Avaleht > Meist > Uudised > Naistekuu Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Naistekuu Eesti Vabaõhumuuseumis

muuseum , vastlad , küünlapäev , veebruar

Küünlapäeval läheb külma süda lõhki

Küünlapäev, Vana maamaja päev, Vastlapäev, vabariigi aastapäev, leivaküpsetamine ja õpitoad Lau külapoes - naistekuu Eesti Vabaõhumuuseumis on täis põnevaid üritusi.


* 1. veebruaril tähistame küünlapäeva. Küünlapäev on esimene varakevadine naistepüha, kus naised tööde vahepeale lõbutseda tohtisid ja punaseid jooke mekkisid. Valmistada saab lambarasvast küünlaid, meisterdada küünlasirme ja purgist küünlahoidjaid. Kolu kõrtsis esinevad rahvatantsurühmad Harku Harakad ning Tammed ja Toomed. Kolu kõrts pakub küünlapäeva toite. Vaata küünlapäeva kava siit.

 

* 6.–8. veebruaril küpsetatakse Härjapea talus leiba. Reede pärastlõunal panevad perenaised käärima juuretise ja seavad taigna eelkergituseks valmis. Laupäeva hommikul sõtkutakse, siis peab tainas leivaastjas veel veidi kerkima ning alles seejärel pannakse leivad ahju küpsema. Selleks, et leib maitsev saaks, tuleb seda kasuka all pehmendada. Pühapäeval saab maitsta hääd rukkileiba! Värsket isetehtud rukkileiba ja juuretist saab kaasa osta Kolu kõrtsist.

 

* 7. veebruaril toimub juba üheteistkümnes Vana maamaja päev, kus vanade majade omanikud räägivad, mis väärikas majas elades juhtuda võib ja kuidas sellega toime tulla. Oma kogemusi jagavad teiste hulgas ajakirja Maakodu konkursi "Kauneim maakodu" nominendid ja võitja. Lisaks saab tutvuda algatuse "Maale elama" tegemistega. Täpsem info vabaõhumuuseumi Maa-arhitektuuri keskuse ajaveebist: http://maaarhitektuur.blogspot.com/.   

 

* 15. ja 17. veebruaril peame vastlapäeva. Tutvuda saab vastlakommete ja –mängudega, süüa seajalga ja vastlakuklit, meisterdada ja vuristada vastlavurri. Tuulikute mäel saab lasta pika vastlaliu, see toob linaõnne ja annab punased põsed. Sobivate ilmaolude korral saab sõita jääkaruselliga, piltmõistatuste rada paneb proovile silmateravuse. Vastlatralli lõpetab 17. veebruaril peoõhtu Kolu kõrtsis, kus saab lustida nagu vanal külapeol kunagi. Vaata Vastlapäeva kava siit.

 

* 24. veebruaril tähistame Eesti Vabariigi 97. aastapäeva. Valmistame 1930. aastate piduroogasid ja õpetame, kuidas katta peolauda, meisterdame kaunistusi ja murrame pead eesti ajaloo teemal.   

 

* 6.–8. ja 20.–22. veebruaril õpetab käsitöömeister Taimi Puus Lau poe õmblejanna toas pitside heegeldamist käterättidele ja laualinadele. Õpitoas osalemiseks palume registreerida telefonil 53 451 660. Osalemine muuseumipiletiga.

 

* Kuie koolis saab 9.-16. veebruarini osaleda vastlapäeva muuseumitunnis, kus tutvutakse selle tähtpäeva kommetega ning tehakse hobusõitu. 19.-23. veebruarini tehakse muuseumitunnis "Vaba riigi sünnipäev" ettevalmistusi iseseisva Eesti sünnipäevaks 1938. aastal, esimese vabariigi õitseajal. Lisainfo muuseumitundide kohta: www.evm.ee. Programmides osalemiseks on vajalik eelregistreerumine: kuiekool@evm.ee; tel 6549 126.

 

* Härjapea talu toidupühapäevadel tutvustatakse veebruaris vastlatoitude valmistamist. Härjapea talu käsitöölaupäevadel võtavad perenaised sel kuul käsile 1920-1930ndate stiilis laste kudumid.

 

* Vabaõhumuuseumi teadussekretär Maret Tamjärve sulest on ilmunud „Keldriraamat“. Raamat jutustab eelkõige maakeldritest, kuid põikeid tehakse ka mõisaõuele, kiigatakse sahvrisse ja kartulimaale. Raamat ärgitab keldreid uue pilguga vaatama, vanu maakeldreid hoidma ja taastama ning uusi ehitama. „Keldriraamat“ on soodushinnaga müügil muuseumi poes.

 

* Muuseumi käsitööpoest leiab suures valikus huvitavat ning teemakohast kaupa. Pakume küünlaid, soojasid käpikuid-sokke-mütse, taimeteesid, ja palju muud. Külastajaid ootab ka Lau külapood, kust saab osta 1930. aastate stiilis unikaalset kaupa. Naistekuu puhul leiab külapoest punast jooki, mis teeb põsed terveks aastaks ilusaks punaseks.   

 

Talvehooajal ootame külastajaid igal päeval kell 10-17. Avatud on muuseumi park, käsitööpood, Kolu kõrts, Lau külapood, Kuie kool, Härjapea ja Sepa talud. Olenevalt lumeoludest saab sõita kas saani või hobuvankriga. Piletihinnad: tavapilet 5 eurot, sooduspilet 3 eurot, perepilet 10 eurot. Vastlapäeval kehtivad erihinnad.

 

Soovitus! Talvehooaja muuseumikülastaja teekond (ca 1 h, 1,3 km) – vaata kirjeldust ja kaarti siit.

Toredate kohtumisteni!

 

P.S. 9. veebruar – luuvalupäev 

Luuvalupäeval tuleb hoiduda töötegemisest. Kõik luid ja liikmeid koormav oleks täna parem ära jätta. Ka tantsupidudest ja spordist peaks hoiduma. Siis pole lähiajal luu- ega liigesvalu põhjust karta. Luuvalupäeva hommikul võiks kauem magada, püüa aga tööle ja kooli mitte hilineda!

Teie arvamus on oluline! Sisukaart