Avaleht > Meist > Uudised > Mihklikuu Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Mihklikuu Eesti Vabaõhumuuseumis

muuseum , üritus , september

Kui mihklipäeval on puud veel lehtes, siis on nad jüripäeval jälle lehtes Mihklipäeva öösel kasvab kapsas veel villase lõnga katki

Eesti leiva päev ja sügislaat, sügisene talupäev, Mihklipäev, Ökomäss, mööblitekstiilide konserveerimise koolituspäev - vaata septembrikuu tegemisi Eesti Vabaõhumuuseumis.


* 6. septembril kutsume Eesti leiva päevale ja sügislaadale! Aasta suurim leivatootjate laat, suur käsitöö- ja toidulaat, mahetoiduõu, tegevust nii suurtele kui väikestele! Sel aastal heidame lähema pilgu Eestimaa piirialade toidukultuurile. Samuti uurime, milline toit on käinud kaasas inimelu tähtsündmustega. Valitakse parim mahetootja, parim mahetoode, publiku lemmikmahetoode ja parim laadaleib. Tutvustatakse leiva saamislugu viljaterast küpsetamiseni ning valmistatakse traditsioonilist talupojatoitu. Ürituse kava siin. Toetavad: Maaeluministeerium, Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, Eesti Pagarite Selts, Violia Team OÜ, Rahvakultuuri Keskus, Veski Mati.

* 6. septembril kell 11.30 toimub Sutlepa kabelis leiva õnnistamise palvus. Teenib õpetaja Toomas Paul.

* 8. septembril korraldab Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskus Kanut mööblitekstiilide konserveerimise ja hoiustamise koolituspäeva. Osalema on oodatud kõik peavarahoidjad, mööblikoguhoidjad ja kuraatorid. Vajalik registreerumine. Lisainfo siin.

* 17. septembril toimub sügisene talupäev, mis annab võimaluse piiluda 100 aasta tagusesse eesti talupere argipäeva. Programm on tellitud lastegruppidele, kuid kõrvalt kaeda saavad ka teised muuseumikülastajad.

* 19.-20. september – Ökomäss Patarei vanglas. Sel aastal on Ökomässul säästva renoveerimise õpitubade kõrval teemadeks elavad külamaastikud ja taluloomad linnas. Vaata lisaks: http://ecomess.eu/

* 20. septembril leiab Eesti Vabaõhumuuseumi telgi Telliskivi Loomelinnaku Autovabalt päevalt. Lastel on võimalus teha pakutrükki, proovida karkudel käimist ja looga alt pugemist. Seoses Autovaba päevaga kuulutame 2-12 aastastele kunstnikele välja joonistusvõistluse ”Minu pere autovaba päev”. Valmis töid ootame 20.09 Eesti Vabaõhumuuseumi telki, parimatele auhinnad, kõigist töödest valmib oktoobris-novembris Kuie koolis vahva näitus. Lisainfo siin

* 29. septembril lähme suvistelt õuetöödelt üle tubastele tegemistele ja alustame mihklipäevaga talvehooaega. Sissepääs muuseumisse talvehooaja esimese päeva puhul prii!

* 29. septembril kell 15 toimub Sutlepa kabelis mihklipäeva jumalateenistus. Teenib õpetaja Toomas Paul. 

* Näitused – Setu talu laudas avatud näitus „Pits ja pits. Setu ja peipsivene mustrite maailm“ on pühendatud antud piirkonna eripäradele meeste ja naiste käsitöös. Jüri-Jaagu talu kalaaidas saab vaadata Dagne Virkola skulptuuride ja vaipade näitust „Puuhaldjad ja elu värvid“. Pulga talus on avatud Seto talumuuseumi näitus „20 kirivät keväjat“. Loe näituste kohta pikemalt siit.

* Kuie kool alustab uut õppeaastat! 1.-28. septembrini saab osa võtta ringkäigust muuseumis. 15. septembrist algavad muuseumitunnid „Linal 9 surma“, kus saab uurida vanade linatööde kohta ja „Rukis maja peremees“, mis tutvustab teekonda viljaterast leivapätsini. Programmides osalemiseks on vajalik eelregistreerumine: kuiekool@evm.ee; tel 6549 126.

* Setu talu ja peipsivene maja jäävad avatuks ka talvehooajal. Suvehooaja lõpuni saab esmaspäevast kolmapäevani tundma õppida setu ja peipsivene käsitöövõtteid. Neljapäevast pühapäevani valmistavad perenaised häid roogasid traditsioonilisest köögist. Pühapäeviti kell 15 mängib setu talus pillimees.

* Muuseumi käsitööpoest leiab suures valikus huvitavat ning teemakohast kaupa. Pakume maiustusi, tekstiile, raamatuid, taimeteesid ja palju muud. NB! Tutvu setu ja peipsivene teemaliste põnevate kaupadega. Külastajaid ootab ka Lau külapood, kust saab osta 1930. aastate stiilis unikaalset kaupa. Kui lai kaubavalik kohapeal otsustamise keeruliseks muudab, saab külastada muuseumi e-äri.

 

Suvehooajal ootame külastajaid iga päev: muuseumipark, Kolu kõrts ja käsitööpood on avatud 10-20; talud, Kuie kool ja Lau külapood 10-18. Piletihinnad: tavapilet 7 €, sooduspilet 3,5 €, perepilet 14 €.

Toredate kohtumisteni!

 

P.S. 14. september – viissenja 

Viissenja on üks paljudest setu pühadest. Sarnaselt ussimaarjapäevale räägitakse ka viissenja puhul usside magamaminemisest. Rangelt oli keelatud metsast hagu koju tuua – see toonuks kaasa usside äratamise ja oma õuele meelitamise. Töö tegemise asemel käidi kirikus ja peeti püha. Miks ei võiks siis sinagi täna endale veidi vabadust lubada ja kasvõi pikema lõunapausi teha.

Teie arvamus on oluline! Sisukaart