Avaleht > Konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanut > Uudised > Kanutis konserveeritud ja digiteeritud graafilised lehed näitusel Zdzisław Czermański 13 portreed marssal Józef Piłsudskist
RSS | Jaga | Trüki

Uudised

22. detsember 2020 15:52

Muinsuskaitseameti kultuuripärandi valdkonna eripreemia

 

Kanuti paberikonservaator Tea Šumanov pälvis Eesti Teadusagentuuri üliõpilaste teadustööde riiklikul konkursil Muinsuskaitseameti kultuuripärandi valdkonna eripreemia. Tea esitas konkursile EKA magistritöö „Arhitektuurijooniste koopiatüüpide identifitseerimine ja säilitamine Eesti mäluasutustes Rahvusarhiivi, Tallinna Linnaarhiivi, Viljandi Muuseumi ja Virumaa Muuseumide näitel”. Palju õnne,Tea!

 

Pilte:

Tea uurimas.

Rahvusarhiivi kogudest arhivaalid numbriga EAA.RA.384.1.1193.64-68-69 (joonis riidekalkal, raudgalluskoopia ja tsüanotüüp).

Tea kaitsmine ja magistritöö esimene slaid.

 

 

23. detsember 2020 10:34

Muinsuskaitse auhind ja nominatsioon

 

Tutvustame Muinsuskaitseameti aastapreemia laureaate kategoorias "Hästi restaureeritud kunstimälestis".

Kunstimälestiste hulka kuuluvad isesugused esemed – nii kujutavat- kui ka tarbekunsti erinevatest ajastutest, erinevatest materjalidest, erinevates asukohtades… Seda loetelu võiks pikalt jätkata. Ometi on kõigil neil asjadel üks ühine joon – kunstiväärtus – võlu, mis on vaatajaid lummanud läbi põlvkondade.

Teie ees on viimase aasta jooksul korrastatud kunstimälestised, mille kõigi puhul on restaureerimisprotsess olnud tehniliselt keeruline, kuid tänu sellele on lootust, et veel palju põlvkondi saavad seda ilu nautida. Ars longa, vita brevis est!

 

Nominendid:

Ikoon-triptühhon "Jumalaema, Kristus Kõigevalitseja ja Ristija Johannes".
Muinsuskaitseameti aastapreemia nominent kategoorias „Hästi restaureeritud kunstimälestis“.
 

Ikoon-triptühhon "Jumalaema, Kristus Kõigevalitseja ja Ristija Johannes" on võrratu näide Eesti vanausuliste kõrgetasemelisest ikoonipärandist. Aastakümnete jooksul oli ikoon saanud tõsiseid pinnakahjustusi, mis rikkusid tema terviklikku suursugust välimust. Eriti keeruliseks muutis olukorra ulatuslik putukakahjustus, mille tulemusel polnud ajaloolisest ikoonitahvlist enam suurt midagi alles jäänud. EVM Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskuses Kanut erinevate konserveerimisvaldkondade spetsialistidest kokku pandud töörühm lahendas hulga keerulisi probleeme, päästis ikoon-triptühhoni hävimisest ning andis talle tagasi tema algse hiilguse. Kiidame kogudust eesotsas Vassili Jazõkoviga ja konservaatoreid Grtete Nilpi, Ingrid Pihelgast, Marike Lahti, Viljar Talimaad ja Helmut Väljat väljakutseid pakkuva konserveerimistöö ette võtmise eest!

Foto: 
SA Eesti Vabaõhumuuseumi Konseeveerimis- ja Digiteerimiskeskus Kanut

 

Käsmu kiriku kroonlühter.

Muinsuskaitseameti aastapreemia nominent kategoorias "Hästi restaureeritud kunstimälestis". 

