Avaleht > Meist > Uudised > SÜDAMESOOJUST KIIRGAVAD TITERIIDED
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

SÜDAMESOOJUST KIIRGAVAD TITERIIDED

konserveerimine , Kolhoosi korterelamu

Kolhoosi korterelamu 1970ndate ja 1990ndate korterite jaoks laste rõivaid pestes ja korrastades leidis tekstiilikonservaator Liili Aasma midagi, mis väärib ka teistega jagamist! Mainime ära, et lugude järgi, mida erinevate ajastute korterid jutustama hakkavad, on eri vanuses lapsi kahe korteri peale lausa seitse. Pole paha, mis?


Liili kirjeldab oma leidu nii:
 
„Nimelt leidus imiku- ja väikelaste rõivaste hulgas üks pisike pambuke. Mõtlesin seda lahti harutades, et kellelt küll pärit? Niisugused hingesoojust kiirgavad käsitsi õmmeldud asjakesed… Liiga vanad selleks, et paigutada need 1978. aasta lastetoa riiulile. Ometi hoidsin neid tükk aega käes ja vaatasin, millistest kangastest ja kuidas need tehtud on. Mõtlesin siis sellele, kuidas ennemalt oma last või lapsi oodati ja just neid esimesi riideid erilise hoolega valmistati. Umbes kolmkümmend aastat tagasi oli see veel nii. Muidugi oodatakse tänapäevalgi uusi ilmakodanikke, kuid titeriiete käsitsi valmistamine on väheste hobi.
Komplekti kuulusid särgikesed ja mütsikesed, kõik puha roosades toonides. Selge pilt, et need on olnud tüdruku omad! Poistele tehti ikka sinisemaid, nii oli vähemasti nõukogude ajal kombeks. Selgus, et need esemed on meie kolleegi Aile Heidmetsa enda titepõlve riided 1953. aastast. Valmistajaks Aile ema Aino Voosalu, lõiked olid pärit ajakirjast.
 
Antud asjakesed kajastavad neid häid vanaaja lõikeid, mis pealesõjaaegsel paaril kümnendil kasutusel olid. Tähelepanuväärseks pean just pambukeses olnud mähkimispükse. Tundub, et need olid omas ajas väga praktilised.
 
Tänapäeval on teemaks taaskasutus, loomulikuma elustiili poole pöördumine ja vanad hästitöötavad eeskujud. Seega jagan pükste tegumoodi ja mõõtusid. Kes soovib, see võib proovida järgi õmmelda. Vahel öeldakse, et tee järgi või osta ära! Osta neid ei saa, pean esemeid hindamatu väärtusega näidisteks, seega jääb võimalus vaid järgi teha! Ja kui leidub väikelapsi, kes on nõus neis pükstes ringi jooksma, siis mis saaks toredam olla?
Kõnealused püksid on valmistatud flanellist, ülaservas on nööritunnel, lõikeservad on kanditud peenema, siledama puuvillase kangaga, kandi ~1 cm ärakeeratud osa jääb pahupoolele. Oma süsteem on nööpide ja nööpaukude asetsemisel. Originaalis on pükste kinnitamiseks õhukesed pärlmutternööbid. Neid võib pidada kogu asja juures i-täpiks!“
 
Teie arvamus on oluline! Sisukaart