Avaleht > Meist > Uudised > „Lõimuv Eesti muuseumides“
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

„Lõimuv Eesti muuseumides“

muuseum , pressiteade , juubel

Esmaspäeval, 22. mail täitub 60 aastat Eesti Vabaõhumuuseumi asutamisest. 19. mail toimub aastapäevale pühendatud konverents „Lõimuv Eesti muuseumides“. Juubelihooaja puhul avatakse Pulga talus näitus “Maja tuleb muuseumisse” ning koostöös Menu kirjastusega ilmub kokaraamat “Eesti vana aja söök ja köök”.


Sihtasutuse juhatuse liikme Merike Langi sõnul on vabaõhumuuseumi juubelile pühendatud lõimumisteemaline konverents inspireeritud muuseumide üha kasvavast rollist meie ühise komberuumi kujundamisel.

„Konverentsil võetakse vaatluse alla mitmete Eesti muuseumide kogemus kultuuridevahelise mõistmise tugevdamisel ning nende koostöö eri kogukondadega. Eesti Vabaõhumuuseum on ise sellel suunal üsna sihipäraselt tegutsenud. 2015. aastal muuseumi juurde loodud Paljurahvuselise Eesti keskus tegeleb igapäevaselt Eestis elavate vähemusrahvaste kultuuri tutvustamisega, samuti on loodud interaktiivne nutirakendus, mis aitab Eesti kultuuri muukeelsetele Eesti elanikele meeleolukamal viisil selgitada,“ sõnas Lang.

Lisaks konverentsile on juubelihooajale pühendatud mitmeid tegevusi. 19. maist on vabaõhumuuseumi Pulga talus avatud näitus “Maja tuleb muuseumisse”, mis kõneleb sellest, kuidas muuseumile hooneid otsitakse ning kuidas üks maja koduõuelt või külatänavast muuseumisse jõuab. Vaadeldakse, mis maja ületoomisega kaasneb ja mis sellest muuseumis edasi saab.

Koostöös Menu kirjastusega ilmunud kokaraamat „Vana aja söök ja köök“ teeb ringkäigu vabaõhumuuseumi talumajades, aitades ja sahvrites, tutvustab Eesti toiduajalugu ning jagab üle 30 rahvusliku roa retsepti. Raamatu koostaja on Heidi Vihma. 

Muuseumi ekspositsiooniga aitab tutvuda äsjavalminud tasuta allalaetav nutirakendus NUMU, mis sisaldab kahte seikluslikku orienteerumismängu ja kogu ekspositsiooni tutvustavat audiogiidi. Kolu kõrtsis saab igaüks kududa oma read 100-meetrise kaltsuvaiba sisse, mis valmib kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.

Eesti Vabaõhumuuseum asutati 22. mail 1957. aastal. Külastajatele avati ehitusjärgus muuseum aastal 1964. Eelmisel, 2016. aastal külastas Eesti Vabaõhumuuseumi 134 000 inimest. 2018. aastal asub Eesti Vabaõhumuuseum ehitama nõukogudeaegset kolhoosimaja.

 

Teie arvamus on oluline! Sisukaart