Avaleht > Meist > Uudised > Mihklikuu Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Mihklikuu Eesti Vabaõhumuuseumis

muuseum , september , mihklipäev , Eesti leiva päev

Kui mihklipäeval on puud veel lehtes, siis on nad jüripäeval jälle lehtes.
Mihklipäeva öösel kasvab kapsas veel villase lõnga katki.


Eesti leiva päev ja sügislaat, talupäev, seto mihklipäiv, mihklipäev ja palju muud huvitavat - vaata, mis septembris muuseumis toimub!


* 14. septembril kutsume taas Eesti leiva päevale ja sügislaadale! Aasta suurim leivatootjate laat, suur käsitöö- ja toidulaat, mahetoiduõu, tegevust nii suurtele kui väikestele! Soome lahe aasta puhul küpsetatakse vaid põhjarannikule omast soome rõngasleiba, valmistatakse roogasid ranniku põhitoidust, kalast ning keedetakse naabrite kombekohaselt rukkikohvi. 11.30 toimub Sutlepa kabelis leiva õnnistamise palvus, kus teenib õpetaja Toomas Paul. Valitakse parim mahetootja, parim mahetoode, publiku lemmikmahetoode ja parim laadaleib, küpsetatakse rukkileiba, tehakse võid ja traditsioonilist talupojatoitu. Toetavad: Eesti Leivaliit, Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus, Eesti Põllumajandusministeerium, A le Coq, Veski Mati. Vaata kava siit.

* 16. - 18. septembril toimub muuseumi territooriumil suur traditsiooniliste ehitus- ja viimistlusvõtete laager, mis juhatab sisse tänavuse kultuuri ja keskkonna kohtumise festivali ÖKOMÄSS, mis leiab aset 19. - 21. septembril Kultuurikatla Aias.

* 18. septembril toimub sügisene talupäev, mis annab võimaluse piiluda 100 aasta tagusesse eesti talupere argipäeva. Vaata rohkem siit.

* 27. septembril tähistame mihklipäeva Seto moodi. Muuseumi kogunevad seto leelotajad, pillimehed, tantsijad, käsitöölised ja kogukonna esindajad, et maha pidada üks sügisene vabaõhupidu. Üritus algab kell 12 setokeelse palvusega Kuie koolimajas. Rohkem infot siit.

* 29. septembril alustame mihklipäevaga muuseumi talvehooaega. Mihklipäeva kombestikus on olulisel kohal lammas ja lambaohver. Seetõttu tõstame lamba aukohale ja näitame, mida kõike head lammas meile anda saab. Kell 15 tähistame Sutlepa kabelis mihklipäeva jumalateenistusega, teenib õpetaja Toomas Paul. Talvehooaja alguse puhul on mihklipäeval sissepääs muuseumisse tasuta! Lisainfot saab siit.

* Sügisõhtud ootavad tasuta külastama! Kuldsed sügisõhtud on vabaõhumuuseumi külastamiseks justkui loodud, seega oleme 15.-28. septembril kell 17-20 avatud tasuta. Kolu kõrts pakub sel puhul erilist sügismenüüd.

* Meistrikursused: 5.-7. september toimub Vaidal maakivihoone müüride taastamise ja ehitamise koolitus. 12.-13. september toimub maakiviaia taastamise koolitus Kadrinas, Kolu mõisas. Täpsem info EVM Maa-arhitektuuri keskuse ajaveebist. 19.-21. septembril Ökomäss! Kultuurikatla Aias. Täpsem info siin.

* Kuie kool alustab uut õppeaastat! 18. september muuseumitund Talupäev; 19. september- 3. oktoober muuseumitund Viljaterast leivani; 1.-29. septembrini muuseumitund Eluring; 1.-29. septembrini ettetellimisel ringkäik muuseumis. Lisainfo siin. Programmides osalemiseks on vajalik eelregistreerumine: kuiekool@evm.ee; tel 6549 126.

* Ilmunud on uus raamat „Taaveti meheteod neetud külas“. Üheksa-aastane Taavet läheb jaaniööl sõnajalaõit otsima ja satub suurde seiklusse. Koos Taavetiga saab terve aastaringi jälgida ühe talu elu, samuti õppida uusi laule, mõistatusi ja ütlemisi, aga ka vana aja elutarkusi, näiteks, kuidas teha kratti. Autor Loone Ots. Raamat tuleb müügil muuseumipoes!

* Näitused – kuni 30. septembrini on avatud näitus Eluring, mis tutvustab inimese elu nelja suurema teemaderingi kaudu: Pulga talus sünd ja varrud, Kolgal ehalkäimine, kosjad ja pulm, Roosta talus surm ja matused ning Sutlepa kabelis saab mõtiskleda kogu inimese eluringi üle. 9. septembrist näeb Pärnu Muuseumis näitust „Eesti taluarhitektuur. Püsiv ja muutuv“, mis tutvustab Eesti taluarhitektuuri aegade algusest kuni 1949. aastani. Rohkem infot näituste kohta siin.

* Lau pood ootab endiselt kõiki külastajaid, seda ka pärast suvehooaja lõppu! 1930. aastate stiilis pood on avatud iga päev kell 10-18 ning ajastukohast kaupa saab poest ka osta. Kindlasti tasub proovida vabaõhumuuseumi käsitsi villitud heledat õlut.

Kuni 28. septembrini oleme avatud iga päev kella 10st 20ni, 29. septembrist algab muuseumi talvehooaeg ja külastajaid ootame iga päev kella 10st 17ni.

Kohtumiseni!


P.S.

23. september – sügisene pööripäev

Sügisesel pööripäeval jälgisid inimesed väga hoolikalt loodust. Selle abil võis ette aimata, millised ilmad tulemas. Kõige rohkem kõneles tuule suund: kui tuul põhjast puhus, tuli külm sügis. Läänetuul ennustas pikka ja sooja sügist. Ka aitas tuulesuund teada saada, kuidas kevadise kalasaagiga lood on.

Pea siis sinagi pilk peal, kuhu suunda puude oksad liiguvad. Kui ise ei tea, kus põhi või lõuna asub, võib appi võtta kompassi.

Teie arvamus on oluline! Sisukaart