Avaleht > Meist > Uudised > Jürikuu Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Jürikuu Eesti Vabaõhumuuseumis

muuseum , aprill , jüripäev

Kui aprilli ilm teeb pai, siis mai teeb ai

Aprillikuu ilmad ja noormehe sõnad on muutlikud

Leivategu Härjapea talus, mitmekesisuse päeva tähistamine, suvehooaja algus jüripäeval, teabepäevad ja giidikoolitus - vaata aprillikuu tegemisi Eesti Vabaõhumuuseumis.


* 1.–3. aprillil küpsetatakse Härjapea talus leiba – sel hooajal viimast korda. Reede pärastlõunal kell 15.00 paneme käärima juuretise. Laupäeva hommikul ootab suurt vaeva ja aega nõudev töö – taigna sõtkumine. Seejärel paneme leiva ahju küpsema. Pühapäeval saab maitsta pehmet rukkileiba! 

* 13. aprillil tähistame mitmekesisuse päeva ka Eesti Vabaõhumuuseumis. Setu talu laudas toimub infotund Paljurahvuselise Eesti Keskuse tegevusest. Pärast seda on võimalik osaleda eesti- või venekeelsel ekskursioonil setu talus ja peipsivene majas. Palume eelnevalt registreerida: einike@evm.ee.   

* 23. aprillil alustame jüripäevaga suvehooaega! Anname talveunes olnud talud üle suvistele perenaistele ja peremeestele. Taludes saab igaüks proovida, kas tema ramm ja mõistus annavad vana aja sulase mõõdu välja. Samuti meenutame, kuidas on jüripäev ja jüriöö ülestõus omavahel seotud. Kell 15 süütame kiigeplatsil Jüritule leelokoor „Sõsarõ“ laulu saatel. Jüripäeva lõpetab simman Kolu kõrtsis. Sissepääs tasuta! Lisainfo siit.

* Giidide koolituspäevad 27.-28. aprillil (eesti keeles) ja 3.-4. mail (vene keeles) toimub koolitus uutele giididele atesteeringu saamiseks. Vajalik registreerumine. Lisainfo siit.

* Teemapäevad – 2. aprilli tekstiilipäeval saab tarvilikku nõu erinevate riideesemete hooldamise ja hoidmise kohta. Kaasa võib võtta oma tekstiilitüki, et spetsialistidelt otse abi küsida. 2. aprilli teabepäeval räägivad Eesti Vabaõhumuuseumi spetsialistid küttekollete ajaloost, nende hooldamisest ja pikemalt reheahju eripäradest. Vaata lisaks siit.

* Lõõtspillimuusika Kolu kõrtsis – aprillikuu laupäevadel kell 14-16 kõlab Kolu kõrtsis lõõtspillimuusika Voldemar Ahone esituses.

* Näitused – 23. aprillil avatakse Kolu kõrtsis Haabersti sotsiaalkeskuse käsitööringide näitus "Nostalgiline kevadrõõm". Näitus on inspireeritud 1920-30. aastate tekstiilidest. 

* Kuie koolis saab 4. - 22. aprillini osaleda uues muuseumitunnis „Rahvakalendri aastaring“. Eesti rahvakalendris on u 70 tähtpäeva. Mõnede olulisemate kombestikust teame palju, teistest vähem. Poleks sugugi paha need kevade ootuse ajal taas üle korrata. Alates 25. aprillist saab osaleda programmis: Ringkäik muuseumis. Alates 25. aprillist toimuvad ka gümnasistidele mõeldud muuseumitunnid Hernhuutlus ja rahvaharidus ning Talurahva elu-olu. Lisainfo muuseumitundide kohta siit. Programmides osalemiseks on vajalik eelregistreerumine: kuiekool@evm.ee; tel 6549 126.

* Muuseumi käsitööpoest leiab suures valikus huvitavat ning teemakohast kaupa. Külastajaid ootab ka Lau külapood, kust saab osta 1930. aastate stiilis unikaalset kaupa. Setu ja peipsivene temaatilisi tooteid leiab ka setu talu müügipunktist. Kui lai kaubavalik kohapeal otsustamise keeruliseks muudab, saab külastada muuseumi e-äri.

Talvehooajal ootame külastajaid iga päev. Avatud on Härjapea, Sepa ja setu talu, peipsivene maja, Sassi-Jaani talu rehemaja, Kuie kool, Lau külapood, Kolu kõrts ja muuseumipark. Lahtiolekuajad:

  • Talud, Kuie kool ja Lau külapood on avatud iga päev kell 10-17.
  • Esmaspäev ja teisipäev on Kolu kõrts avatud kell 11-18, käsitööpood ja park kell 10-18.
  • Kolmapäevast pühapäevani saab Kolu kõrtsis nautida maitsvaid rahvuslikke roogasid kell 11-20. Käsitööpood ja park on kolmapäevast pühapäevani avatud kell 10-20.

Piletihinnad: tavapilet 6 €, sooduspilet 4 €, perepilet 12 €.

 

Suvehooajal (alates 23. aprillist) on talud avatud iga päev kell 10-18, Kolu kõrts kell 11-20, muuseumipark ja käsitööpood kell 10-20.

Piletihinnad: tavapilet 8 €, sooduspilet 5 €, perepilet 16 €.

Toredate kohtumisteni!

 

P.S. 14. aprill - künnipäev 

Künnipäeval tuli ärgata võimalikult vara ja asuda vaatama, et kõik põllutööriistad kasutamiseks korras oleks. Siis viidi hea viljakuse saavutamiseks põllule koorem sõnnikut ja künti kevade esimene vagu. Kui põlluriistu pole, mis ülevaatamist vajavad, siis päramine aeg on kontrollida oma jalgratta sõidukõlbulikkust. Kui sa aga autota hakkama ei saa, siis vähemalt ära unusta, et peagi lõpeb talverehvide lubatud kasutamise aeg.

Teie arvamus on oluline! Sisukaart