Avaleht > Meist > Uudised > Kutsume “Kooljakuu santide päevale”
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Kutsume “Kooljakuu santide päevale”

muuseum , kadripäev , mardipäev

Pimedasse ja külma novembrikuusse lisab värvi rahvakalendri sandiks käimise kombestik. Kutsume 7. novembril tutvuma lausa nelja sanditamispäevaga, mis novembrikuusse jäävad. Need on mardi-, kadri-, hingede- ja andresepäev.


„Kui mardi- ja kadrisandid on hoolimata Halloweeni kasvavast populaarsusest üsna hästi teada, siis hoopis tundmatud tegelased on hinge- ja andresesandid,“ sõnas Eesti Vabaõhumuuseumi ürituste projektijuht Merike Puura. „Sanditamiskombestik on seotud hingedeajaga, maskeeritud tegelased pidid peletama pimeduses luusivaid kurje vaime ja tooma perele õnne. Ühtlasi olid nad ka meelelahutus sügisõhtusse – santijad esitasid vahel lausa teatrietenduse mõõtu laule, mõistatusi ja nalju täis etteasteid ning tõid pererahvale suurt rõõmu ja elevust,“ lisas Puura.  

“Kooljakuu santide päeva” tegevustest saab 7. novembril osa kell 11–15. Pulga talus kuuleb pererahvalt hingesantidest ja sellest, kuidas vanarahvas hingedepäeval kadunud esivanemaid vastu võttis. 

Kuie koolist on saanud Mardikool, kus õpetatakse, milline näeb välja ja kuidas käitub üks õige mart ning kuidas marte vastu võtta. Mardikooli tunnid toimuvad kl 11.30, 12.30, 13.30 ja 14.30. Kolhoosi korterelamus saab meisterdada endale mardi- või kadrimaski. 

Härjapea talus valmistutakse kadrisantima minekuks: tehakse põsed peediga roosaks, harjutatakse kadrilaule ja meisterdatakse kauneid keesid. Kadrilaulude õppimine toimub kl 12, 13 ja 14. Sepa talu naispere jutustab andresepäevast ja -santidest ning annab õpetusi armsama ennustamiseks. 

 

NB! Üritusel osalemiseks tuleb esitada kehtiv Covid tõend. Siseruumides tuleb lisaks mardi- või kadrimaskile kanda ka meditsiinilist maski. Vabaõhumuuseumi suurel territooriumil on ruumi, et hoida distantsi.

Ürituse kava leiab siit

Teie arvamus on oluline! Sisukaart