Avaleht > Meist > Uudised > Suvised ekskursioonid
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Suvised ekskursioonid

üritus , suvehooaeg , ekskursioon

Suvekuude kolmapäevadel saab Eesti Vabaõhumuuseumis osa temaatilistest ekskursioonidest. Teada saab, kuidas suvitasid baltisakslased, millised olid talurahva arusaamad puhtusest, kuidas on ajas muutunud meie talulilled, milline roll oli külas ühiskondlikel hoonetel ja millesse uskusid vanasti eestlased.


JUULI

* 7. juuli – Ekskursioon: Päikesevarjuga Via Appial – suvemõisad ja baltisaksa suvitajad (Maret Tamjärv)

Kui tavaliselt kutsume oma külastajaid tutvuma maarahva kunagise elu-oluga, siis seekord räägime 19. sajandi teise poole – 20. sajandi alguse jõukate tallinlaste  suvisest elust

*14. juuli – „Nägu pesti korra nädalas?!“ ehk puhtuse pidamisest Eesti külas (Heiki Pärdi)

Talurahva arusaamad puhtusest erinesid tänapäevast päris palju. Ihu pesti saunas käies enamasti kord nädalas. Ka pesu pesti kord nädalas, et pühapäeva saaks puhastes riietes pidada. Ihuhädade rahuldamiseks oli talvel laut, suvel lepik.

* 21. juuli – Ekskursioon: Elust, olust ja inimestest Kolhoosi korterelamus 1960. aastatest tänapäevani (Maret Tamjärv)

1960. aastatel ehitatud laudatööliste kortermajas saab sisse kiigata maainimeste kodudesse 1960., 1970., 1990. ning 2010. aastatel. Kuidas kulges argipäev ühiskorteris? Milline oli pereelu õitsval sotsialismiajal? Mis juhtus maal pärast kolhooside lagunemist? Kuidas on korraldatud igapäevaelu tänastes kaugtöö tingimustes?

* 28. juuli – Ekskursioon: Keset küla kirik, kõrts ja koolimaja. Ühiskondlikud hooned Eesti Vabaõhumuuseumis (Hanno Talving)

Omaaegse küla tuumiku moodustasid eraomanduses olevad talud, kuid peale selle oli seal mitmeid ühiskondlikke hooneid, mis olid mõeldud kõigi kogukonna liikmete jaoks. Eesti Vabaõhumuuseumis on nendest peale pühakoja esindatud kõrts, koolimaja, külapood ja pritsikuur, mida ekskursiooni käigus lähemalt tutvustame.

 

AUGUST

* 4. august – Ekskursioon: Aias ja peenramaal. Huviretk Eesti vabaõhumuuseumi taluaedades (Anneli Banner)

Räägime erinevate aia- ja põllukultuuride taludesse jõudmisest. Vaatame, kuidas ja mis põhjustel on aedade ja õuede väljanägemine aja jooksul muutunud. Käik algab pärisorjuseaegsest Sassi-Jaani talust ja lõpeb 1930. aastate kodukaunistamise ideedest kantud Härjapea talu aias.

* 11. august – Ekskursioon: Luupainajad, peninukid, kratid ja kollid ehk pilguheit vanade eestlaste müstilisse maailma (Einike Sooväli)

Tänapäeva eestlane usub millesse tahab. Mõni leiab tuge esoteerikast, teised käivad kirikus, kolmandad kummardavad loodust. Millele toetus aga eestlane vanasti ja mis oli selle põhjuseks?

* 18. august – Uudismaade tegemine Tallinna külje alla. Õismäe asunduse rajamine. (Elo Lutsepp)

1930. aastate alguses valitsenud elamispinna puudus ajas Tallinna linna otsima võimalusi linnalähedaste seni liigniiskuse tõttu harimata maade kasutuselevõtuks. Üks mitmest säärasest maatükist, kus kasvasid vaid äbarikud sookased ja männikõverikud, asus Haabersti mõisa maadel paiknenud Õismäe rabas, mida tänapäeval tunneme osana Kakumäest.

* 25. august – Talurahva saun ja saunakombestik (Elvi Nassar)

 

Ekskursioonide algus kell 17 vabaõhumuuseumi peakassast. 

Ekskursiooni pileti saab soetada Fientast või tund enne algust kassast.

 

Teie arvamus on oluline! Sisukaart