Avaleht > Meist > Uudised > Kutsume vikatiga niitmise päevale
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Kutsume vikatiga niitmise päevale

muuseum , üritus , niitmispäev

Eesti Vabaõhumuuseum koostöös Eestimaa Looduse Fondiga kutsub kõiki huvilisi 19. juulil vikatiga niitmise päevale vabaõhumuuseumi tuulikute mäele. Õppida saab vikati teritamist ja töökorda seadmist ning harjutada niitmisvõtteid. Oodatud on nii algajad kui ka juba kogemustega vikati käsitlejad.


Eesti Vabaõhumuuseumi teadur Karl Kallastu sõnul on oluline anda edasi meile endistest aegadest pärandatud oskusi ja töövõtteid, mis aina enam hinda lähevad. 

„Talumaastikud on olnud paljuski vikatiga kujundatud. Heinategu on karjakasvatuse loomulik osa ja traditsiooniliselt niideti kogu vajalik hein vikatiga. Liigirikkad poollooduslikud kooslused tekkisid mõõduka inimtegevuse ja ümbritseva keskkonna koosmõjul, kus vaheldusid niitmine ja karjatamine. Vabaõhumuuseum väärtustab järjepidevust ja seetõttu püüame külastajatele näidata taluelus olulisi töid ning tegevusi. Mida muud siis heinakuul tutvustada, kui ikka vikatiga niitmist ja heinategu,“ sõnas Kallastu.

Üritus vabaõhumuuseumi tuulikute mäel toimub kell 11-14. Vikati teritamise osas jagab õpetusi üks Eesti aktiivsemaid vikatiga niitmise propageerijaid Priit Kukk, niitmist saab harjutada asjatundjate käe all. Osalemine on kõigile tasuta, kuid vajalik on eelnev registreerimine SIIN.

Kogu päeva jooksul saab vabaõhumuuseumi taludes osa suvehooaja tegemistest – osaleda lühiekskursioonidel, proovida karjalapse mänge ning lihtsamaid talutöid. Teada saab näiteks, millised olid meie esivanemate kodud ja igapäevased toimetused 200 aastat tagasi, kuidas pesti pesu või ravitseti haigusi.

Eestimaa Looduse Fondi eestvedamisel korraldatavad niitmistalgud jätkuvad suvekuudel ja septembris Eestimaa erinevais paigus. Täpsem info kodulehelt www.elfond.ee/tuleniitma.  

Taustainfo:

Vikatiga niitmise päev toimub Eestimaa Looduse Fondi eestvedamisel ning koostöös Pärandkoosluste Kaitse Ühinguga ja Karula Hoiu Ühinguga. Ürituse toimumist toetab Avatud Eesti Fond koos Vabaühenduste Liiduga Aktiivsete Kodanike Fondist.

Teie arvamus on oluline! Sisukaart