Avaleht > Meist > Uudised > Kutsume uute talude avamispeole
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Kutsume uute talude avamispeole

muuseum , üritus , pressiteade , setu talu , peipsivene kalurielamu , avamine

Sel laupäeval, 23. mail avame kaks uut hoonekompleksi – setu Vanatalo ja peipsivene vanausulise maja. Koos kogukondadega peetakse maha uhke pidu tantsu, laulu ning eripäraste setu ja peipsivene roogadega. Ürituse peaesinejateks on Suprjadki ja Zetod.


Sihtasutuse Eesti Vabaõhumuuseum juhatuse liikme Merike Langi sõnul on uued hooned oluliseks täienduseks muuseumi maa-arhitektuuri tutvustavale ekspositsioonile ning annavad ka hulganisti võimalusi uute sisuliste tegevuste ja teenuste arendamiseks.

„Meil on hea meel, et saame nüüd tutvustada ka väiksemate Eestimaal elavate rahvakildude eluolu ning tekitada isu Setumaa ja Peipsiveere külastamiseks. Muuseumis pöörame tähelepanu lisaks setude ja peipsivene vanausuliste omanäolisele kultuurile ka teistele Eesti vähemusrahvustele – uute hoonete baasil alustab tööd „Paljurahvuselise Eesti keskus“, mille eesmärgiks on erirahvuste toetamine nende kultuuri säilitamisel ning tutvustamisel,“ rääkis Merike Lang.

Setu talu ja peipsivene maja pidulik avamisüritus algab 23. mail kell 14.00 ametliku tseremooniaga, millele järgneb kirev kultuuriprogramm. Laval esinevad setu kooride ühendatud jõud, folklooriansambel Suprjadki ja Zetod. Setu Vanatalo laudas avatakse näitus „Pits ja pits. Setu ja peipsivene mustrite maailm“ ning toimuvad põnevad loegud: setu kultuurist räägib Ahto Raudoja Seto Instituudist ning peipsivene kultuuri tutvustab Irina Külmoja Tartu Ülikoolist.

Uutesse majapidamistesse tehakse nii eesti- kui venekeelseid ekskursioone, kus tutvustatakse setude ja peipsivenelaste eluolu ja meenutatakse, kuidas uued hooned muuseumisse jõudsid. Setu aida taga saab kell 14.00-18.00 keha kinnitada, jalga puhata ning käsitööd imetleda. Kell 15.00 algab samas setu tantsude õpituba. Avamisürituse kava leiab siit. Üritusele pääseb vabaõhumuuseumi suvehooaja piletiga: tavapilet 7€, sooduspilet 3,5€, perepilet 14€.

Uued hooned jäävad avatuks aastaringi. Alates mai viimasest nädalast saab neis õppida setu ja peipsivene käsitööd või kokakunsti, võtta osa setu ja peipsivene kultuuri tutvustavatest teemapäevadest ning vaadata temaatilisi filme. Pühapäeviti algusega kell 15:00 hakkavad toimuma leelokooride ja vähemusrahvuste ansamblite kontserdid. Uutes hoonetes on võimalik korraldada seminare, vastuvõtte ja pidada tähtpäevi.

Setu talu ja peipsivene maja ehitust rahastas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus meetmest “Üleriigilise tähtsusega kultuuri- ja turismiobjektide väljaarendamine” projekti „Eesti Vabaõhumuuseumi setu ja peipsivene teema külastuskeskuse ja parklate ehitus“ raames.

Teie arvamus on oluline! Sisukaart