Avaleht > Meist > Uudised > Kanut on korrastanud veidi üle poole Paksu Margareeta uue püsinäituse esemetest
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Kanut on korrastanud veidi üle poole Paksu Margareeta uue püsinäituse esemetest

muuseum , Kanut , konserveerimine

29. novembril taasavatavas Paksu Margareeta muuseum-külastuskeskuses eksponeeritakse ligi 700 eset, mis on tänaseks muuseumisse laekunud. Esemeid puhastasid, restaureerisid või nende järgi valmistasid koopiaesemeid Eesti ja välismaa spetsialistid.


„Paksu Margareeta uue püsinäituse eksponaatide konserveerimine algas paralleelselt kontseptsiooni täpsustamisega. 2015. aastal Kadriorust leitud koge vrakki konserveeriti koostöös Soome ekspertidega Lennusadamas selleks spetsiaalselt ehitatud hallis ning puidu olukorra hindamine ja konserveerimine jätkub ka püsiekspositsioonis. Koge leide konserveeriti peamiselt Tallina ja Tartu Ülikoolis,“ rääkis Eesti Meremuuseumi peavarahoidja Ruth Ristmägi.

Ristmägi lisas: „Käilakuju, mis Soome majandusvööndist kalatraaliga kogemata välja tõmmati, oli Göteborgis konserveerimisel seitse aastat. Kõik laevamudelid on puhastanud Eesti mudelimeister Jüri Žurba. Eesti Vabaõhumuuseumi konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanut on konserveerinud veidi üle poolte Paksu Margareeta püsinäitusel olevatest esemetest.” Ristmägi sõnul on museaalidele väärilise ilme andmisel abiks olnud ka Meremuuseumi enda säilitaja, Rahvusraamatukogu konservaatorid, Peeter Bõstrov ja mitmed teised.

„Kanut alustas Meremuuseumi uue püsiekspositsiooni esemete konserveerimisega 2017. aastal. Töös on olnud väga erinevatest materjalidest ja peamiselt merendusega seotud esemed: sektandid, kompassid, manomeetrid, baromeetrid, pikksilmad, tööriistad, roolirattad, sansukastid, laeva poolmudelid ja Eesti majakate maketid, laeva nimesildid ning lipud, konservikarbid, samuti meremeeste reisidel valmistatud või kaasatoodud meened,“ rääkis Kanuti direktor Kalev Uustalu.

Uustalu hinnangul oli üks põnevamaid töid Kreeka purjelaeva 210 cm pikkune puidust ahtrikaunistus, mis on dateeritud 1800ndate alguskümnenditesse. „Eesti Meremuuseumisse jõudis detail 1981. aastal Prangli saarelt, kus see oli leidnud uue kasutuse talumaja otsaviilul. Algselt polükroomse ahtrikaunistuse keskel on kujutatud raamatuvirna peal olevat avatud raamatut ja sellest paremal tindipotti murdunud sulega. Kogu kompositsioon on kiirtega ümbritsetud. Otsi kaunistavad lopsakad rulluvad akantuselehed. Ahtrikaunistuse pind märgpuhastati, puidustruktuuri tugevdati ning värvifragmendid fikseeriti. Lõpuks kaeti ese kaitsva kattekihiga,“ selgitas Kalev Uustalu.

 

Uue püsiekspositsiooni esemete hulgas on ligi 70 laevamudelit, millest 17 lasti mudelimeistritel spetsiaalselt juurde ehitada. Lisaks on igal korrusel kombatav laevamudel pimedatele, käed-külge lahendusi lastele ja digilahendusi.

 

Teie arvamus on oluline! Sisukaart