Avaleht > Meist > Uudised > Sügis vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Sügis vabaõhumuuseumis

sügis , talvehooaeg , taluelu

Sügis-talvine vabaõhumuuseum ei maga talveund. Ta tegutseb küll veidi rahulikumas rütmis, aga pole sugugi igavlev. Siin on hea olla, kui soovid viibida koos perega värskes õhus keset ajaloolist küla või istuda mõnes talus korraks maha ja rääkida perenaisega sellest, kuidas vanasti elati.


Nädalavahetuste tegevused taludes:

 

* Härjapea talu kohvikultuur

Oakohvi ei joodud 1930. aastate talus sugugi igapäeselt. Kohv oli kallis ja kuulus pigem pidupäevade juurde.

Kuidas head kohvi saadi? Mis on brenner? Milline nägi välja taluperenaise kohvilaud?

Lapsed saavad proovida, kuidas töötab kohviveski. 

 

* Kuie kooli kirjatehnika päevad

Kuie kooli perenaine räägib, kuidas vanasti lapsed koolis käisid ja näitab, kuidas sule ja tindiga ilusat kirja teha.

 

* Sepa talupere talvised tööd

Talvisel ajal oli naiste üheks olulisemaks tööks ketramine. Perenaine tutvustab, milliseid töid tuleb teha, et lambavillast lõnga ja lõngast kampsuni saaks.

Õuel saab proovida kahemehesaega saagimist.

 

* Lau poemamsli nädalalõpu raadiotunnid

Raadio oli 1930. aastatel luksusese, mida sai endale lubada vaid jõukam rahvas. Kes selle koju soetada oli jõudnud, tahtis oma rõõmu jagada ja kutsus külarahvastki uut raadiot kaema ning saateid kuulama.

Nii ka Lau poemamsel, kes heal meelel külalisi poodi ootab, et koos teistega oma vastsest raadioaparaadist moodsat muusikat või päevakajalisi sündmusi kuulata.

Kel uudised kuulatud, saab kaasa osta klaaskommi ja šokolaadi, niiti-nõela ja pluusikangast, tasse ja seepe ning muud vajalikku kraami.

 

* Setu talu toimetused

Seto Vanatalo on nagu üks ehtne kindlus, kuhu pääsevad sisse ainult kutsutud külalised. Millistest osadest koosneb niisugune suur vene tüüpi kolmerealine talu? Miks on maja igast küljest piiratud? Mis on kõlgus ja seenine? Mis peitub seto naise riidekapis?

Õuel saavad lapsed proovida karkudel käimist, seenises looga alt pugemist.

 

* Peipsivene maja askeldused

Peipsivenelaste argipäevas oli kesksel kohal samovar. Selles tee valmistamine ja joomine oli omaette rituaal, milleks võeti aega ja mida nauditi. Peipsivene majas tutvustatakse teejoomist vanausuliste kombe kohaselt.

Eestis elavate vanausuliste üheks oluliseks elatusallikaks on juba aastasadu olnud sibulakasvatus. Selle aedvilja kasvatamine nõuab palju tööd ja vaeva, kuna täiskasvanud sibula saamiseks kulub tervelt neli aastat. Mille poolest erineb peipsiveere sibul näiteks Poola või Hollandi samast köögiviljast saab teada peipsivene maja perenaiselt. Võimalik on ennast ka sibulatundmises proovile panna ja tunda erinevate sibulate hulgast ära just see vanausuliste poolt Eestisse toodud sordi esindaja.

Laudas mökitavad kaks kitsepreilit ja krõbistavad heinu kaks küülikut. Filmiruumis näidatakse filmi Eestis elavatest vanausulistest.

 

Talvehooajal on vabaõhumuuseum avatud T-P kell 10-17, pargis saab jalutada kuni kella 19ni. Hoonetest on avatud Härjapea, Sepa ja setu talud, Sassi-Jaani rehemaja, peipsivene maja, Kolu kõrts, Kuie kool, Lau külapood ja käsitööpood.

Vaata lisaks. 

Teie arvamus on oluline! Sisukaart