Avaleht > Meist > Uudised > Leiba ja piima Eesti leiva päeval ja sügislaadal
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Leiba ja piima Eesti leiva päeval ja sügislaadal

muuseum , üritus , leivapäev , Eesti leiva päev , sügis , sügislaat

Kutsume 12. septembril Eesti leiva päevale ja sügislaadale, kus lisaks rukkileiva saamisloole tutvustatakse piima ja piimatoite kui eestlaste põhilist leivakõrvast. Toimub käsitöö-, toidu- ja leivalaat ning valida saab parimat laadaleiba.


„Must leib on eestlaste jaoks toidulaua kuningas, kuid leivakõrvasena on toidulaual tähtsal kohal olnud alati ka piim. Mida kõike juba vanarahvas piimast valmistada oskas, tänavusel leivapäeval tutvustamegi. Mitmekesiseid tegevusi jätkub nii suurtele kui väikestele, seega tasub lõikusaja pidupäeva tulla tähistama kogu perega,“ sõnas ürituse projektijuht Merike Puura.

Piki muuseumi peateed kulgeb kell 10–16 toidu- ja käsitöölaat, Sassi-Jaani talu ees on end ritta seadnud piima- ja leivatootjad. Programmist taludes saab osa kell 11–16. Tutvustatakse rukkileiva valmistamisega seotud töid ja oskusi, nagu viljaterade tundmine, käsikivil jahu jahvatamine, rehepeks ja leivaküpsetamine. Lisaks käsitsi rehepeksule saab näha, kuidas töötab rehepeksumasin, mis on kohale toodud Heino Prosti Põllutöömasinate muuseumist.

Piimandusmuuseum tutvustab, millesse on piimatooteid aegade jooksul pakendatud. Näha saab, kuidas valmib jäätis, rjaženka ja keedusuhkur ning kuidas töötab koorelahutaja. Lisaks saab vaadata Sirje Pärismaa 2018. aasta filmi „Piimapukimaailm“.

Lapsi rõõmustab nukuteatrietendus „Lopi ja Lapi“, meisterdada saab soolataignast kujukesi, voltida enda valmis kujundatud piimapakki, valmistada õnnenööpe ning osaleda pagarite ja korstnapühkijate teatevõistlustel.  

Kell 11.30 toimub Sutlepa kabelis leiva õnnistamise palvus ning kell 15 kuulutatakse Kolu kõrtsi juures välja parim laadaleib.

 

Üritus on osa Eesti toidu kuu programmist.

Vaata päeva kava SIIT ja osta piletid Fientast.

 

NB! Üritusel osalemiseks tuleb esitada kehtiv vaktsineerimis-, haiguse läbipõdemise või negatiivse testi tõend. Tõendita üritusele ei lubata!

Kell 8-16 pakub vabaõhumuuseumi linnapoolses parklas kiirtestimise ja vaktsineerimise võimalust Qvalitas Arstikeskuse personal.

 

Teie arvamus on oluline! Sisukaart