EESTI LEIVA PÄEV JA SÜGISLAAT

  • Tavapilet: 9 €

    Sooduspilet: 6 €

    Perepilet: 18 €

17. septembril 2017, kell 10-16

NB! Info ja registreerimine laadakaupmeestele SIIN

Kesk kirevat lõikusaega kutsume külla kõiki, kel huvi eestimaise traditsioonilise toidu vastu. Päeva peakangelane on kodumaine rukkileib, mida saame auga pidada oma toidulaua kuningaks. Tutvustame rukkileiva saamislugu rehepeksust ja jahu jahvatamisest kuni värske leiva maitsmiseni.

Tähelepanuta ei jää ka muud põnevad eestimaised road ja traditsiooniline toidukultuur. Maitsvat eesti toitu ja ehtsat käsitööd saab kaasa osta suurelt sügislaadalt.

 

Sutlepa kabel

11.30 Leiva õnnistamine.

 

Peatee

Muuseumisisese peatee kõrvale on end üles seadnud laadalised, kes pakuvad kodumaist talukaupa, toidukraami ja esiemade-isade traditsioonidest inspireeritud käsitööd.

 

Nätsi tuulik

Nätsi tuuliku ümbrus on pühendatud leivamüüjatele. Sooja jooki ja suupisteid pakub Kolu kõrts. Lapsi rõõmustab Polli loomaaed.

Kell 14.00 Eesti Pagarite Seltsi ja Eesti Korstnapühkijate Ühingu eestvedamisel toimuvad lastele teatevõistlused! Parimatele auhinnad!

 

Sassi-Jaani talu

Maheõu. Ka sel aastal on Sassi-Jaani talu õuel mahetootjate laat ja mahetoodete tutvustamine. Kell 12.00-13.00 valitakse publiku lemmikmahetoode.

 

Kiigeplats

Leivapäeva raames toimub kiigeplatsil Pirukafest. Tegemist on juba teist aastat MTÜ Kakumäe Elu poolt korraldatava kogukonnaüritusega, kus kohalikud Haabersti kodukokad pakuvad külastajatele oma magusaid ja soolaseid hõrgutisi.Toimuvad mitmed võistlused, meeleolu hoiavad üleval muusikud ja muud etteasted. Tule ja saa osa kakumäelaste küpsetistest!

Lisainfo leiad Kakumäe Elu Facebooki lehelt.

 

Kolu kõrts

Kolu kõrts kostitab maitsva talurahva toiduga. Esinevad võimas meestevägi Lüü-Türr ja vahvad lapsed viiuldajate ansambliga Tuuleviiulid.

Kell 11.00 ja 13.00 Tuuleviiulid

Kell 12.00 ja 14.00 Lüü-Türr

Kell 15.00 toimub auhinnatseremoonia: „Parim mahetoode 2017“, „Parim mahetootja 2017“ ja publiku lemmikmahetoote väljakuulutamine.

 

Köstriaseme talu

Köstriaseme talu rehealuses on käimas rehepeks, et terad sõkaldest eraldada. Nii saab pärast veskilkäiku maitsvat leiba küpsetada. Köstriaseme suveköögis jagavad talunaised nõuandeid, mida metsast korjata söömiseks ning missuguste taimedega end tohterdada.

 

Härjapea talu saun

Talus päevilisena töötavad saunikud kütavad sauna ja räägivad, mida on meie esivanemad ikaldusaastatel leivajahu hulka lisanud. Tänapäeva inimesele imestusväärt leibasid saab ka maitsta. Tule ja arva, milline väljapandud leivapätsidest on valmistatud puhtast rukkijahust!

 

Härjapea talu - leivaküpsetamine ja võitegu

Härjapea talu on täis mõnusat leivalõhna, sest perenaistel on käsil leiva küpsetamine. Peretütred on aga ametis või valmistamisega. Mis võiks olla parem, kui värske ahjusoe rukkileib koos äsjavalmistatud võiga?

 

Kuie kool

Kuie kooliõuel (vihmataadi vingerpussi korral koolitoas) saab näha lõbusaid loodusesõpru Kertut ja Liisit näitemängus „Mida Juku jäätmetest ei õpi, seda Juhan ei tea!“. Tootjavastutusorganisatsiooni etenduses on ka toredaid ülesandeid, mis õpetavad lastele keskkonnasõbralikkust ja taaskasutamise tähtsust. Kõik programmis osalenud lapsed saavad rinda uhke märgi! Näitemängu etendatakse kell 11.00, 13.00 ja 15.00. Kallid vanemad, programm sobib lastele alates 4-st eluaastast ning pakub huvi ka algkooli õpilastele.

Näitemängude vahepeal saab voltida paberist toredaid südamekesi, linnukesi ja laevu.

 

Sepa talu

1947. aastal loodi Eestimaal esimene kolhoos. Kuigi elu kolhoosis polnud alati lillepidu, tuli põllutööde lõppu ikka tähistada.

Sepa talu õuel toimubki „Järvesalu“ kolhoosi 1963. aasta lõikuspidu! On, mida tähistada, sest just pandi nurgakivid uuele karjalaudale ja kortermajale. Ühiselt lauldakse armastatud rahvalikke laule ning ei puudu ka kolhoosi esimehe julgustavad sõnad!

 

Setu talu ja peipsivene maja

Õigeusklikest setudel ja vanausulistest venelastel on aastas mitu eri pikkusega paastu. Nii on nad aastasadade jooksul omandanud palju tarkusi ja oskusi, kuidas paastutoite säilitada.

Setu uues tares saab näha ja kuulda, mida kõike on võimalik sisse teha, et ka talvel oleks toidupoolis käepärast.

Peipsivene majas aga kuivatatakse metsa- ja aiasaadusi. Valmistatakse ka paastuaja pannkooke, milles pole ei muna ega tilkagi piima-hapupiima.

 

 

Piletid müügil Silverticketis ja Piletilevis

 

Toetajad ja koostööpartnerid:

Eesti Pagarite Selts, TVO, Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus, Kakumäe Elu MTÜ, Eesti Korstnapühkijate Koda