Avaleht > Meist > Uudised > Näitus „Moodne rehemaja. Arhailise ruumi uuestisünd“ Tartus
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Näitus „Moodne rehemaja. Arhailise ruumi uuestisünd“ Tartus

rehemaja , näitus , maa-arhitektuur

24. oktoobrist 2013 on Tartu Vaksalis avatud rehemaja taastamise ning ajaloolisest hoonetüübist inspireeritud nüüdisaegse eramuarhitektuuri näitus. Eesti Vabaõhumuuseumi korraldatud näitus on valminud koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja Eesti Arhitektuurimuuseumiga ning tõstatab olulise küsimuse – kuidas muutunud kombed ja tavad, elustandardid ja -stiilid kohandada rehemaja kui sajanditevanuse hoonetüübiga?


24. oktoobrist 2013 on Tartu Vaksalis  avatud rehemaja taastamise ning ajaloolisest hoonetüübist inspireeritud nüüdisaegse eramuarhitektuuri näitus.

Eesti Vabaõhumuuseumi korraldatud näitus on valminud koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja Eesti Arhitektuurimuuseumiga ning tõstatab olulise küsimuse – kuidas muutunud kombed ja  tavad, elustandardid ja -stiilid kohandada rehemaja kui sajanditevanuse hoonetüübiga? Kas madalate ja suitsuste lagedega, väikeste akende ja maadligi hoidvate ustega elamus on kohta 21. sajandi inimesel?  Eesti taluarhitektuuris iseseisvat ja väga olulist kohta hoidev rehielamu – eestlaste põline eluhoone – on läbi sajandite olnud kohalikus külamaastikus omaette märgiks. Siinsest eluolust tulenevalt ja ühe katuse alla kogutud mitme eri funktsiooni liitmisest tekkinud ainulaadne hoonetüüp on muutunud majandus- ja eluoludes jäänud osaliselt algse funktsioonita. Tänapäeval räägime rehemajade puhul eelkõige inimeste kodudest, maamajadest.

Näitusele on valitud 11 taastatud rehemaja ja viis rekonstrueerimisprojekti, mille käigus on arhitektid mänginud läbi kõik nüüdisaja-inimesele vajalikud mugavused ja elutingimused, hoides samas tallel ajalooliselt väärtuslikku. Lisaks sellele on esitatud seitse moodsat eramuprojekti, mis läbi nüüdisaegse arhitektuurikeele viitavad rehemajale kui arhetüübile, märkamatute, ent kindlate niitidega meie ruumilise alateadvuse külge traageldatud sümbolile.

Näitus jääb Tartus avatuks 18. novembrini 2013. 21. novembrist kuni 9. detsembrini on näitust võimalik külastada Viljandis Ugala teatris.

Kuraator: Karen Jagodin (Eesti Arhitektuurimuuseum)

Näituse töörühm: Kadi Karine, Elo Lutsepp (Eesti Vabaõhumuuseum)

Näituse kujundajad: Kaarel Nõmmik, Mikk Heinsoo

Tehniline abi: Veiko Liis

 

Lisainfo:

Elo Lutsepp

Eesti Vabaõhumuuseum

elo@evm.ee

tel 53444769

Teie arvamus on oluline! Sisukaart