Avaleht > Meist > Uudised > Kolu kõrtsis saab suvel tutvuda suitsusaunakombestikuga
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Kolu kõrtsis saab suvel tutvuda suitsusaunakombestikuga

näitus , Kolu kõrts

Kuni augusti lõpuni saab Kolu kõrtsis näha Vana-Võromaa elavat suitsusaunakultuuri kajastavat fotonäitust „Mõskmisõ luuminõ“. Fotonäituse autor on Võrumaa juurtega fotograaf Andres Treial, idee näituse koostamiseks tuli Vana-Võromaa suitsusaunade koostöökogult.


Näituse keskmes on suitsusaunatraditsioon kui elav vaimne kultuuripärand, tänapäeva inimese suhe saunapärandiga ja selle edasi andmine ning kestmine järeltulevate põlvede hulgas. Seetõttu keskenduvadki aastatel 2018-2019 pildistatud fotod just suitsusaunakombestiku elujõulisusele Võrumaal tänasel päeval, kus saunakombestik on jätkuvalt väga oluline osa inimeste igapäevaelust.

Näitusel on eksponeeritud ligi kakskümmend fotot erinevatest saunaga seotud situatsioonidest alates saunapuude langetamisest metsas kuni sauna mineku ja leili võtmiseni.

Fotograaf Andres Treiali sõnul oli näituse pildistamine väljakutse nii loominguliselt kui ka tehniliselt. Ühe foto lavastamine tähendas talle vähemalt 5-tunnist tööpäeva ja modellidele mitmeid kordusvõtteid. „Pildistada tuli tehnilises mõttes ekstreemtingimustes. Saun oli ju köetud… Tõsi, nõrgemalt kui harilikult, et vastu peaksid nii modellid kui piltnik,“ kirjeldas Treial fotolavastuste tegemise tehnilisi tagamaid.

Näitusel eksponeeritud fotode hulgast leiab nii sügisesi kui ka talviseid pilte. „Samuti oli väljakutseks pildistada talvel jääauku hüppamist, sest arvestama pidi modellide tervisega ja hea kaadri saamiseks tuli tegutseda ülikiirelt“, kommenteerib Treial talviste piltide tegemise raskust.

Fotonäitus kõneleb oma loo ka sellest, kuidas saunatamise tavad varieeruvad perekonniti. Igal saunaomanikul on välja kujunenud oma süsteem saunas käimiseks ja sauna kütmiseks, retsept lemmikvihtade tegemiseks ja lisaprotseduuride toimetamiseks saunas. Kindel on see, et suitsusaunakombestik Võrumaal on väga elujõuline ja ei jäta kedagi külmaks.

„Lavastuspäevade üks huvitavamaid osi minu kui folkloristi jaoks oli kuulata saunaperede ja modellide enda saunakogemusi ja -lugusid. Poseerimiseks valmistumise vahepeal räägiti ikka oma saunamälestusi lapsepõlvest või siis vahetati pereti nippe parima saunaviha tegemise või sauna kütmise kohta,“ meenutab Kati Taal.

Fotonäitus „Mõskmisõ luuminõ“ jääb Kolu kõrtsis avatuks kuni 29. augustini.  


Lisainfo

Näituse loomist rahastasid Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri Sihtkapital, Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp, Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupp, Rahvakultuuri Keskuse Vana Võrumaa pärimuskultuuri toetamise meede, Põlvamaa Omavalitsuste Liit ja Võrumaa Arenduskeskus.

Näitus avati esmalt 2019. aasta 01. augustil Moostes, kus see oli osa Eesti Filharmoonia Kammerkoori muusikalavastuse „Suidsusannasümfoonia“ etenduste päevadel toimuvatest suitsusaunapäevadest.

Andres Treial on elukutseline fotograaf alates aastast 2000 ja teinud koostööd enamuse Eestis ilmuvate suuremate ajalehtede ja ajakirjadega, viimastel aastatel on ta keskendunud reklaamfotodele.

Teie arvamus on oluline! Sisukaart