Koo end ajalukku

"KOO END AJALUKKU" ALGATUSEST

Eesti Vabaõhumuuseum algatas meie riigi 100. juubeliks vägeva 100-meetrise vaiba kudumise aprillis 2017, kutsudes osalema kõiki Eesti inimesi. Vaibakudumine kestis kaheksa kuud ja sellesse andis oma panuse ligikaudu 7000 inimest. 

5-meetriste osadena valminud kaltsuvaibas on värvide ja triibukombinatsioonidega esindatud Eesti ajalooliste kihelkondade mustrid. Vaiba valmimisel olid nõu ja jõuga abiks tekstiilikunstnikud Anu Raud, Ene Pars ja Reet Talimaa. Algatuses osales 40 vabatahtlikku juhendajat, kes muutsid kangastelgedel kudumise hõlpsaks ka käsitöövõõrastele. Kõik kudujad said oma nimed kirjutada külalisteraamatusse ja mustriplakatitele – nii on need ajaloo tarvis talletatud.

 

VAIBANÄITUSED

100 meetrit ühistööna kootud vaipa eksponeeriti kolmel näitusel. Lisaks vaipadele olid väljas mustriplakatid koos kudujate nimedega ning foto- ja videomaterjal vaiba valmimisest. Nii said kõik, kes vaiba kudumisse panustanud, näha üheskoos valminud kingitust kogu oma ilus. 

Näitused toimusid: 

30. jaanuar - 19. veebruar Eesti Vabaõhumuuseumi Moodsa Eesti Paviljonis 

22. veebruar - 28. märts Pärnu kontserdimajas. 

22. september 2018 - 13. jaanuar 2019 Narva linnuse seitsmenda korruse galeriis. 

 

 

AJAGRAAFIK

Vaibakudumine algas 11. aprillil 2017 pressiüritusega ja lõppes 9. detsembril 2017, kui 100 meetrit valmis sai. Sellele järgnes vaiba viimistlemine vaibanäituste ning piduliku üleandmise jaoks. Juubelivaiba üleandmine Vabariigi Presidendile toimus 23. veebruaril 2018 Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud kontsert-aktusel ​Pärnu Kontserdimajas.

 

 

MUU INFO

Vaipa sai kuduma tulla tavalise muuseumipiletiga. 

Kangasteljed asusid Kolu kõrtsi talliall.

Kudumismaterjal oli kõrtsis olemas. 

Kudumine toimus elavas järjekorras.  

Kohapeal olid olemas juhendid ja/või juhendaja. 

Kõik, kes oma read juubelivaiba kudusid, said oma nime kirja panna külalisteraamatusse ja mustriplakatile vastava kihelkonna juurde. Nii on ka kudujate nimed ajalukku talletatud.  

 

#kooendajalukku #eesti100vaip #eestivabaõhumuuseum

 

MUSTER

Kudumist alustasime Kirbla mustriga, viimasena kudusime Äksi kihelkonna mustri. 

 

 

 

ALGATUSE TOETAJAD: