Avaleht > Meist > Uudised > Eesti Vabaõhumuuseum pälvis Europa Nostra Grand Prix
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Eesti Vabaõhumuuseum pälvis Europa Nostra Grand Prix

pressiteade , maa-arhitektuur , Europa Nostra

11. juunil tunnustati Oslos Euroopa Liidu Kultuuripärandi Auhinna / Europa Nostra Auhinna võitjaid. Ühe seitsmest peaauhinnast pälvis Eesti Vabaõhumuuseumi maamajade omanikele suunatud koolitusprogramm. Žürii hinnangul ei aita koolitused mitte üksnes säilitada traditsioonilisi töövõtteid ja au sees hoida vanu ehitusmaterjale, vaid ühendavad neid kaasaegse tehnoloogiaga kohandades maju 21. sajandi nõuetele vastavaks.


Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskuse juhataja Elo Lutsepa sõnul näitab Europa Nostra Grand Prix, et ühiselt ning väikeste sammude kaupa saab saavutada väga suuri ning olulisi eesmärke.

“Nii nagu mujal Euroopas, on ka Eestis taluarhitektuur enamasti välja jäänud riikliku kaitse ja toetuse alt. Meie koolitusprojekti raames on kujunenud välja tugev võrgustik, mis tegutseb ühiselt maamajade säilitamise nimel. Euroopa tunnustus annab meile usku, et koos suudame ka edaspidi seista Eesti arhitektuuripärandi säilitamise eest ning innustada kolleege ka teistes Euroopa riikides. Tänan suurepärase koostöö eest kõiki koostööpartnereid, meistreid, spetsialiste ja ka majaomanikke, kes meid oma õuele on toimetama lubanud ning häid kolleege vabaõhumuuseumist,“ sõnas Elo Lutsepp.

Euroopa Liidu kultuuripärandi auhind ja Europa Nostra auhinnad on Euroopa kõige kõrgem tunnustus muinsuskaitse vallas. 2015. aastal said tunnustatud kokku 28 projekti, mis valiti 263 kandidaadi seast. Seitse projekti pälvisid peaauhinnad ehk Grand Prix’d. Auhindu jagati neljas kategoorias: kultuuripärandi säilitamine, teadustegevus ja digiteerimine, erilised teened kultuuripärandi hoidmisel ning haridus- ja koolitusprojektid ja teadlikkuse suurendamine. Eestit on varem tunnustatud maineka Europa Nostra auhinnaga viiel korral: õppefilmi „Kalamaja – puitlinna võimalus“ eest, Jaan Vali uurimuse eest Eesti ajaloolistest tuletornidest aga ka Tartus asuva Tammekannu villa, Tallinna Raekoja ning Lennusadama angaaride eeskujuliku restaureerimise eest. 

Eesti Vabaõhumuuseum asutati 1957. aastal Eesti maaarhitektuuri keskmuuseumina. Enam kui 55 aastaga on muuseumi ekspositsioon jõudsalt laienenud, lisandus mitu töösuunda. 2008. aastal alustati koolitusprogrammiga maamajade omanikele, mis andis muuseumile võimaluse kasvada oma  territooriumilt välja, ulatudes kõikjale Eestis. Kursused põhinevad konkreetsetel objektidel, kus osavõtjad õpivad ise läbi praktiliste tegevuste, aidates sellega kaasa maa-arhitektuuri säilitamisele ja hooldamisele riigi erinevates paigus. Koolitusprogrammi algusest saadik on muuseum läbi viinud üle 80 praktilise töötoa ja teabepäeva, millest on osa võtnud rohkem kui 1700 inimest.

Euroopa kultuuripärandi auhinnatseremoonia toimus 11. juunil Oslo Raekojas, auhinnad andsid üle Oslo linnapea Fabian Stang, Euroopa Komisjoni haridus-, kultuuri- ja spordivolinik Tibor Navracsics ning Europa Nostra asepresident Denis de Kergorlay.

Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskuse tegevusest saab lähemalt lugeda siit. Loe lähemalt auhinnatud koolitusprogrammi kohta ka maa-arhitektuuri keskuse blogist.

 

Fotod auhinnatseremoonialt on kättesaadavad siit.

Vaata lisaks Europa Nostra auhinna laureaatide kohta siit.

Europa Nostra fotosid ja videoid saab vaadata siit ja siit.

Uudise foto on pärit Kultuuriministeeriumi Facebooki lehelt.

Teie arvamus on oluline! Sisukaart