Avaleht > Meist > Uudised > Seto mihklipäiv Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Seto mihklipäiv Eesti Vabaõhumuuseumis

muuseum , üritus , seto mihklipäiv

Sel laupäeval, 28. septembril, toimub Eesti Vabaõhumuuseumis juba neljas seto mihklipäiv. Seto leelotajad, pillimehed, tantsijad, käsitöölised ja kogukonna esindajad kogunevad sel päeval muuseumi, et maha pidada üks sügisene vabaõhupidu.


Ürituse peakoordinaatori Elvi Nassari sõnul on peole oodatud kõik, kes soovivad kogeda üht õiget seto praasnikku.

“Õigeusklikud setud peavad mihklipäivä vana kalendri järgi 12. oktoobril, kuid oktoobris on ilmad juba jahedavõitu ja valget aegagi lühemalt. Seetõttu peame oma külapidu – mida Setumaal vanasti praasnikuks kurtsuti – juba septembri lõpus. Mihklipäeva praasnikku pühitseti rikkaliku lauaga 2-3 päeva, sellele eelnes palvuste pidamine kirikutes või tsässonates (külakabelites). Üheskoos lauldes ja tantsides ehk kuljatades tähistati põllutööde ja karjaskäimise lõppu. Tuleval laupäeval on nii setudel kui ka tallinlastel võimalik vabaõhumuuseumis osa saada ehtsast seto praasnikust,” rääkis Elvi Nassar.

Mihklipääva tegevused toimuvad Eesti Vabaõhumuuseumis kella 12-17-ni. Üritus algab setokeelse palvusega Kuie koolimajas, kus teenistust peab Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku preester isa Afrat Laas. Kell 12.45 järgneb kirmask, mis toimub Kolu kõrtsi esisel platsil. Saab maitsta seto sööki ja jooki, õppida leelolaulu ja kargust. Kolu kõrtsi ees laulavad leelokoorid Tallinnast, Setomaalt, Põlvast, Võrust ja Põltsamaalt, rahvuslikke pillilugusid esitavad Voldemar Ahone jt. Toimub ka väike mihklilaat, kust saab osta  Ülle Paltseri kaunist käsitööd, Raivo Jänesmäe sepiseid, Sirje Rumbi pisikeraamikat ja Merlin Lõivu muinasehteid.

Muuseum tänab peo korraldajat, leelokoori Sõsarõ’, samuti kõiki lauljaid, pillimehi, käsitöölisi ja toetajaid!

Lisainfo: Elvi Nassar, leelokoor Sõsarõ, elvi@evm.ee

Teie arvamus on oluline! Sisukaart