Avaleht > Meist > Uudised > On ilmunud raamat Rocca al Mares asunud suvemõisate ajaloost
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

On ilmunud raamat Rocca al Mares asunud suvemõisate ajaloost

muuseum , raamat , Rocca al Mare mõis , Liberty mõis

Sel reedel, 4. oktoobril, esitletakse Eesti Vabaõhumuuseumis raamatut “Suvemõisad Rocca al Mare ja Liberty”, tähistades ühtlasi ka Rocca al Mare suvemõisa rajamise 150. aastapäeva. Raamat jäädvustab kauni mereäärse paiga, selle rajajate ja kunagiste elanike lugu.


Võõrapärane nimi Rocca al Mare on tallinlastele ja Tallinna külastajatele üsnagi tuntud. Seda seostatakse eelkõige Eesti Vabaõhumuuseumiga, mis on rajatud sellenimelise, 19. sajandi keskpaigast pärineva suvemõisa maa-alale. Hiljem on Rocca al Mare nimi kandunud üle ka ligi sajandi võrra vanemale naabrile, Liberty suvemõisale.

Olgugi, et itaaliapärane kohanimi on ajas püsinud ning leiab tänapäevalgi elavat kasutamist, on siinsed baltisaksa suvemõisad sellegipoolest pisut unustusehõlma vajunud. Et 2013. aastal möödus Rocca al Mare suvemõisa rajamisest 150 aastat, oli see heaks põhjuseks paiga minevikku ja nime algupära avalikkusele pisut lähemalt tutvustada. Eesti Vabaõhumuuseumi poolt koostatud raamat “Suvemõisad Rocca al Mare ja Liberty” koondab ühtede kaante vahele nimetatud suvituspaikade kohta leiduva põneva kultuuriloolise materjali.

Esmakordselt pani Rocca al Mare ajaloo kirja ja arhitektuuriuurija Helmi Üprus (1911–1978) 1970. aastatel. Tema tundeküllane ja põhjalik ülevaade Rocca al Mare suvemõisa ajaloost taasilmub käesolevas kogumikus toimetatud kujul. Liberty suvemõisa kujunemist ja selle suvilate arhitektuuri tutvustab vabaõhumuuseumi kauaaegne töötaja Juta Saron. Muuseumi kuraator Aile Heidmets toob lugejani Rocca al Mare ja Liberty omanike ning nende järeltulijate, von Nottbeckide ja Kochide, aga ka von Lampe pere liikmete mälestustel põhineva mahlaka ja elava pildi siinsest sundimatust suveelust ning sellega seotud inimestest. Raamatus leidub rohkelt haruldasi vanu fotosid.

Loodetavasti aitab Rocca al Mare ja Liberty suvemõisaid tutvustav raamat tuua mõnevõrra suuremat tuntust siinse paikkonna põnevale ajaloole, eksootilistele kohanimedele ning veel alles jäänud arhitektuuripärandile. Eesti-saksa paralleeltekstidega ning põhjalike ingliskeelsete resümeedega varustatud kaunilt kujundatud väljaanne peaks huvi pakkuma laiale lugejaskonnale ning rõõmustama eeskätt kõiki kultuuriloo huvilisi.

Raamatu autorid on Helmi Üprus, Juta Saron, Aile Heidmets, toimetaja Maret Tamjärv; kujundaja: Mariann Einmaa; tõlge saksa keelde: Olaf ja Marju Mertelsmann; tõlge inglise keelde: Tiina Mällo. Raamatu väljaandjad on Eesti Vabaõhumuuseum koostöös Saara kirjastusega.

Lisainfo:

Maret Tamjärv
Eesti Vabaõhumuuseum
Tel. 65 49 108
maret@evm.ee

Teie arvamus on oluline! Sisukaart