Lindude taskutarkus

Rasvatihane Metsvint Kuldnokk Linavästrik
Kas teadsid, et... Pesakasti valmistamine Paberlinnu voltimine   
 

Kevadine koolivaheaeg lindude seltsis 


Seekord on kevadvaheaeg hoopis omamoodi. Kui koroonaviirus sõpradega kokku saada ei luba, tasub ringi vaadata oma koduaias, sest sealt võid leida uusi sõpru, kes saadavad Sind kogu elu. Need sõbrad on koduaialinnukesed, kelle rõõmus laul kevadeti meie kõrvu paitab. Kas Sa oled mõelnud, kes need linnud on, keda toaaknast näha võid? Kas oskad linnukeste välimuse, laulu ja nime kokku viia? 

Tänapäeval pöörame lindudele vähe tähelepanu ja mõnikord tunduvad nad meile isegi tüütud. Näiteks kui rähn hommikutundidel elektriposti taob ja kogu naabruskonna üles ajab. Või kui kajakad ja varesed prügikastist prügi välja kannavad. 

Vanarahvas aga tundis linde hästi ja pidas linnurahva tegemistel hoolega silma peal. Neid hoiti ja koheldi kui häid sõpru. Rändlindude kevadine saabumine ja sügisene äralend näitas kätte erinevate põllutööde õige tegemisaja. Lindude arvukuse ja käitumise järgi ennustati põllusaagi suurust, ilma, lähedaste käekäiku. Oled ehk sinagi käo kukkumise järgi oma eluaastaid lugenud? 

Läbi aegade on linnud olnud aiapidajate suured sõbrad, sest söövad hoolega vähemaks tülikaid kahjurputukaid. Näiteks üks rasvatihaste perekond sööb aastas neid umbes 70 kg. 

Sellel koolivaheajal tutvustame Sulle nelja lindu, keda väga lihtsasti ka linnas kohata võid. Saad teada, milline on nende välimus, kuidas kõlab nende laul ja kuidas on see inimkeeli pandud? Mida ühe või teise linnu nägemine usuti endaga kaasa toovat?  

 

 

RASVATIHANE - väike sõbrake, kollane kõhuke

RAHVASUUS: talitihane, külmalind, Rahva-Jaak, Rasva-Ants, rasvanäkk, rasvavana, rasvapoiss, tigane, kikitiits 

KIRJELDUS: Väikene linnukene. Pealagi must, põsed valged, kõht kollane. Piki kõhualust lai must triip nagu oleks lips ees. Rasvatihane toitub putukatest, nende munadest ja vastsetest. Toidu hulka kuuluvad ka karvased röövikud. Talvel sööb seemneid marju ja puuvilju. Rasvatihane armastab pekitükki, kui see talle riputada, aga pekk ei tohi olla soolane. Sellest tuleb ka tema nimi. 

ENNUSTUSED:  

*Rasvatihase ilmumine sügisel akna taha ennustab külmade ilmade algust ja kevadel on ta esimene kevadekuulutaja – talvehari on möödas. 

*Kagu-Eestis peeti tihase häälitsust teekäija suhtes vasakul heaks märgiks ja paremal – halvaks märgiks. 

MÕISTATUSED: 

*Rasva, pekki, seemneid söön, teile rõõmsalt laulu löön. Pugu on mul kollane, olen... 

*Tii-tii tihane, lendas üle oaaia. Kargas üle kapsaaia. Üle metsa vurrrrr 

*Selg tal must, kõht kollane, lendab pekitükile 

LAUL INIMKEELI: sitsikleit-sitsikleit-sitsikleit 

 

Kuula rasvatihase laulu loodushelide kodulehelt

 

 

METSVINT

RAHVASUUS: kaeralind, punarind, Saksamaa varblane, lepalind, rüüts (rüü-rüü), metsavaht (ei tohi võtta mitte üks pirrutükk) 

KIRJELDUS: Umbes varblase suurune. Isalinnu pealagi on sinakashall, kurgu- ja kõhu alt punakas. Emaslinnu pea on rohekaspruun, kõhu alt rohekas. Mõlemal on tiival kaks selgesti nähtavat valget vööti. Metsvint on teratoiduline. Ta sööb mitmesuguseid seemneid aga oma poegi toidab ta peaaegu eranditult putukatega. Kahjurputukate ja umbrohuseemnete hävitajana toob metsvint väga suurt kasu.   

ENNUSTUSED, MÕISTATUSED, MUISTENDID:  

*Kui näed metsvinti, siis hakkab vihma sadama – populaarne vihmakuulutaja. 

*Lehm hakkab lüpsma (kusema), kui lepalind tema kõhu alt läbi lendab. 

*Kevadel annab metsvint põllumehele kaerakülvi käsu. 

*Kui metsvint teeb ürt, ürt, siis läheb ilm kurjale. 

*Kui Jeesus risti peal rippus, siis lepalind tahtis ta sealt ära päästa. Ta katsunud naelu välja koukida, siis veri tilkunud talle kurgu alla ja kurgualune jäänudki punaseks.   

LAUL INIMKEELI: siit siit siit siit metsast ei tohi võtta mitte üks pirrutikk 

 

Kuula metsvindi laulu loodushelide kodulehelt. 

