Avaleht > Meist > Uudised > Jaanikuu Eesti Vabaõhumuuseumis
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Jaanikuu Eesti Vabaõhumuuseumis

muuseum , juunikuu

Jaanikuu vihm puistab põllu pääle kulda ja rammutab mulda

Vähemusrahvuste kinopäev, Kiigepüha, Kooride piknik, Memme-taadi päevad, Jaanipäeva eelpidu, JAANIPÄEV - vaata juunikuu tegemisi Eesti Vabaõhumuuseumis.


* 3. juuni – Vähemusrahvuste kinopäev. Igal rahval on olemas oma kultusfilmid, mida vaadatakse ikka uuesti ja uuesti ning millest kuuldud tsitaate kasutatakse kõnekeeles oma rahvuskaaslastega suheldes. Erinevate riikide kinoklassika aitab meil suurepäraselt tutvuda teiste kultuuride eluoluga ning neid paremini mõista. Vähemusrahvuste kinopäeval saab setu talu laudas vaadata erinevatele Eestis elavatele rahvusgruppidele armsaid ja iseloomulikke filme. 

 

* 4. juuni kell 13 muuseumi külaväljaku kiigel – Kiigepüha. Suvistetega algas Põhja-Eestis kiikumise aeg, mis võis kesta jaanipäevani. Kevadine kiigelaulude väljas hõiskamine, kiigelaual lendamine ja sellega kevadele ning looduse ärkamisele kaasa elamine, on miski, mida tänapäeval harva kogeda saab. Seepärast kutsume kõiki kiigelauluhuvilisi 4. juunil Eesti Vabaõhumuuseumi suurele külakiigele. Laule võtab eest Leigarite laulurühm.

 

* 4. juuni kell 15 toimub nelipüha jumalateenistus Sutlepa kabelis. Teenib õpetaja Toomas Paul.

 

* 9. juuni – Kooride piknik. Eesti Vabaõhumuuseumi kiigeplatsil toimub juba kolmandat korda kooride piknik, kus saavad kokku laulukoorid üle Eesti ja külaliskoorid. Eesmärgiks on vabas õhus laulda nii koos kui üksteisele südamelähedasi laule oma repertuaarist. Nautima on oodatud kõik koorimuusikasõbrad! 

 

* 10. - 11. juunil toimuvad Memme-taadi päevad. Külastajaid ootab kirev kava – esinevad lauljad, tantsijad ja pillimehed, osa saab käsitöömeistrite loomingust. Kõik on teretulnud!

 

* 11. juuni kell 14 setu talus – Jaanipäeva eelpidu. Läti Rahvuskultuuri Selts Eestis kutsub Jaanipäeva eelpeole! Oma Jaanipäeva pärimust näitavad ja jagavad: lätlaste folklooriansambel "Garataka", "Reevele" ja Eestimaa Lätlaste koor "Põhjahääled". Laulame jaanilaule, teeme jaaniaja tegevusi ja maitseme õlut!

 

*23. juuni kell 19-00 – JAANIPÄEV. Aasta kaunimal ja valgeimal õhtul äratame vabaõhumuuseumi külas ellu talurahva vanad kombed ning naudime aega, mis on täis imelisi juhtumisi ja maagiat. Süttivad lõkked, kõlavad pillilood parimatelt rahvamuusikutelt, keerlevad värvilised triibuseelikud katkematus tantsus, kriuksuvad külakiiged ja kilkavad lapsed vana aja mänge mängides. Tantsima kutsuvad Tuulelõõtsutajad ja Leigarid, kirgi kütab Svjata Vatra, romantilist meeleolu loob Trio Romansid. Osa saab jaaniõhtust sada ja kakssada aastat tagasi. Tule leia Eesti Vabaõhumuuseumist oma sõnajalaõis! 

 

* 23. juuni kell 15 toimub Sutlepa kabelis jaanipäeva jumalateenistus. Teenib õpetaja Toomas Paul.

 

UUS äpp NUMU – sisaldab 64-punktist koosnevat audiogiidi eesti, vene, saksa, inglise ja hispaania keeles. Samuti leiab äpist kaks seikluslikku orienteerumismängu, mis tutvustavad muuseumi talusid ja Eesti ajalugu rollimänguliste tegelaste abil. Mängud on eesti ja vene keeles. NUMU äpp on tasuta allalaetav nii App Store’is kui Google Play keskonnas.

 

* KOO END AJALUKKU! Eesti Vabaõhumuuseum koob koos kõigi Eesti inimestega Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks ühe õige rõõmsa 100-meetrilise kaltsuvaiba, kus on oma värvide ja mustritega esindatud kõik meie 107 ajaloolist kihelkonda. Kolu kõrtsi vaipa kuduma on oodatud kõik, sest iga inimese panus on kuldaväärt.

 

* Ilmunud on uus raamat „Eesti vana aja söök ja köök“. Raamat heidab pilgu vabaõhumuuseumi taredesse, köökidesse, aitadesse, sahvritesse ja sauna, tutvustab Eesti toiduajalugu ning toob minevikust lugejani vana aja road ja retseptid. Raamatu koostaja on Heidi Vihma, raamat on valminud koostöös Menu kirjastusega.

 

* Näitused – 1. mai – 28. september on Setu talu laudas avatud näitus ’’Piirissaare pildialbumid’’ – Pavel Umbleja vanade fotode kogul põhinev näitus Piirissaare vanausuliste elust sünnist surmani.

* 19. mai – 28. september on Pulga talu rehe all avatud Eesti Vabaõhumuuseumi juubelinäitus ’’MAJA tuleb muuseumisse’’, mis räägib sellest, kuidas erinevad hooned on muuseumisse sattunud ja miks neid just sellistena on eksponeeritud.

 

* Kuie koolis saab juunikuus osaleda muuseumitundides: ’’Ringkäik muuseumis’’, ’’Talurahva elu-olu’’ ja ’’Ingel kringel, vii mind taeva’’. Lisainfo muuseumitundide kohta www.evm.ee . Programmides osalemiseks on vajalik eelregistreerumine: kuiekool@evm.ee; tel 65 49 126.

 

* Muuseumi käsitööpoest leiab suures valikus huvitavat ning teemakohast kaupa. Müügil on uus karaskijahu ja pohlakama. Külastajaid ootab ka Lau külapood, kust saab osta 1930. aastate stiilis unikaalset kaupa. Setu ja peipsivene teemalisi tooteid leiab ka Setu talu müügipunktist. Kui lai kaubavalik kohapeal otsustamise keeruliseks muudab, saab külastada muuseumi e-äri.

 

Suvehooajal ootame külastajaid iga päev. Talud, Lau pood, Kuie kool on avatud kell 10-18, Kolu kõrts kell 11-20, park ja käsitööpood kell 10-20.

 

Piletihinnad: tavapilet 9 €, sooduspilet 6 €, perepilet 18 €, ühe inimese aastapääse 30 €, pere aastapääse 55 €.

 

P.S. 23. juuni – jaanilaupäev 

Jaanipäeva võtab kõige paremini kokku üks Virumaalt pärit ütelus: Jaanipääv oli üks ilo ja õnne pääv kõigile ja ka targa Jaanile mälestuseks seatud pääv. Sel pääval pidid kõik valgustatud saama, niihästi elajad kui inimesed. Ja üks suur tuli pidi saama üles tehtud. Mis siin muud soovitada, kui et lõkke äärde kõige pikemat ja valgemat ööd nautima! Vabaõhumuuseumi suurte jaanitulede ümber on ruumi igaühele! 

 

Teie arvamus on oluline! Sisukaart