Pööriöine pulmapidu

Liikuv video- ja valgusetendus truudusest, ajast ja armastusest.

 

Eesti Vabaõhumuuseum äratab üheks talvekuuks ellu iidse muinasjutu ning unustuste hõlma vajunud mütoloogilised tegelased. 

Saa osa elamuslikust jalutuskäigust pimedal talveõhtul, kus avanevad uksed müstilise maailma salapärastesse lugudesse. Ainult valitud õhtutel saavad külastajad üleloomuliku võime näha suletud majade sisse, kus toimetavad tegelased, keda palja silmaga ei näe ning kes haihtuvad koos kuke kolmanda kiremisega.

Taavi Varmi loodud videoinstallatsioon Andres Noormetsa stsenaariumile koos Ardo Ran Varrese helikujundusega on projitseeritud muuseumi talutarede, aida, tuuliku ja muude hoonete seintele ning katustele. 

Kuuest punktist koosnev Eesti mütoloogial põhinev lugu koos jalutuskäiguga hilisõhtuses muuseumis kätkeb endas lühipildikesi imemuinasjutust, kus võib kohtuda sepikotta sõrgu rautama tulnud vanapagana, krattide, aga ka heade majahaldjatega.

 

Elamuslikust lavastus-jalutuskäigust saab osa 13. detsember 2019 - 13. jaanuar 2020 igal õhtul kell 16.00-20.30 (v.a. 24.-25. ja 31. detsember)

 

Piletid:

tavapilet 12 €

sooduspilet 10 €

perepilet 25 €          

    

 

Video- ja valgusetendust saab vaadata endale sobival ajal (vahemikus 16.00 - 20.30) ning jalutada kuuest punktist koosnev teekond läbi iseseisvalt ja sobivas tempos (võtab aega umbes 45 minutit - 1 tund). Iga külastaja saab kassast kaasa tasuta teekonnavoldiku. 2 € eest on võimalik soetada ka taskulamp. 

Piletimüük kassast lõppeb kell 20.00.

 

NB! Video- ja valgusetendus toimub vabas õhus! Palume riietuda vastavalt ilmale ja panna jalga vihmakindlad jalanõud. 

Müstiline valgusetendus toimub pimedas muuseumis - võimalusel palume kaasa võtta taskulambi. 

 

 

 

Muinasjutt "ANTS ja MATS"

 

Kuuest punktist koosnev video- ja valgusetendus põhineb müstilisel lool „ANTS ja MATS” 

 

1. (Sassi-Jaani talu) Elasid kord vennad Ants ja Mats. Nad lubasid, et kui abielluvad, lähevad kindlasti teineteise pulma. Vennad sirgusid meesteks, kuid Mats jäi ootamatult haigeks ja suri. 

2. (Köstriaseme talu) Ants leidis varsti pruudi ning oli pulmalauas väga kurb, et ei saanud venda pulma kutsuda. Järsku ilmus Mats siiski pulma. Ants kargas lauast püsti, endal sepikutükk käes. Ta kutsus Matsi pidulauda, aga too ütles, et ka temal olevat parasjagu pulmad ning Ants peaks hoopis temaga kaasa tulema. „Seal läheb ainult kaks tundi,” lubas Mats. 

3. (Pulga talu) Ants pani sepikutüki taskusse ja läkski. Mehed sammusid karjamaale ja Mats koputas vastu suurt kivi. Avanes uks, mille kaudu mehed jõudsid pulmamajja. 

4. (Nulli-Maie saun) Pidu oli uhke, muusika ilus ja toidud kõige hõrgumad, mida Ants oli kunagi söönud. Ka Vanatühi ise oli kohal. 

5. (Nätsi tuulik) Kui kaks tundi möödas, läks Ants kivi juurest tagasi maa peale. Seal ei leidnud ta aga koduteed. Kui ta küsis möödakäijalt, kus parasjagu pulmi peetakse, sai ta vastuseks, et pulmi pole sealkandis väga ammu peetud. Üks vana pruut olla külas küll, aga tema peigmees jätnud naise pulmalauas maha. 

6. (Sutlepa kabel) Ants juhatati eidekese majani ning ahju tagant tuli välja küürus vana naine. Pulmadest oli möödunud 70 aastat ja eideke imestas, kuidas tema peigmees ikka veel nii noor ja ilus oli. Ants võttis taskust sepikutüki ja pakkus eidele. Niipea kui naine seda sõi, muutus ta taas nooreks neiuks. Hakati uuesti pulmi pidama ja elati veel 60 aastat õnnelikult koos. 

 

* Pööriöise pulmapeo ajal pakuvad sooja jooki ja muud head-paremat Lau külapood ja Hää Äri (kassamaja vastas).

 

Müstilise valgusetenduse teekond muuseumis

 

 

Jõulupeod koos elamusliku ringkäiguga pimedas talveõhtus nii lastele kui täiskasvanutele. 

Võta ühendust yritus@evm.ee või kuiekool@evm.ee 

Ekskursioonide tellimine – info@evm.ee või 6549 100

 

Eriekskursioonid video- ja valgusetendusel PÖÖRIÖINE PULMAPIDU

Temaatiline ekskursioon viib mütoloogilistest tegelastest ja vanarahva uskumustest pajatavale jalutuskäigule hilisõhtuses vabaõhumuuseumis.

Eestikeelsed ekskursioonid:

19. detsember 2019 kell 18 

27. detsember 2019 kell 18

28. detsember 2019 kell 18

29. detsember 2019 kell 18

3. jaanuar 2020 kell 18 vene keeles

5. jaanuar 2020 kell 18

7. jaanuar 2020 kell 18

10. jaanuar 2020 kell 18

11. jaanuar 2020 kell 18

12. jaanuar 2020 kell 18

* Pööriöise pulmapeo ajal pakuvad sooja jooki ja muud head-paremat Lau külapood ja Hää Äri (kassamaja vastas). 

 

Jõuluaeg Eesti Vabaõhumuuseumis

Talsipühad ja talvised svjatkad  

4. jaanuar 2020


Enamus slaavlasi ja õigeusklikud setud tähistavad jõule ka vana kalendri järgi ehk 6. ja 7. jaanuaril. Kogu talviste pühade period – svjatkad – kestab aga kuni 19. jaanuarini ehk ristimise päevani. Sel ajavahemikul ei tehta tööd, vaid rõõmustatakse Kristuse sündimise üle ja käiakse ka naabritele kristoslaavitamise näol tähtsat sündmust kuulutamas. Tule tähista meie juures setu talsipühi ja vene jõule! 

 

 

 

Kuidas vabaõhumuuseumisse jõuda?

* Autoga tulles tasuta parkimine muuseumi peavärava parklas.

* Ühistransport: 

  • bussid nr 21 ja 21B väljuvad Balti jaamast ja kesklinnast (nt Vabaduse väljakult) ning peatuvad muuseumi peavärava ees (peatus Rocca al Mare);
  • bussid nr 22, 42 või 43 kesklinnast: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. 
  • Tagasi linna viivad bussid nr 41 ja 41B muuseumi peavärava vastast. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.