 

 

KULDNOKK

RAHVASUUS: kullalind, rootsvarblane, rootsvilistaja, teomees, must laulurästas, mustvarblane, musträhmamees, rahvarästas, türgi varblane, puurivarblane, mustmats, tulilind, nõgikikas 

KIRJELDUS: Natukene suurem kui rasvatihane. Isalind on kevadel üleni must ja metalselt läikiv. Nokk kuldkollane. Suvel muutub sulestik tuhmimaks ja nokk pruuniks. Ka emaslind on tuhmi kuue ja pruuni nokaga. 

Kuldnokk kõnnib maapinnal väärikalt mõõdetud sammudega ja oma lühikest saba püsti ei aja. Selle poolest erineb ta musträstast, kes on ka must ja kollase nokaga, kuid pikema sabaga ja liigub hüpates ning saba aeg-ajalt püsti ajades. Lisaks sellele on musträstas üleni must, aga kuldnokal on sulestik metalse läikega ja väikeste valgete tähnidega. Vaata nende erinevust kõrvaloleval pildil.   

Kuldnokk inimest ei pelga ja pesitseb meelsasti maja juures pesakastis. Ta on üks nendest, kes teeb järgi teiste lindude häälitsusi ja kasutab oma laulus muidki kuuldud hääli. Näiteks tänapäeval räägitakse kuldnokkadest, kelle laul meenutab mobiiltelefonihelinat. Kuldnokk sööb röövikuid, putukaid, vihmausse aga armastab ka marju. Võib elada kuni 25 aastaseks. Tema lennukiirus võib olla kuni 75 km/h 

ENNUSTUSED, MÕISTATUSED, MUISTENDID 

*Kevadekuulutaja, kui kuldnokad väljas, siis kevad juba käes. 

*Kui kuldnokal pojad pesas, peab külv maas olema (Viljandi). 

*Kui esimest korda kuldnokka näed siis kui üksi, siis oledki üksi. Kui kahekesi, siis saad paari ja kui rohkem, siis veel kolmas viskab kiilu vahele (Kambja).  

*Must mees, kuldne suu, kodupaigale ta truu, istub maja katusel, trillerdab kui hõbekell? 

 

Kuula kuldnoka laulu loodushelide kodulehelt.

 

 

LINAVÄSTRIK

RAHVASUUS: händlane, linapääsuke, (h)änilane, jääpõtk, Jämejala-Toomas, jäätallaja, linalind, väinapõks, tsibet, jääkilataja, pikahännamees, vibahänd, vitik, hällinaine, jääpõrutaja, linapäästrik, linaõnnetooja, linamõõtja, hännaline, tsibihärglane 

KIRJELDUS: Sale keha ja pikk saba. Pealagi, kael ja kurgualune must. Laup ja põsed valged. Selg tumehall, kõhu alt valge. Liigub maapinnal kiiresti sibades ja võngutab oma pikka saba üles-alla. On üks esimesi kevadekuulutajaid. Linavästrik sööb heameelega putukaid, röövikuid, parme ja sääski. 

ENNUSTUSED, MÕISTATUSED, MUISTENDID: 

*Ennustatakse, et kui linavästrik saabub kohale, siis on lume- ja jääminek. 

*Kui ilmub kohale enne paastumaarjapäeva (25. aprill), siis tuleb hea aasta, kui pärast, siis halb aasta (Saarde). 

*Muhus öeldi, et kui linavästrik on kohal, ei tohi enam jalgsi jää peale minna. 

*Kui kevadel lennus, katusel või puus nähakse, kasvab hea lina, kui maas, siis lühike. 

*Kui linavästrik ilmub seemne külvamisel põllule või aeda, siis ei lähe seeme kasvama. 

LAUL INIMKEELI: Eest ära ära! Mul pole täna palju aega. Üdik, tik-tik. Tsik, tsisik. 

 

Kuula linavästriku laulu loodushelide kodulehelt. 

 

Kui oma koduaia linde juba hästi tunned, saad proovida pidada Eesti Ornitoloogia Ühingu poolt ellukutsutud aialinnupäevikut. Sellega saad tutvuda siin.

 

 

KAS TEADSID, ET...

* ... hommikusöök on päeva kõige tähtsam söögikord? Vanasti pidi kevadhommikul alati linnupetet sööma. Kardeti, et tühja kõhuga õue minnes võtavad põhjapoole lendavad rändlinnud Su endaga kaasa.  

* ... kui keegi ajab Sulle käojaani, siis tähendab see valetamist – tasub ettevaatlik olla! 

* ... rongaisa või -ema tähendab eesti keeles inimest, kes ei hooli oma lastest? Tegelikult on aga rongad väga head vanemad! 

* ... vanasti räägiti lastele, et vastsündinud lapsi toovad kured lõunamaalt? 

* ... luigelauluks kutsutakse mõne helilooja, kirjaniku või autori viimast teost? See tuleb sellest, et luiged laulavad väga ilusti just oma elu lõpu poole. 

* ... turteltuvid ei ole mitte ainult linnuliik, vaid ka inimesed, kes on väga armunud ja hoiavad üksteise ligi?

* ... hädavares ei ole üldse mitte linnuliik, vaid inimene, kellel mitte miski ei õnnestu?  

* ... peata kana on hoopis inimene? Pea on tal ilusti kaela peal, aga läheb väga kergesti paanikasse, satub kergesti segadusse ja muretseb väga palju. 

* ... ornitoloog on linnuteadlane ehk inimene, kes teab lindudest väga palju? 

 

NB! Rasvatihase, metsvindi, kuldnoka ja linavästriku fotode autor on Marina Roos. Rähni pildistas Hanna Dovha. 

 

 

PESAKASTI VALMISTAMINE

 
 
 
 
 

PABERLINNU VOLTIMINE