Avaleht > Meist > Uudised > Talvekuu Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Talvekuu Eesti Vabaõhumuuseumis

muuseum , jõuluküla , detsember

Jõuaks, jõuaks jõulud tulla, nika-näka, näärid tulla

Jõuluküla "Jõulud kodus, jõulud võõrsil", Ikoonide päev, pühadetoimetused taludes, jumalateenistused Sutlepa kabelis, leivategu Härjapea talus - tutvu detsembrikuu tegemistega Eesti Vabaõhumuuseumis.


* 18.-20. detsember kell 11-16 – JÕULUKÜLA „Jõulud kodus, jõulud võõrsil“. Kõigi meie elus tuleb varem või hiljem ette aegu, kui me ei saa olla pühade ajal kodus ja pere keskel. Jõuluküla viib külastajad ajas tagasi möödunud sajandi hetkedesse ja vaatleb, kuidas inimesed on jõulupühi tähistanud erinevates oludes. Näeme vanaaegseid jõulukombeid soojas rehetares, metsavendade ärevat jõuluõhtut, jõule külapoes ja kaugel Siberis. Kuuleme pajatusi eestlaste elust Brasiilias ja Kanadas. Lisaks koorikontserdid, jõuluküla palvus, maitsvad pühaderoad. 20. detsembril kell 14 näeb metsavenna pühadeloo lõpplahendust koostöös sõjaajaloo klubiga Front Line. Vaata Jõuluküla kava siit.

* 4.-6. detsembril küpsetatakse Härjapea talus leiba. Reede pärastlõunal kell 15.00 paneme käärima juuretise. Laupäeva hommikul ootab suurt vaeva ja aega nõudev töö – taigna sõtkumine. Seejärel paneme leiva ahju küpsema. Pühapäeval saab maitsta pehmet rukkileiba! 

* 6. detsembril kell 12 – Ikoonide päev. Sirje Säär tutvustab õigeusu ikoonide ajalugu, nende tähendust ja maalimise etappe. Pavel Varunin räägib vanausuliste puitlõikelistest ikoonidest ja nende valmistamise meetoditest. Üritus toimub setu talu laudas, palume registreerida aadressil einike@evm.ee või 6549 125.  

* 11.-13. detsembril õpetab käsitöömeister Taimi Puus Lau poe õmblejanna toas, kuidas valmistada jõulukaunistusi ja –tekstiile. Õpitoas osalemiseks palume registreerida tel: 5345 1660.

* 20. detsembril kell 15 toimub Sutlepa kabelis Jõuluküla palvus. Teenib õpetaja Toomas Paul. Laulab Eesti Vabaõhumuuseumi segakoor. 26. detsembril kell 15 toimub Sutlepa kabelis teise jõulupüha jumalateenistus. Teenib õpetaja Toomas Paul. Kuulata saab väikest jõulukontserti.

* 26. detsember – 13. jaanuar – Pühadetoimetused taludes. Astu sisse Härjapea, Sepa ja setu tallu, Kuie kooli, peipsivene majja ning Lau külapoodi, et pikkadest pühadest viimast võtta.

* Kuie koolis saab 8.-16. detsembrini osaleda muuseumitunnis „Jõulud”, kus mängitakse vanu mänge ja ennustatakse, mida toob uus aasta. Lisainfo muuseumitundide kohta siit. Programmides osalemiseks on vajalik eelregistreerimine: kuiekool@evm.ee; tel 6549 126.

* Setu talu laudas on üleval näitus “Pits ja pits. Setu ja peipsivene mustrite maailm”, mis on pühendatud antud piirkonna eripäradele meeste ja naiste käsitöös.

* Muuseumi käsitööpoest leiab suures valikus huvitavat ning teemakohast kaupa nii endale kui lähedastele kingikotti. Pakume jõuluehteid, maiustusi, soojasid käpikuid-sokke-mütse, raamatuid, taimeteesid ja palju muud. Külastajaid ootab ka Lau külapood, kust saab osta 1930. aastate stiilis unikaalset kaupa. Setu ja peipsivene temaatilisi tooteid leiab ka setu talu müügipunktist. Kui lai kaubavalik kohapeal otsustamise keeruliseks muudab, saab külastada muuseumi e-äri!

 

Talvehooajal ootame külastajaid iga päev (v.a. 24., 25., 31. detsember). Avatud on Härjapea, Sepa ja setu talu, peipsivene maja, Sassi-Jaani talu rehemaja, Kuie kool, Lau külapood, Kolu kõrts ja muuseumipark. Lahtiolekuajad:

  • Talud, Kuie kool ja Lau külapood on avatud iga päev kell 10-17.
  • Esmaspäev ja teisipäev on Kolu kõrts avatud kell 11-18, käsitööpood ja park kell 10-18.
  • Kolmapäevast pühapäevani saab Kolu kõrtsis nautida maitsvaid rahvuslikke roogasid kell 11-20. Käsitööpood ja park on kolmapäevast pühapäevani avatud kell 10-20.

NB! Muuseumi juurest tagasi linna viivad nüüd bussid nr 41 ja 41B, mis peatuvad muuseumi peavärava vastas.

Piletihinnad: tavapilet 6 €, sooduspilet 4 €, perepilet 12 €.

 

Toredate kohtumisteni!

 

P.S. 21. detsember – toomapäev 

Toomapäevaga algavad suured ettevalmistused saabuvateks jõulupühadeks. Kogu maja tuli korda teha, tolm ja praht toast välja pühkida, sest muidu on järgmine aasta laisk ja räpane. Laiskuse eemalepeletamiseks meisterdati ka vanadest riietest ja õlgedest Tahma-Toomas, kes siis tuli oma majast ja maadelt eemale toimetada, näiteks naabri tallu. Et sinulgi järgmine aasta edukas oleks, peaksid toomapäeval kogu maja puhtaks kraamima ja kogunenud prahi majast kiiresti eemale toimetama. Siis saad pärast sõpradega koos lasta hea maitsta mõnel vahutavalt joogil.

Teie arvamus on oluline! Sisukaart