamine ja joomine oli omaette rituaal, milleks võeti aega ja mida nauditi.

Peipsivene majas saab nädalavahetuseti õppida teejoomist vanausuliste kombe kohaselt. Perenaine annab näpunäiteid, kuidas valmistada suussulavat keedusukkerit. Lapsed saavad proovida vanausuliste kaltsutittede valmistamist.

Laudas mökitavad kaks kitsepreilit, filmiruumis näidatakse filmi Eestis elavatest vanausulistest.