Avaleht > Meist > Uudised > Näitus „EESTI ROOKROONID – TRADITSIOONID JA VISIOONID“
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Näitus „EESTI ROOKROONID – TRADITSIOONID JA VISIOONID“

näitus , näituse avamine , rookroonid

Alates 28. maist on Pulga talu rehealuses avatud rookroonide näitus, mis on sündinud Urmas Veersalu ja Eesti Rookoondise koostöös.


Pilliroost või rukkikõrtest kaunistusi valmistati jõuludeks ja näärideks, aga ka pulmadeks ja muudeks pidulikeks puhkudeks. Eestisse on see traditsioon jõudnud tõenäoliselt rannarootslaste kaudu ja levinudki rohkem Põhja- ja Lääne-Eestis ning saartel. Sarnaseid geomeetrilise kujuga roog- ja õlgkaunistusi on valmistatud peale Põhjamaade ka Leedus, Valgevenes, Poolas, Venemaal.

Meie esivanemad uskusid, et kroon toob viljaõnne ja viljakust kogu perele. 20. sajandil kroonide valmistamise oskus küll taandus, kuid nüüd on see taas au sisse tõusnud. Nagu näituselgi näha võib, ei pea sugugi traditsioonilistesse vormidesse püsima jääma, vaid võib lasta fantaasial lennata, nii et vana hea rookroon võib mõjuda ka suisa moodsa sisustuselemendina.

 

Urmas Veersalu on tunnustatud ja hinnatud rookroonide meister. On tähelepanuväärne, et tema nimel on Guinessi rekord – 2019. aasta novembris valmis Mardilaadal Saku suurhallis maailma suurim pillirookroon. Võib öelda, et selle kaudu kogus rookroonide valmistamine tublisti populaarsust. Maailmarekordi püüdmisel sündis ka selline ühendus nagu Eesti Rookoondis. Need on inimesed, keda ühendab armastus ja huvi rookroonide meisterdamise vastu ning kes lõid aktiivselt kaasa rekordkrooni valmistamisel. On väga suur rõõm, et asi ei piirdunud vaid ühe rekordi püüdmisega, vaid et rookroonide huvilised on jätkanud kooskäimist ja aina uute kroonide loomist, korraldavad näitusi ja õpetavad oma oskusi edasi.

Teie arvamus on oluline! Sisukaart