Avaleht > Meist > Uudised > Jõuluküla "Toomapäevast kolmekuningapäevani" Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Jõuluküla "Toomapäevast kolmekuningapäevani" Eesti Vabaõhumuuseumis

muuseum , üritus , jõuluküla , jõulud

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub 16. - 17. detsembril Jõulukülla, mis tutvustab meie esivanemate kahe nädala pikkust jõuluaega kogu oma traditsioonide ja iluga. Lisaks kõlavad kabelis koorikontserdid, toimub väike jõululaat ja jõulupalvus.


Ürituse korraldaja Triin Aadli sõnul polnud jõulud vanarahva jaoks vaid ühe või kahe õhtu püha nagu oleme harjunud tänapäeval.

„Meie esivanemate jaoks algas jõuluperiood ettevalmistustega juba toomapäeval ning kestis üle kahe nädala kolmekuningapäevani. Näitame kui rikkalikud olid pika pühadeaja sisse jäävad kombed ja traditsioonid läbi erinevate ajastute. Loodame, et aitame sel moel meie hektilises ja kirevas aastalõpus leida üles tõelise jõulutunde, millest kantuna tähistada pühi juba üheskoos oma perega,“ sõnas Aadli.

Eesti Vabaõhumuuseumi Jõuluküla ootab külastajaid 16. – 17. detsembril kell 11–16. Lau külapoes saab advendiajale kohaselt saata pühadesoove ning valmistada jõulukaunistusi. Köstriaseme talus asutakse toomapäeva puhul pühadeks valmistuma – lõpetatakse suurpuhastus ja valmistatakse pühaderoogi. Pulga talus on kätte jõudnud jõululaupäev – õled on tuppa toodud, laud lookas ja saun küdema pandud. Esimest jõulupüha tähistav Härjapea talu pererahvas küpsetab piparkooke, laulab jõululaule ning ootab jõulumeest. Kuie koolis meisterdatakse näärikarnevali jaoks maske, näärivanale on esitamiseks valmis laulude ja mängudega eeskava. Sepa talus on käes kolmekuningapäev – kuusk tuleb välja viia ning jõuluehted ära panna, valatakse õnne ja ennustatakse uut aastat.

Sutlepa kabelis saab laupäeval kell 13.00 esmakordselt osa luutsinapäeva kommetest Noarootsi Gümnaasiumi koori etteastes. Koorikontserdid kõlavad laupäeval veel kell 12.00, 14.00 ja 15.00 ning pühapäeval kell 12.00 ja 13.30. Pühapäeval kell 15.00 toimub jõulupalvus.

Sassi-Jaani talus on avatud väike jõululaat, Kolu kõrts pakub maitsvat pühadetoitu. Jõulukülas liiguvad ringi kolme ajastu meeleolukad ametimehed: jõulusokk, jõuluvana ja näärivana.

Jõuluküla kava leiab SIIT.

 

Piletid on müügil Silverticketis, muuseumi kassas ning Piletilevis

Jõuluküla toetavad: AS Haljas, Kullo teatriring, A. Le Coq, Maks & Moorits. 

 

Teie arvamus on oluline! Sisukaart