Avaleht > Meist > Uudised > Vastlatrall Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Vastlatrall Eesti Vabaõhumuuseumis

muuseum , üritus , vastlad

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub 15. ja 17. veebruaril lõbusale vastlatrallile, kus tegevust jagub nii suurtele kui väikestele. Talvemõnusid saab nautida imeilusa vaatega kelgumäel ja põneval jääkarussellil, taludes ootavad avastamist ja katsetamist mitmed temaatilised tegevused. Kahepäevase vastlaürituse lõpetab meeleolukas vastlasimman Kolu kõrtsis.


Ürituse koordinatori Vivian Siirmani sõnul on vastlapäev just õige aeg võtta talvest viimast enne, kui see hakkab vaikselt kevadele teed andma.

„Liugu ei pea ilmtingimata laskma kelguga ja mäest alla. Saab ka uisutada või niisama jala peal mõne libedama koha peal liugu lasta. Kui üldse lund ega jääd näha pole, võib ette võtta mõne pikema sõidu ning külas või kohvikus end tuulutamas käia. Muuseumis aga jagub tegevust iga ilmaga," rääkis Siirman.

Vastlatralli saab nautida Eesti Vabaõhumuuseumis kahel päeval. Pühapäeval, 15. veebruaril toimuvad tegevused taluõuedel ja majades kell 11-15, kelgumägi ja Kolu kõrts on avatud kell 10-17. Teisipäeval, 17. veebruaril, toimuvad tegevused kell 15-18, kõrts on avatud kella 22ni.

Vastlapäevaga oli talurahval seotud väga mitmeid uskumusi, nii et talitusi ja ettevõtmisi jagub ka mujale kui kelgumäele. Kes ei tea, miks „pikad linad“ vastlapäeval nii au sees on, saab vanu linatöid uudistades Köstriaseme talust kindlasti vastuse. Mis ajal vastlakukleid sööma on hakatud ning millega enne seda vastelde puhul maiustati, saab kuulda Härjapea ja Sepa taludes, kus perenaised on küpsetamisega ametis. Mure sigade suvise ülalpidamise pärast pani vanasti Muhumaal lapsi puust „sigu“ kirjuks värvima ja neid põllule ajama – sedagi võib igaüks ise proovida. Loomulikult ei puudu ka vastlavurride meisterdamispunkt! „Uuema aja“ ehk 1930ndate moe järgi korraldati vastlapäeva puhul karnevale nagu mujalgi Euroopas – selle kombe mälestuseks saab Härjapea talus endale edeva näokatte valmistada. Kui ilm alt ei vea, saab pika ja ägeda liu lasta muuseumi tuulikute mäel. Kel kelku ühes pole, võib vastlaliugu teha ka tiigi peal oleva jääkarusselliga.

Kolu kõrts pakub pidupäevaks rammusaid seajalgu, maitsvat hernesuppi ning kohevaid vastlakukleid! Pühapäeval ootavad kell 13.00 talli alla kõiki väikseid ja suuri Pelgulinna Folklooriklubi ja Lastefolgi lapsed, et üheskoos vahvaid laulumänge mängida. Teisipäeval kell 18.00-22.00 saab Kolu kõrtsi talli all lustida nagu vanal külapeol kunagi. Tantsuks mängivad Tallinna tantsuklubi pillimehed ning õppida saab traditsioonilisi tantse.

Ürituse kava ja piletiinfo leiab siit.

Teie arvamus on oluline! Sisukaart