EESTI LEIVA PÄEV ja SÜGISLAAT

  • Tavapilet 8€

    Sooduspilet 4€

    Perepilet 16€

    Põhikooliõpilastele
    tasuta.

14. september kell 10 - 16

 

Rukkis kasvis kui see roogu

peä otsas päiva kõrgu

ait sai harjani terida,

kirst sai kiilutud rahada.

 

Sügis on lõikuseaeg, mil kevadise-suvise töörügamise vilju imetleda ning saagid salvedesse koguda. Kellele õnn naeratab, võib head kaupa tehes talve hakul tubli rahakirstu otsas laadalt koju sõita. Ei kao aga õnn majast seal, kus leiba ikka austatakse ja temast lugu peetakse, olgu ta nii pisku kui tahes.

 

Sutlepa kabel - leivaõnnistamine

Kell 11.30 Leiva õnnistamine. Teenib õpetaja Toomas Paul. Tervituslaulud Rahvusraamatukogu naiskoorilt

Sassi-Jaani talu – maheõu

Õuel on end üles seadnud Eesti mahetootjad, kes pakuvad kodumaiseid värskeid mahetooteid. Mahetoidu infot jagab Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus, toimuvad mahetoidu õpitoad ning publik saab hääletada parima mahetoote poolt

Aidamademel saab igaüks kätt proovida, kuidas aastasadadetagusel viisil esiemade kombel käsikivil jahu jahvatada.

Kolu kõrts

Midagi head kõhule ja kõrvadele! Maitsvad rahvuslikud road ja rahvapillimuusika. Esineb ansambel Söepõletajad. Kell 12 ja 13 jagab tantsulusti rahvakunstiansambel Leigarid

Kell 14.30 Rahvusraamatukogu naiskoori kontsert

Kell 15.00 auhinnatseremoonia, kus jagatakse kätte „Parim mahetoode 2014“, „Parim mahetootja 2014“, publiku lemmikmahetoote ja parima laadaleiva auhinnad. 

Köstriaseme talu – sabast sarvedeni

Loomi tapeti talus harva, enamasti vaid suuremateks pühadeks või pidustusteks, kuid nii vajadusest kui austusest looma vastu ei jäetud sel juhul midagi majapidamises kasutamata. Toiduks kõlbmatust rasvast, luudest ja nahast valmistati vajalikke tarbeesemeid.

Aarte talu – ranniku toidulaud

Eesti põhjaranniku küladel olid tugevad sidemed Soomega. Sõbrakaubanduse raames käisid naabrid üksteise juures kaupa vahetamas ning soomlastelt võeti üle ka mitmeid kombeid nagu kohvijoomine ja rõngasleibade küpsetamine. Perenaine röstib  ja keedab sedapuhku rukkikohvi ning küpsetab  rõngasleibasid pikaks merereisiks. Valmistatakse roogasid ranniku põhitoidust, kalast.

Kell 12.30 ja 14.00 räägib kalast ja kalaroogadest Endrik Tõnsberg ajakirjast „Kalastaja“.

Külaväljak – sügislaat

Sügislaadalt leiab maitsvat ja ehedat talutoitu ning kaunist kodumaist käsitööd oma ala meistritelt.

Kiigeplats –  leivalaat ja Eesti Leivaliidu programm „Leiba ei asenda!“

Tegevused lastele, eesti toidublogijate õpitoad, publiku lemmikleiva valimine ja muusikaline energiasüst vokaalansamblilt Fews! Eraldi laadaosa on pühendatud leivale – siit leiab nii suurte kui väikeste leivatootjate maitsvaid eripalgelisi küpsetisi.

Roosta talu - rehepeks

Üheks raskemaks sügiseste tööde reas oli rehepeks – tolmune, must, ent möödapääsmatu töö, ilma milleta ei saanud viljateri jahu jahvatamiseks veskile viia. Kergenduse tõi taluperele alles rehepeksumasinate levik 20.sajandi alguses. Pika päeva lõpuks köetakse suitsusauna, et pesta maha tolm ja konte pehmendada.

Härjapea talu – leivaküpsetamine ja võitegu

Leivaküpsetamine on kunst, mida veel aastasada tagasi tundsid kõik perenaised.  Kord nädalas pandi suurde leivaahju küpsema mitu suurt pätsi, millest pidi jaguma tervele perele. Härjapea perenaised on ametis põrandaleiva küpsetamisega, verandal valmib värske leiva peale aga kodune või.

Kolga talu

Käib töö ja vile koos! Kui sügis end juba ilmutama hakkab, teavad karjalapsed, et varsti tuleb neilgi koolipinki nühkima minna. Seniks aga tuleb nautida pisukest vabadust. Lapsed saavad proovida vanu karjalaste mänge, mida mängida vabas õhus lihtsate vahenditega.

Pulga talu – vanad eesti toidud

Eesti talurahva toidulaud on viimase 150 aastaga tublisti muutunud. Suveköögis pajas süüa tehes, ilma külmkapi, pliidi ja peenema köögiviljata valmisid perenaisel toitvad rammusad road, millest pere sai jõudu pikkadeks päevadeks põllul ja heinamaal.

 

Kuidas tulla

• Autoga: tasuta parkimine nii muuseumi peavärava parklas kui ka tagumises parklas (ca 1km peaväravatest Kakumäe suunas).

• Ühistransport: bussid nr 21 ja 21 B väljuvad Balti jaamast ja peatuvad muuseumi peavärava ees. Buss nr 22 või trollid nr 6 ja 7 kesklinnast: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee

• City Tour: sinise liini bussid peatuvad muuseumi peavärava ees. Sõiduajad: www.citytour.ee

• Tasuta bussid sildiga “Eesti Vabaõhumuuseum” väljuvad ürituse päeval Teatri väljakult kell 10.00, 11.00, 12.00 ja 13.00. Tagasisõit muuseumist kesklinna kell 14.00, 15.00 ja 16.00. Tagasisõidul nõudepeatus ka Kristiine keskuse juures.

 

Piletiinfo

Tavapilet 8€

Sooduspilet 4€

Perepilet 16€

Põhikooliõpilastele õpilaspileti ettenäitamisel sissepääs tasuta.

 

Koostööpartnerid ja sponsorid

Eesti Leivaliit

Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus

Eesti Põllumajandusministeerium

A le Coq

Veski Mati