Avaleht > Meist > Uudised > Kosjakuu Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Kosjakuu Eesti Vabaõhumuuseumis

kadripäev , mardipäev , Vana maamaja päev

Paljuks seda hilissügisest päeva: ainult kaks hämarat otsa ja vaks valgemat aega nende vahel
Niimitu päeva esimene lumi maas, niimitu talvet teeb


Mardi- ja kadripäeva sanditamised, Vana maamaja päev, I advendi kontsert, leivategu ja Lau külapoe õpitoad - vaata, mida põnevat toimub muuseumis novembris.


* 9. novembril tähistame mardilaupäeva! Mardilaupäev on eestlaste üks lõbusamaid ja värvikama kombestikuga rahvakalendritähtpäevi. Siis riietati end vanadesse kasukatesse, määriti näod tahmaga ja käidi talust tallu viljaõnne viimas. Eesti Vabaõhumuuseumis saab tutvuda mardisantide kommete ja lauludega ning  mardipäeva roogadega. Meisterdatakse sandi maske, kõige väiksemaid külastajaid rõõmustab lustlik Jokker-Joosu koos marionettnukkudega. Pulga talu rehealuses näeb MardiDoci tänapäeva mardisandi elust. Vaata mardilaupäeva kava siit.

* 31. oktoober - 2. november küpsetatakse Härjapea talus leiba. Reede pärastlõunal panevad perenaised käärima juuretise ja seavad taigna eelkergituseks valmis. Laupäeva hommikul sõtkutakse, siis peab tainas leivaastjas veel veidi kerkima ning alles seejärel pannakse leivad ahju küpsema. Selleks, et leib maitsev saaks, tuleb seda kasuka all pehmendada. Pühapäeval saab maitsta hääd rukkileiba! Värsket isetehtud rukkileiba ja juuretist saab kaasa osta Kolu kõrtsist.

* 6.-9. novembril leiab leiab meid Saku Suurhallist XVIII Mardilaadalt. Seekord on teemaks meistrite aasta.  

* 14.-16. novembril ja 28.-30. novembril õpetab käsitöömeister Taimi Puus Lau poe õmblejanna toas hardangeri tehnikat. Lau poe õpitoas osalemiseks palume registreerida telefonil 53 451 660. Osalemine muuseumipiletiga.

* 22. novembril toimub Kolu kõrtsis kümnes Vana maamaja päev. Päeva esimene pool on pühendatud maakivikeldritele, räägitakse nende ajaloost ja taastamisvõimalustest ning tuuakse näiteid praktilistest töödest. Päeva teises pooles räägitakse salvkaevude puhastamisest, rakete uuendamisest, kaevukoogu valmistamisest ning ohutustehnikast kaevutöödel. Täpsem info vabaõhumuuseumi Maa-arhitektuuri keskuse ajaveebist: http://maaarhitektuur.blogspot.com/.

* 23. novembril valmistume kadripäevaks! Kadripäeval riietuvad kõik, nii mehed kui naised, kaunitesse valgetesse rõivastesse ja käivad kodust kodusse kadrisanti jooksmas ning karjaõnne soovimas. Vabaõhumuuseumis saab selleks õhtuks valmistudes meisterdada kadrimaski, tutvuda kadrijooksmise kommete ja kadritoitudega ning ennustada tulevikku. Vaata kava siit.

* 22.-23. novembril võib meid leida Helsingi Mardilaadalt. Traditsioonilise Eesti kultuuri, turismi võimalusi, käsitööd ja toitu tutvustava suursündmuse teemaks on sel aastal Viljandimaa.

* 30. novembril toimub Kolu kõrtsis I advendi kontsert. VÅRA Laulukoor Norrast esitab nii jõululaule kui Norra rahvamuusikat ja viib pühademeeleollu.

* Kuie koolis saab 3.-7. novembrini osa mardipäeva muuseumitunnist. Kel plaan kindlasti mardisanditama minna, saab muuseumitunnis teha peaproovi, et õigel päeval marditarkusega hätta ei jääks. Käiakse perest peresse, proovitakse pererahva teadmisi, lauldakse ja tantsitakse. 17.-21. novembrini saab aga muuseumitunnis koguda kadritarkust ja õppida, mida üks kadrisant teadma peab. Lisainfo muuseumitundide kohta: www.evm.ee. Programmides osalemiseks on vajalik eelregistreerumine: kuiekool@evm.ee; tel 6549 126.

* Härjapea talu toidupühapäevadel tutvustatakse novembris mardi- ja kadritoitude valmistamist. Härjapea talu käsitöölaupäevadel võtavad perenaised sel kuul käsile 1920-1930ndate stiilis mütsid.

* Muuseumi käsitööpoest leiab suures valikus huvitavat ning teemakohast kaupa. Pakume küünlaid, soojasid käpikuid-sokke-mütse, taimeteesid ja palju muud. Külastajaid ootab ka Lau külapood, kust saab osta 1930. aastate stiilis unikaalset kaupa. Et mardi- ja kadrisantide küllatulek ootamatult jänni ei jätaks, pakutakse Lau külapoes laia valikut komme, pähkleid ja muid maiustusi. 

Talvehooajal ootame külastajaid igal päeval kell 10-17. Avatud on muuseumi park, käsitööpood, Kolu kõrts, Lau külapood, Kuie kool, Härjapea ja Sepa talud. Olenevalt lumeoludest saab sõita kas saani või hobuvankriga. 

Toredate kohtumisteni!

 

P.S. 30. november – andresepäev 

Andresepäeval jätkub sügisene sandiskäimise komme, kuid mehelikud andresesandid on siiski vähem levinud kui sarnased mardisandid. Andresepäev on aga esimene talvistest tähtpäevadest, mil tegeldi ennustamisega. Unes võis näha oma tulevast kaasat. Kirjuta erinevad nimed väikeste paberitükkide peale, rulli need kokku ja torka voodi alla. Tulevase kaasa nimi on paberitükil, mis hommikuks sirgu tõmbab!

Teie arvamus on oluline! Sisukaart