Avaleht > Meist > Uudised > Kosjakuu Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Kosjakuu Eesti Vabaõhumuuseumis

muuseum , november

Paljuks seda hilissügisest päeva: ainult kaks hämarat otsa ja vaks valgemat aega nende vahel

Niimitu päeva esimene lumi maas, niimitu talvet teeb

Mardi- ja kadripäeva sanditamised, Vana maamaja päev, leivategu Härjapeal, käsitöö õpitoad ja Ukraina kultuuripäev - vaata novembrikuu tegemisi Eesti Vabaõhumuuseumis!


* 6. novembril kell 11-16 tähistame mardipäeva. Mardilaupäeva eel saab vabaõhumuuseumis viia end kurssi vanade mardikommetega – valmistame mardiroogasid, räägime martide äraspidiseid mõistatusi ja kuulame vanu mardilaule. Igaüks saab endale valmistada hirmsa mardimaski, vaadata naljafilmi mardipere elust tänapäeval ja proovida kõrtsis rituaalset kukesuppi.  

* 4.-6. novembril küpsetatakse Härjapea talus leiba. Reede pärastlõunal kell 15.00 paneme käärima juuretise. Laupäeva hommikul ootab suurt vaeva ja aega nõudev töö – taigna sõtkumine. Seejärel paneme leiva ahju küpsema. Pühapäeval saab maitsta pehmet rukkileiba! 

* 10.-13. novembril leiab vabaõhumuuseumi väljapaneku Saku Suurhallist XX Mardilaadalt. Selle aasta teemaks on rahvarõivas.

* 13. november – Ukraina kultuuripäev. Ukrainlased on üks suurematest Eestis elavatest vähemusrahvustest, kes peab senini kõrgesti au sees oma kirevat rahvakultuuri. Kultuuripäeval tutvustavad nad oma kauneid rahvarõivaid, käsitööd, ajalugu, muusikat, toite ja kaasaja kunsti. Esineb ansambel Žurba.

* 11.-13. ja 25.-27. novembril õpetab käsitöömeister Taimi Puus Lau poe õmblejanna toas hardangeri, põimpilu ja rišeljöö tehnikaid. Õpitoas osalemiseks palume registreerida tel: 5345 1660.

* 19. novembril toimub Kolu kõrtsis Vana maamaja päev. Seekord tutvustame kahte trükist „Katuseraamat” ja „Näiteid palkmajade taastamisest“ ja räägime teemadest, mis neis kajastatud. Heade ja halbade näidete varal käsitleme teemasid nagu vundamendi parandamine, palgivahetus, soojustamine, katusealuse väljaehitamine ja akende vahetus. 

* 20. novembril kell 11-15 tähistame KADRIPÄEVA. Sel päeval riietuvad nii mehed kui naised kaunitesse valgetesse riietesse, värvivad põsed punaseks ja käivad kodust kodusse kadrisanti jooksmas ning karjaõnne soovimas. Avatud on kadrisanditöökoda – valmis saab meisterdada Kadrisandile kohased pikad patsid, maski või hoopis tuttidega kadrivitsa. Harjutada saab kadrisandijooksmist ja samuti õppida, kuidas kadrisante vastu võtta. Kell 13 on kõik oodatud Kolu kõrtsi kaasa lööma Nõmme folgiringi väikeste kadrisantide laulus ja mängus. 

 

* Kuie koolis saab 3.-9. novembrini osaleda muuseumitunnis „Mart tuleb, hani kaelas“, kus saab mardisanditamiseks „peaproovi“ teha. 17.-24. novembrini saab õppida kadrisandi tarkusi muuseumitunnis „Kadri üle karja!“. Lisainfo muuseumitundide kohta SIIT. Programmides osalemiseks on vajalik eelregistreerumine: kuiekool@evm.ee; tel 6549 126.

* Peipsivene majas on avatud vanausuliste kultuuri ja usuelu tutvustav näitus ”Vene vanausulised Eestis”. Näituse autorid on Jaanus Plaat ja Arne Maasik.

* Jõuluajal kutsume lastegruppe vanuses 5-12 aastat setu tallu vaatama lustakat jõululavastust ”Kiri jõuluvanale”. Päkapikkude postkontoris käib kibekiire töö, sest jõulud on kohe-kohe käes! Jõuluvanale saadetud kirju saabub üha juurde, aga aega, et nendest kingisoove välja lugeda, jääb aina vähemaks! Etendus kestab 35 min, valida saab eesti- ja venekeelse etenduse vahel. Tellimiseks helista 6549 125 või kirjuta: einike@evm.ee  

 

* Muuseumi käsitööpoest leiab suures valikus huvitavat ning teemakohast kaupa. Pakume maiustusi, tekstiile, raamatuid, lõhnaküünlaid, taimeteesid ja palju muud. Külastajaid ootab ka Lau külapood, kust saab osta 1930. aastate stiilis unikaalset kaupa. Kui lai kaubavalik kohapeal otsustamise keeruliseks muudab, saab külastada muuseumi e-äri.

 

Talvehooajal ootame külastajaid iga päev (v.a. 24., 25., 31. detsember). Avatud on Härjapea, Sepa, setu talud, peipsivene maja, Kuie kool, Lau külapood, Kolu kõrts ja muuseumipark.

  • Talud, Kuie kool ja Lau külapood on avatud kell 10-17.
  • Kolu kõrts on avatud esmaspäeval kell 11-16; teisipäevast pühapäevani kell 11-18.
  • Muuseumipark ja käsitööpood on avatud kell 10-18.

Piletihinnad: tavapilet 6 €, sooduspilet 4 €, perepilet 12 €.

 

Toredate kohtumisteni!

 

P.S. 30. november – andresepäev 

Andresepäeval jätkub sügisene sandiskäimise komme, kuid mehelikud andresesandid on siiski vähem levinud kui sarnased mardisandid. Andresepäev on aga esimene talvistest tähtpäevadest, mil tegeldi ennustamisega. Unes võis näha oma tulevast kaasat. Kirjuta erinevad nimed väikeste paberitükkide peale, rulli need kokku ja torka voodi alla. Tulevase kaasa nimi on paberitükil, mis hommikuks sirgu tõmbab!

Teie arvamus on oluline! Sisukaart