Avaleht > Meist > Uudised > Kanutis konserveeritud 19. sajandi tapeedi lugu on jõudnud raamatusse
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Kanutis konserveeritud 19. sajandi tapeedi lugu on jõudnud raamatusse

muuseum , Kanut

2015. aasta suvel avastati Tallinnas Kiriku tänav 2 asuva hoone remonttööde käigus teise korruse ruumist tapetseeritud sein, millel olid haruldaselt suures ulatuses säilinud 19. sajandi pabertapeedid.


2015. aasta suvel avastati Tallinnas Kiriku tänav 2 asuva hoone remonttööde käigus teise korruse ruumist tapetseeritud sein, millel olid haruldaselt suures ulatuses säilinud 19. sajandi pabertapeedid. Ajastule omase tapeediskeemiga sein oli aastaid varjatud, kuna ruumi soojustamise eesmärgil oli see kaetud topeltseinaga. Muinsuskaitse eksperdid ja hoone omanik jõudsid otsusele, et tapeet tuleb kindlasti säilitada ning võimalikult suures ulatuses eksponeerida. Konserveerimistöö usaldati SA EVM Konserveerimis- ja digiteerimiskeskuse Kanuti konservaatoritele.

Mahukas, pool aastat kestnud meeskonnatöö kaasas Kanuti kõikide osakondade spetsialiste. Projekti käigus saadi palju uusi kogemusi ja töötati välja erimetoodika selle suuremõõtmelise, ruumilahenduse juurde kuuluva paberobjekti konserveerimiseks ning taastamiseks interjööri osana.

Sellest konserveerimisloost saab pikemalt lugeda Renovatum Anno artikklist: https://www.renovatum.ee/autor/haruldane-leid-eestis-19-sajandi-tapeedi-konserveerimise-lugu

Kokkuvõte tehtud töödest on aga jõudnud ka just ilmunud raamatusse.

Eesti Vabariigi ja Riigikontrolli 100. aastapäeva puhul esitleti 18. veebruaril 2019. raamatut „Refuugium. Kodu toomi varjus. Aadlipaleed Kiriku 2 ja 4. Toompea sajandeis“ (autor kunstiajaloolane Juhan Maiste, kujundaja Peeter Laurits, toimetaja Kadri Asmer) räägib Toompeast kui võimusüdamest läbi sajandite, selle kujunemisest, mentaliteedist, aadlilinnast kui vaimsest pelgupaigast, omamoodi refuugiumist muutuvas maailmas, samuti aadlipaleede kompleksist Tallinnas Toompeal toomkiriku taga Kiriku 2/4, kus alates 2016. aastast asub Riigikontroll. Raamat pajatab muu hulgas ka mitmete kuulsate ja mõjukate aadliperekondade – Wrangelite, Buxhöwdenite, Staalide, Manteuffelite, Stackelbergide, Rosenite – ja teiste valdustest Toompeal.

Raamatul on ka kaks lisa – üks neist annab põhjaliku ülevaate Kiriku 2 ja 4 restaureerimisest (kirjutanud arhitektuuriajaloolane ja muinsuskaitsja Henry Kuningas) ning teine annab ülevaate Riigikontrolli asupaikadest läbi 100 aasta“ (kirjutanud Toomas Mattson ja Margit Kuusk). (https://www.riigikontroll.ee/Riigikontrollipublikatsioonid/Muudpublikatsioonid/Refuugium/tabid/311/language/et-EE/Default.aspx )

Teie arvamus on oluline! Sisukaart