Avaleht > Meist > Uudised > Jõulukuu Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Jõulukuu Eesti Vabaõhumuuseumis

muuseum , jõuluküla , detsember

Jõuaks, jõuaks jõulud tulla, nika-näka, näärid tulla

Jõuluküla, folkviiuliansambli kontsert, pühadetoimetuste nädal, jõuluküla palvus, leivaküpsetamine, õpitoad Lau külapoes - vaata jõulukuu tegemisi Eesti Vabaõhumuuseumis.


* 19. - 21. detsembril on muuseumis avatud Jõuluküla. Jõulukülas kerime seekord lahti ühe eesti naise elulõnga 19. sajandi lõpust 20. sajandi viimase veerandini. Talust tallu astudes avanevad külastajale erinevad ajastud oma murede ja rõõmudega, peategelaseks tarmukas eestlanna Aliine Tamm.

Lapsepõlve rehetare õlgedes mängitud jõulumängudest läbi esimese Eesti Vabariigi pidulike jõulupühade nõukogude aja nääripidustusteni on pühad olnud väga eripalgelised. Lisaks tegevustele taludes koorikontserdid ja jõulupalvus, väike jõululaat ning maitsvad pühaderoad.

* 5. – 7. detsember küpsetatakse Härjapea talus leiba. Reede pärastlõunal panevad perenaised käärima juuretise ja seavad taigna eelkergituseks valmis. Laupäeva hommikul sõtkutakse, siis peab tainas leivaastjas veel veidi kerkima ning alles seejärel pannakse leivad ahju küpsema. Selleks, et leib maitsev saaks, tuleb seda kasuka all pehmendada. Pühapäeval saab maitsta hääd rukkileiba! Värsket isetehtud rukkileiba ja juuretist saab kaasa osta Kolu kõrtsist.

* 8. detsembril esineb Kolu kõrtsis folkviiuliansambel Tuuleviiul. Laste folkviiuliansambel mängib põhiliselt eesti pärimusmuusikat. Kavas nii soolo- kui ka ansamblinumbrid. Pilet 3€. Vaata rohkem siit.

* 12. – 14. detsembril õpetab käsitöömeister Taimi Puus Lau poe õmblejanna toas rišeljöö tehnikat. Õpitoas osalemiseks palume registreerida telefonil 53 451 660. Osalemine muuseumipiletiga.

* 21. detsembril toimub Sutlepa kabelis jõuluküla palvus, 26. detsembril peetakse kabelis teise jõulupüha jumalateenistust. Teenib õpetaja Toomas Paul.

* 26. detsember – 13. jaanuar – Pühadetoimetuste nädal. Jõuluaeg lõppes alles 13. jaanuaril nuudipäevaga. Seni jätkas pererahvas pühade pidamist: käidi üksteisel külas, mängiti, söödi jõulu- ja nääriroogasid, peeti sugulasi meeles. Astu sisse Härjapea ja Sepa tallu, Kuie kooli ning Lau külapoodi, et pikkadest pühadest viimast võtta.

* Kuie koolis saab 8. – 17. detsembrini osaleda jõulude muuseumitunnis. Vanasti jutustati jõulude ajal koos perega muinasjutte, mängiti jõulumänge, mõistatati ning söödi rikkaliku laua taga. Püüame muuseumitunnis üheskoos tabada esivanemate jõuluaja hõngu. Toimuvad eraldi muuseumitunnid lasteaialastele ja kooliõpilastele. Lisainfo muuseumitundide kohta: www.evm.ee. Programmides osalemiseks on vajalik eelregistreerumine: kuiekool@evm.ee; tel 6549 126.

* Härjapea talu toidupühapäevadel tutvustatakse detsembris jõuluaja toitude valmistamist. Härjapea talu käsitöölaupäevadel võtavad perenaised sel kuul käsile 1920-1930ndate stiilis kampsunid.

* Muuseumi käsitööpoest leiab suures valikus huvitavat ning teemakohast kaupa. Pakume küünlaid, soojasid käpikuid-sokke-mütse, taimeteesid, jõulukaunistusi ja palju muud. Külastajaid ootab ka Lau külapood, kust saab osta 1930. aastate stiilis unikaalset kaupa.

Talvehooajal ootame külastajaid igal päeval kell 10-17. Avatud on muuseumi park, käsitööpood, Kolu kõrts, Lau külapood, Kuie kool, Härjapea ja Sepa talud. Olenevalt lumeoludest saab sõita kas saani või hobuvankriga. Piletihinnad: tavapilet 5 eurot, sooduspilet 3 eurot, perepilet 10 eurot.

Soovitus! Talvehooaja muuseumikülastaja teekond (ca 1 h, 1,3 km) – vaata kirjeldust ja kaarti siit.

Toredate kohtumisteni!

 

P.S. 21. detsember – toomapäev 

Toomapäevaga algavad suured ettevalmistused saabuvateks jõulupühadeks. Kogu maja tuli korda teha, tolm ja praht toast välja pühkida, sest muidu on järgmine aasta laisk ja räpane. Laiskuse eemalepeletamiseks meisterdati ka vanadest riietest ja õlgedest Tahma-Toomas, kes siis tuli oma majast ja maadelt eemale toimetada, näiteks naabri tallu. Pidi aga ette vaatama, et samasugune Tahma-Toomas enda ukse taha ei jõuaks. Peremehel pidi toomapäevaks valmis olema ka jõuluõlu, sest õlu vahutavat hästi ja teda saab palju.

Teie arvamus on oluline! Sisukaart