Käsmu kroonlühter on väga eriline nii oma valmistusviisi, konstruktsiooni kui ka materjali poolest. See kipsist valmistatud hiiglaslik iludus pakkus konservaatoritele hulganisti väljakutseid. Restaureerimismetoodika tuli objektipõhiselt välja töötada ning töö käigus iga sammu täpsustada. Kindlasti mängis olulist rolli konservaatorite aastatepikkune kogemustepagas, julgus vastutusrikast tööd ette võtta ning väsimatus katsetada ja uurida. Täname restaureerimistöö tellijat Käsmu kiriku kogudust, eesotsas Urmas Karileeti ning konservaatoreid Ene ja Jaak Sarapit.

 

Pabervitraažid Nõva kirikus.
Muinsuskaitseameti aastapreemia nominent kategoorias "Hästi restaureeritud kunstimälestis".

Läänemaal asuvas väikeses helesinises puitkirikus asuvad kaks kunstimälestistest vitraaži, mis on Eestis ainulaadsed: need on valmistatud kahe klaasikihi vahele pandud imeõhukesest paberist. Restaureerimistöö võeti ette, et vahetada vitraažil mõned katki läinud klaasid ja aidata sellega kaasa haprate kunstisteoste säilimisele. Konservaatoritele oli see korralik väljakutse, sest rohkem kui saja-aastane paber oli väga habras, peaaegu tolmuks muutunud. Konservaatorite kõrval tuleb püünele tõsta ka kogudust, kes lisaks vitraažide restaureerimise eestvedamisele hoolitseb Nõva kiriku eest nii nagu ka see oleks mälestis. Eeskujulikult konserveeritud vitraažid saavad nüüd särada terviklikult korrastatud ning südamega hooldatud kirikus. Suur tänu kogudusele eesotsas Peeter Kralli ja Silja Silveriga ja konservaatoritele, Heige Peetsile, Maris Allikule ja Tea Šumanovile SA Eesti Vabaõhumuuseumi konseeveerimis- ja digiteerimiskeskusest Kanut
Foto: KANUT

 

 

Kanutis konserveeritud ja digiteeritud graafilised lehed näitusel Zdzisław Czermański 13 portreed marssal Józef Piłsudskist

Kanut

Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas tähistab Józef Piłsudski 150. sünniaastapäeva (2017) ja Poola Vabariigi taasiseseisvumise 100. aastapäeva ning Eesti Vabariigi 100. aastapäeva näitusega Zdzisław Czermański 13 portreed marssal Józef Piłsudskist. Józef Piłsudski – Poola taasiseseisvumise arhitekt – toetas jõuliselt ka Eesti iseseisvuse ideed. Näitus kutsub avastama Eesti ja Poola ühist , aga piisavalt uurimata ajalooliste sidemete lugu.


Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas tähistab Józef Piłsudski 150. sünniaastapäeva (2017) ja Poola Vabariigi taasiseseisvumise 100. aastapäeva ning Eesti Vabariigi 100. aastapäeva näitusega  Zdzisław Czermański 13 portreed marssal Józef Piłsudskist. Józef Piłsudski – Poola taasiseseisvumise arhitekt – toetas jõuliselt  ka Eesti iseseisvuse ideed. Näitus kutsub avastama  Eesti  ja Poola ühist , aga piisavalt uurimata ajalooliste sidemete lugu. 

Väljapanek on avatud alates  5. veebruarist Maarjamäel  Filmimuuseumis. Näitusel esitletakse  August Pulstile  kingitud  Zdzisław Czermański  originaaljooniste kõrgtrükitehnikas reproduktsioone , mis kujutavad Poola marssalit Józef Piłsudskit aastatel 1914–1935. Graafiliste lehtede mapp  oli ilmselt  tollase Poola valitsuse ametlik kingitus , mis arvatavasti omistati välismaalastele väljapaistvate teenete eest riigivisiitide ajal aastatel 1935–1939.

Nimetatud graafilised lehed konserveeriti ja digiteeriti 2017. aasta kevad-suvel  Konserveerimis-ja digiteerimiskeskuses  Kanut. 

Teie arvamus on oluline! Sisukaart