Avaleht > Meist > Uudised > Eesti Vabaõhumuuseum ja ELF kutsuvad huvilisi vikatiga niitmist õppima
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

Eesti Vabaõhumuuseum ja ELF kutsuvad huvilisi vikatiga niitmist õppima

niitmispäev

4. juulil on kõik huvilised oodatud vikatiga niitmise päevale vabaõhumuuseumi tuulikute mäele. Õpetusi ja näpunäiteid jagab üks Eesti aktiivsemaid vikatiga niitmise propageerijaid Priit Kukk, kelle käe all saab töövõtteid harjutada. Oodatud on nii algajad kui ka juba kogemustega vikati käsitlejad.


Eesti Vabaõhumuuseumi teaduri Hanno Talvingu sõnul aitab vanade oskuste tundmine hoida sidet meie esivanematega. „Heinategu on karjakasvatuse loomulik osa ja traditsiooniliselt niideti kogu vajalik hein vikatiga. Taluelus olulisi töid ja tegevusi ise järele proovides saame aimu, kui keeruline oli loomi ja ennast üle talve elatada. Vikatiga niitmise kunsti – nagu teisigi vanu töövõtteid – tasub meeles hoida ja aeg-ajalt taasavastada, sest kunagi ei tea, millal oskust jälle vaja läheb. Igale poole ei pääse ka tänapäeval niidukiga ligi, pealegi aitab vikatiga niitmine hoida meile tuttavaid talumaastike,“ sõnas Talving.

Vikatiga niitmist saab vabaõhumuuseumi tuulikute mäel õppida ja harjutada 4. juulil kell 11-14. Vikati harjutamiseks saab kohapealt, kuid soovi korral võib ka enda töövahendi kaasa võtta. Osalemine on kõigile tasuta, kuid vajalik on eelnev registreerimine SIIN.

Terve päeva jooksul saab vabaõhumuuseumi taludes osa suvehooaja tegemistest – osaleda lühiekskursioonidel, proovida karjalapse mänge ning lihtsamaid talutöid. Teada saab näiteks, millised olid meie esivanemate kodud ja igapäevased toimetused 200 aastat tagasi, kuidas pesti pesu või ravitseti haigusi.

Eestimaa Looduse Fondi eestvedamisel korraldatavad niitmistalgud jätkuvad suvekuudel ja septembris Eestimaa erinevais paigus. Täpsem info SIIN.

Vikatiga niitmise päev toimub Eestimaa Looduse Fondi, Pärandkoosluste Kaitse Ühingu, Karula Hoiu Ühingu ning teiste partnerite koostöös. Ürituse toimumist toetab Avatud Eesti Fond koos Vabaühenduste Liiduga Aktiivsete Kodanike Fondist.

Teie arvamus on oluline! Sisukaart