KOO END AJALUKKU

  • Muuseumipiletiga

12. aprill 2017 - 31. jaanuar 2018

NB! Vaata ajagraafikust, millal on kohal juhendaja.  

Vaata ajagraafikust ka Kolu kõrtsi broneeringute aegu. 

 

11. aprillil alustati Eesti Vabaõhumuuseumis Eesti Vabariigi 100. juubeliks valmiva vaiba kudumisega. Üleskutse “Koome Eesti rahva ajalukku” raames saavad kõik Eesti inimesed traditsioonilise kaltsuvaiba tegemisel kaasa lüüa. Sümboolselt 100 meetri pikkuseks kavandatud vaiba mustris kajastuvad kõik Eesti 107 kihelkonda ning ühistööna kootud vaip kingitakse 2018. aasta veebruarikuus Vabariigi Presidendi Kantseleile.

 

Eesti Vabaõhumuuseumi arendusjuhi Evelin Värgi sõnul soovib vabaõhumuuseum Eesti riigi seni olulisimat juubelit vääristada millegagi, mis kajastaks osakest Eesti rahvast ja traditsioonidest. Nii sündiski idee kududa vabaõhumuuseumis traditsioonipärane kaltsuvaip, mille autoriks saab igaüks, kes on sellele kasvõi ühe triibu lisanud. Teadaolevalt on tegemist esimese sellelaadse käsitööga, mille valmimisse kaasatakse kõik huvilised üle Eesti. “Me tahame oma riigile kinkida midagi märgilist, mis ühendaks nii meie inimesi kui erinevaid piirkondi,” kirjeldas Värk, miks valiti ajalooliseks kingituseks just kaltsuvaip. Sümboolselt saja meetri pikkuseks kavandatud vaibas tuuakse värvide ja mustrikombinatsioonidega esile kõik Eesti 107 kihelkonda. Evelin Värk ütleb, et paljude inimeste ühistööna valmiv kingitus Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks aitab meie riiki hoida, väärtustada ning koos edasi luua. “Iga väikseimgi paik Eestis saab selles vaibas omal viisil esindatud ning loodame väga, et võimalikult palju inimesi tahab selle loomises kaasa lüüa,” vaatab ta tulevikku.

 

Oma read saab vaipa kududa tavapärase muuseumikülastuse raames. Eesti Vabaõhumuuseumi kõrtsihoones ootab inimesi kudumismaterjal ning tuntud vaibameistrite Anu Raua ja Ene Parsi koostöös valminud mustrikirjeldus, mille järgi on lihtne oma rida vaiba sisse kududa. Kohapeal on saadaval juhendid ja/või juhendajad, kes kudumise ka käsitöövõõrale hõlpsaks muudavad. Kudujate nimed talletatakse ajaloo tarvis ning need on edaspidi nähtavad kõigile muuseumi külastajatele. Evelin Värgi sõnul on oodatud nii vilunud kui ka käsitöökauged tegijad, sest iga inimese panus on kuldaväärt – mida rohkem on kudujaid, seda rohkem häid soove ja mõtteid vaiba sisse kootud saab.

 

AJAGRAAFIK:

Vaibakudumine algas 12. aprillil 2017 ja lõppeb kui 100 meetrit saab kootud, kuid mitte hiljem kui 31. jaanuaril 2018. Sellele järgneb vaiba viimistlemine ning pidulik üleandmine Presidendi Kantseleile veebruaris 2018.

Juhendaja on kangastelgede juures igapäevaselt kell 11-16.30. 

 

Kolu kõrtsi talliruum on broneeritud: 

21. november kell 14-17

27. november kell 14-17

1. detsember 

2. detsember kell 11-14

8. detsember

 

Neil aegadel ei saa kududa. Vabandame!

 

 

MUU INFO:

Vaipa saab kuduma tulla tavalise muuseumipiletiga. 

Kangasteljed asuvad Kolu kõrtsi talliall, astu julgelt sisse.

Kudumismaterjal on kõrtsis olemas. 

Kudumine toimub elavas järjekorras, kui järjekord on pikk, jaluta vahepeal muuseumis ringi ja tule hiljem kõrtsi tagasi, muuseumipilet kehtib terve päeva.  

Kohapeal on olemas juhendid ja/või juhendaja. Järgi õpetussõnu ja saad oma read kootud!

Ära unusta oma nime kirja panna nii mustriplakatile kui külalisteraamatusse. 
 
#kooendajalukku #eesti100vaip #eestivabaõhumuuseum
 

MUSTER: 

Kudumist alustasime Kirbla mustriga. Hetkel koome Väike-Maarja mustrit.
 
Kudumata on veel Vaivara, Sangaste, Urvaste, Setomaa, Võnnu ja Äksi kihelkonnad. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

"Koo end ajalukku!" algatust toetavad Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja Euronics