Avaleht > Meist > Uudised > Maaarhitektuuri Keskuse eripreemia rahvaluule kogumisvõistlusel sai Raivo Kaik
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Maaarhitektuuri Keskuse eripreemia rahvaluule kogumisvõistlusel sai Raivo Kaik

maa-arhitektuur , rahvaluule , eripreemia

Esmaspäeval, 28. märtsil andis president Toomas Hendrik Ilves Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis üle Eesti Vabariigi Presidendi preemiad 2015. aasta parimatele rahvaluulekogujatele. Samas tunnustati pärandmaastike kategoorias Eesti Vabaõhumuuseumi Maaarhitektuuri Keskuse eripreemiaga Raivo Kaiki, eripreemia andis üle Andra Roosmets.


Raivo Kaik kirjeldab oma kaastöös Kesk-Eestis asuva Pilistvere kihelkonna pärandmaastikku ning annab põhjaliku ülevaate Kurla küla taludest, nii kadunud kui allesolevatest, toetudes lisaks isiklikele mälestustele ka ajalehe Sakala 1930-ndate aasta numbritele.

Eesti Vabaõhumuuseumi Maaarhitektuuri Keskuse juht Elo Lutsepa sõnul otsustati anda eripreemia, sest kategooria „Päritud maastikud“ haakub suurepäraselt keskuse huviga Eesti ehitatud külamaastike ehk külaelu keskuste, talude, nende põllumaade ja metsade vastu.

“Raivo Kaik kirjeldab väga põhjalikult mitte ainult oma koduküla – Kurlat, vaid laiemalt Kabala kandi kujunemist ja arenguid läbi erinevate ajalooperioodide 1930ndatest tänapäevani, vaadeldes nii ühiskondliku korra kui ka maastike põhjalikku ümberkujundamist. Sellisel kujul kohalike inimeste mälestuste talletamine ja jagamine on väga oluline, sest meie mälu on ju üürike,” ütles Lutsepp.

Presidendi rahvaluule kogumispreemiad pälvisid Age-Li Liivak, kes on esitanud sisukaid kaastöid aastatel 2009–2015 ja töötab Eesti Vabaõhumuuseumi Köstriaseme talus perenaisena; Juta Leesik, Reet Sepp ja Kaie Humal kolme aastakümne jooksul valminud käsikirjaliste raamatute ja salmikute mahuka kogu eest; Tuuli Reinsoo isikupäraste kaastööde eest alates 2013. aastast.

Eesti Rahvaluule Arhiivi korraldatud kohapärimuse kogumise võistlus „Minu maastikud“ kestis 2015. aasta kevadest 2016. aasta jaanuarini ning selle raames kirjutasid ja jutustasid oma maastikulugusid 300 inimest üle Eesti. Saadeti 2100 lehekülge kohalugusid ja 1100 fotot, lisaks hulk kaardiväljavõtteid, plaane, joonistusi, illustratsioone, helisalvestusi ja videomaterjali. Korraldajate sõnul annavad kaastööd hea ülevaate eestlaste paigaidentiteedi kujunemisest ja muutumisest, arhiivi saadetud lood on läbilõige kaasaegsest Eesti kohapärimusest.

Kirjandusmuuseumi saalis on avatud näitus „Minu maastikud“ võistlusele saadetud fotodest ja seda saab näha käesoleva aasta maikuuni.

 

Foto: Andra Roosmets Maaarhitektuuri keskusest annab Raivo Kaikile üle "Minu maastike" kogumisvõistluse pärandmaastike eripreemia. Fotograaf Alar Madisson.

Teie arvamus on oluline! Sisukaart