Avaleht > Meist > Uudised > Paastukuu Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Paastukuu Eesti Vabaõhumuuseumis

muuseum , üritus , Kolu kõrts , Kuie kool , märts , kevadpüha

Setu toidukultuuri päev, pärimustantsu päev, lastehommikud, nõuande neljapäev, paastumaarjapäev, näitused ja muuseumitunnid - tutvu vabaõhumuuseumi märtsikuu üritustega.


Paastukuu ütelnud küünlakuule: „Oleks mina sinust olema, ma võtaks kõik põnnpead põrandale, naese käed leevaastja ja koera küüsed künnisele, aga ma ei saa, mu teine silm jookseb vett.“

 

Paastukuu Eesti Vabaõhumuuseumis

 

* 4. märtsil kell 13 kutsume Setu toidukultuuri päevale. Loengule setu toidukultuuri eripäradest järgneb õpituba, kus valmistatakse soolaseeni sibula ja õliga, mustrõika salatit ning küpsetatakse paastupliine. Loeng toimub muuseumi setu talu laudas, õpituba vanatares. Toidukultuuri päevale on vajalik eelregistreerimine: einike@evm.ee 

 

* 3.–5. märtsil küpsetatakse Härjapea talus leiba. Reede pärastlõunal kell 15.00 paneme käärima juuretise. Laupäeva hommikul ootab suurt vaeva ja aega nõudev töö – taigna sõtkumine. Seejärel paneme leiva ahju küpsema. Pühapäeval saab maitsta pehmet rukkileiba! 

 

* 5. märts kell 12-19 – Pärimustantsu päev: seto tants. Leigarite korraldatud II pärimustantsu päeva teema on seto tants oma endisaegses elukeskkonnas - talupojakultuuris. Õpikohtumistele vabaõhumuuseumi setu talus järgneb mõnus ühine tantsuõhtu Kolu kõrtsis, kus musitseerivad nii Leigarite pillimehed kui külalised ja jala saab valgeks igaüks.

 

* Märts on laste kuu! 5., 12. ja 19. märtsi pühapäeva hommikud algavad Kolu kõrtsis kell 11 väikese lastelt lastele kontserdi ja pisiperele sobiva menüüga. 5. märtsi lastehommikul tulevad külla väikesed leigarid, 12. märtsil Nõmme folgiring ja 19. märtsil Pelgulinna folgiklubi. Muuseumi taludes saab meisterdada, mõistatusi lahendada ja Kuie koolis sule ning tindiga postkaarte kirjutada.

 

* 15. märts kell 13-16.30 – Seminar teemal “Palkmaja soojaks: seestpoolt soojustamine ja välispiirete õhupidavuse parandamine, lubi-ja savikrohv palkseinal, omadused ja kulunormid, kasutamine niiskuskoormusega ruumides.“ Loevad Üllar Alev ja Mikk Luht. Lisainfo Eesti Vabaõhumuuseumi Maaarhitektuuri keskuse ajaveebist: http://maaarhitektuur.blogspot.com.ee/

 

* 23. märts kell 15-17Nõuande neljapäev. SA Eesti Vabaõhumuuseumi tekstiilikonservaatorid Liili Aasma ja Ruth Paas räägivad tekstiilide hooldamisest.

 

* 25. märts – Paastumaarjapäev. Paastumaarjapäev on üks olulisimaid päevi vana algupäraga naistepühade reas. Sinna juurde kuulus puna joomine ja hommiku tervitamine ainult naistele mõeldud rituaalidega. Vabaõhumuuseumis alustame paastumaarjapäeva 5.45 hommikul, kui kohtume muuseumi tagumise värava juures, et Pärimuslaulu seltsingu eestvedamisel hommikut tervitada! Kell 15.00 aga ootab Kolu kõrtsis kõiki naisi ja julgemaid mehi setu lauluselts Siidisõsarõ. Naised joovad verevät viina, laulavad, tantsivad ja kutsuvad kõrtsi tulnud rahvast kaasa lööma! Hommikune üritus kõigile tasuta, õhtusele osale sissepääs muuseumipiletiga. 

 

* 26. märts kell 12 Kuie koolimajas – Nukumaja – iga lapse unistus! Nukumaja päeval kõneleb Viljar Vissel nukumajadest ning nende valmistamisest. Näha saab vanaaegset nukumööblit muuseumi ja erakogudest. Õpitoas õpetatakse, kuidas teha nuku koju väheste vahenditega toredaid esemeid. Vajalik on registreerumine: dagmar@evm.ee   

 

* Kuie koolis saab 7.-17. märtsini osaleda muuseumitunnis “Rahvakalendri aastaring”. Eesti rahvakalendris on u 70 tähtpäeva. Neist tähtpäevadest on paljud vanal ajal mänginud talurahva elus suurt rolli ning poleks sugugi paha need kevade ootuse ajal taas üle korrata. Lisainfo muuseumitundide kohta: www.evm.ee. Programmides osalemiseks on vajalik eelregistreerumine: kuiekool@evm.ee; tel 6549 126.

 

* Kolu kõrtsis on väljas Kakumäe Rahva Seltsi koostatud näitus „Kakumäe 550“, mis annab fotode ja lugude abil ülevaate kohalike inimeste elust sõja- ja rahuajal ning piirkonna hilisemast arengust. 2017. aastal täitub Kakumäe esmamainimisest 550 aastat.

 

* Setu talu laudas saab tutvuda Pavel Varunini luboki stiilis piltide näitusega. Lubokk on robustsete piirjoonte ja erksate värvidega pilt, mis tihti sisaldab huvitavat sõnumit. Nii võib lubokke võrrelda tänapäeva koomiksitega. Setu talu näitus on pühendatud kaasaegsetele vanausuliste lubokkidele.

 

* Muuseumi käsitööpoest leiab suures valikus huvitavat ning teemakohast kaupa. Pakume maiustusi, tekstiile, raamatuid, lõhnaküünlaid, taimeteesid ja palju muud. Külastajaid ootab ka Lau külapood, kust saab osta 1930. aastate stiilis unikaalset kaupa. Kui lai kaubavalik kohapeal otsustamise keeruliseks muudab, saab külastada muuseumi e-äri: www.evm.ee/est/pood.

 

* Hobused Amoros ja Elbrus sõidutavad kõiki soovijaid iga päev kell 11.00 - 15.45. Peatus Kolu kõrtsi vastas!

 

Talvehooajal ootame külastajaid iga päev. Avatud on Härjapea, Sepa, setu talu, peipsivene maja, Kuie kool, Lau külapood, Sassi-Jaani talu rehealune, Kolu kõrts ja muuseumipark.

 

  •  Talud, Kuie kool ja Lau külapood on avatud kell 10-17.
  •  Kolu kõrts on avatud esmaspäeval kell 11-16; teisipäevast pühapäevani kell 11-18.
  •  Muuseumipark ja käsitööpood on avatud kell 10-18.
Teie arvamus on oluline! Sisukaart