Avaleht > Meist > Uudised > Mardi- ja kadrikuu Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Mardi- ja kadrikuu Eesti Vabaõhumuuseumis

muuseum , kadripäev , sügis , mardipäev

Paljuks seda hilissügisest päeva: ainult kaks hämarat otsa ja vaks valgemat aega nende vahel

Niimitu päeva esimene lumi maas, niimitu talvet teeb

Setu muinasjuttude päev, mardi- ja kadripäeva sanditamised, Vana maamaja päev, Teaduspäev, Lau poe käsitöö õpitoad ja leivategu Härjapea talus - vaata novembrikuu tegemisi Eesti Vabaõhumuuseumis.


* 31. oktoobril kell 14.00-16.30 – Pokrovi päev. Tähistame setu talus ja peipsivene majas slaavi kalendri tähtsaimat sügisest pidupäeva - Pokrovi päeva. Selleks ajaks pidid olema lõpetatud kõik põllutööd ja loomi ei tohtinud enam karjamaale ajada. Talusid hakati regulaarselt kütma ja käsile võeti tubased tööd. Vabaõhumuuseumis toimub sel päeval mitu kontserti, tantsuetteasted ja nukuvalmistamise õpitoad.

 

* 1. novembril kell 15 – setu muinasjuttude päev. Terje Lillmaa räägib setu muinasjuttude tekkest ja pajatab setu muinaslugusid. Pärast juttude kuulamist saab igaüks meisterdada endale rätinuku, kellele kuuldud lugusid kodus edasi rääkida. Üritus toimub setu talu tares, palume registreerida aadressil einike@evm.ee või 6549 125.

 

* 8. novembril kell 11-16 – valmistume mardipäevaks. Mardilaupäeva eel saab vabaõhumuuseumis viia end kurssi vanade mardikommetega – valmistame mardiroogasid, räägime martide äraspidiseid mõistatusi ja kuulame vanu mardilaule. Igaüks saab endale valmistada hirmsa mardimaski, vaadata naljafilmi mardipere elust tänapäeval ja proovida kõrtsis rituaalset kukesuppi.  

 

* 5.-8. novembril leiab meid Saku Suurhallist XIX Mardilaadalt. Seekord on teemaks „Loomast loodud“.

 

* 6.-8. novembril küpsetatakse Härjapea talus leiba. Reede pärastlõunal kell 15.00 paneme käärima juuretise. Laupäeva hommikul ootab suurt vaeva ja aega nõudev töö – taigna sõtkumine. Seejärel paneme leiva ahju küpsema. Pühapäeval saab maitsta pehmet rukkileiba! 

 

* 14. novembril toimub Eesti Vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskuse ja MTÜ Kotli Maja koostöös Vana maamaja päev Väike-Maarjas. Päeva esimeses pooles saab kuulata ettekandeid piirkonna ehituspärandist ja Alar Kotli elukäigust. Päeva teises pooles toimub näidisnõustamine Kotli majas. Vaata lähemalt ja registreeru siin.

 

* 13.-15. ja 27.-29. novembril õpetab käsitöömeister Taimi Puus Lau poe õmblejanna toas hardangeri, põimpilu ja rišeljöö tehnikaid. Õpitoas osalemiseks palume registreerida tel: 5345 1660.

 

* 21. novembril toimub Kolu kõrtsis juba 12. Vana maamaja päev. Seekord on teemaks niiskus - kuidas rajada veesüsteeme nii, et vana majaga midagi halba ei juhtuks ning mida teha siis, kui majavamm või mõni teine seenkahjustus on majja pääsenud. Vaata lähemalt ja registreeru siin.

 

* 21.-22. novembril võib meid leida Helsingi Mardilaadalt, traditsiooniliselt Eesti kultuuri, turismi võimalusi, käsitööd ja toitu tutvustavalt suursündmuselt. 

 

* 22. novembril algusega kell 11 tähistame KADRIPÄEVA. Kuie koolist saab kell 12 ja 13 alguse tantsuklubi „Koit“ tantsuline jalutuskäik „KADRISeENDID“. Kell 12.30 ja 13.30 saab Kolu kõrtsis osaleda tantsuõpitoas. Kuie koolimajas saab kadrisandi kostüümi juurde peeneid nipsasju meisterdada, Lau poes aga moodsama kombe kohaselt kadrikarnevali maske. Pulga tallu on aga sattunud tõelised kadrisandid.

 

* 27. novembril ootame Teaduspäevale, kus Eesti Vabaõhumuuseumi töötajad esitlevad valiku käesoleval aastal tehtud teadus- ja välitöödest. 

 

* Kuie koolis saab 3.-9. novembrini osaleda muuseumitunnis „Mart tuleb, hani kaelas“, kus saab mardisanditamiseks „peaproovi“ teha. 17.-24. novembrini saab õppida kadrisandi tarkusi muuseumitunnis „Kadri üle karja!“. Lisainfo muuseumitundide kohta: www.evm.ee. Programmides osalemiseks on vajalik eelregistreerumine: kuiekool@evm.ee; tel 6549 126.

 

* Muuseumi käsitööpoest leiab suures valikus huvitavat ning teemakohast kaupa. Pakume maiustusi, tekstiile, raamatuid, taimeteesid ja palju muud. Külastajaid ootab ka Lau külapood, kust saab osta 1930. aastate stiilis unikaalset kaupa. Kui lai kaubavalik kohapeal otsustamise keeruliseks muudab, saab külastada muuseumi e-äri!

 

Talvehooajal ootame külastajaid iga päev (v.a. 24., 25., 31. detsember). Avatud on Härjapea, Sepa, setu ja peipsivene maja, Kuie kool, Lau külapood, Kolu kõrts ja muuseumipark.

Lahtiolekuajad:

  • Talud, Kuie kool ja Lau külapood on avatud iga päev kell 10-17.
  • Esmaspäev ja teisipäev on Kolu kõrts avatud kell 11-18, käsitööpood ja park kell 10-18.
  • Kolmapäevast pühapäevani saab Kolu kõrtsis nautida maitsvaid rahvuslikke roogasid kell 11-20. Käsitööpood ja park on kolmapäevast pühapäevani avatud kell 10-20.

 

Piletihinnad: tavapilet 6 €, sooduspilet 4 €, perepilet 12 €.

Toredate kohtumisteni!

 

P.S. 30. november – andresepäev 

Andresepäeval jätkub sügisene sandiskäimise komme, kuid mehelikud andresesandid on siiski vähem levinud kui sarnased mardisandid. Andresepäev on aga esimene talvistest tähtpäevadest, mil tegeldi ennustamisega. Unes võis näha oma tulevast kaasat. Kirjuta erinevad nimed väikeste paberitükkide peale, rulli need kokku ja torka voodi alla. Tulevase kaasa nimi on paberitükil, mis hommikuks sirgu tõmbab!

Teie arvamus on oluline! Sisukaart